Ještě pár dní a ocitneme se uprostřed zběsilé palby nejrůznějších předsevzetí, jejichž ambicióznost bude přímo úměrná množství alkoholu v krvi během silvestrovské noci. Ale možná, že patříte mezi ty, kteří máte mysl čistou, legálním jedem nezakalenou, a své plány promyšlené už řadu dní a pouze čekáte na ten pomyslný startovací výstřel, který obstará sousedovic novoroční petarda. Mezi jedno z nejčastějších předsevzetí nepochybně patří zhubnout. Muži si představují, kterak jejich kulatě švejkovskou tvář vystřídají líce s ostřejšími rysy, než má nové BMW M2 a ženy si v duchu plánují koupi nejmodernějších modelů plavek minimálně o dvě čísla menších. Do follow jste naházeli všechny možné fitness hvězdy s odhodláním je následovat….

Jenže pravdou je, že většina těch fitness lidiček dávno přijala fitness lifestyle za svůj, cvičení je baví a suchou rýži s masem nepovažují za kulinářskou torturu. Vás, pokud jste doteď holdovali spíš gaučingu než pravidelnému pohybu a neděli si nedokázali představit bez flákoty masa plavoucí kraula v omastku, čeká skutečná změna životního stylu, spousta odříkání a velká zkouška pevnosti partnerského vztahu. Pokud i přesto do toho chcete jít, pravděpodobně začnete googlit a hledat nejrůznější diety. Buďte v klidu, 2.1. 2023 jich bude plný internet a dietní guru se budou moct přetrhnout, aby vám nějakou zaručenou cestu k útlému pasu prodali. Možná se v nějaké vzhlédnete a řeknete si, že přesně tahle je ta pravá pro vás. OK. Pakliže se ale nespokojíte s úbytkem pár kilo, které po pár dnech zase naberete zpátky, nýbrž vám jde o trvalou změnu, měli byste si nejdříve odpovědět na pár následujících otázek….

Omezuje nebo vylučuje vámi vybraná dieta nějaké potraviny nebo skupiny potravin?

Mnoho diet se zaměřuje na vyloučení určitých potravin nebo celých skupin potravin. Cukr, obiloviny a sacharidy obecně jsou v mnoha dietách často vyloučeny nebo výrazně omezeny. Zhubnete kvůli omezení sacharidů? Bezpochyby, alespoň zpočátku. Jak to? Sacharidy se ukládají v játrech a svalech ve formě glykogenu. Na každý 1 g uskladněného glykogenu se ukládají 3-4 gramy vody. Při omezení sacharidů se zásoby glykogenu a s ním uložená voda vyčerpá. To je důvod, proč zpočátku na dietě s omezeným příjmem sacharidů, jako je například keto, lidé zaznamenávají výrazné počáteční úbytky hmotnosti o několik kilogramů. Z velké části je to ztráta vody. Keto dieta jako taková, ale přesto může být velice účinná. Problém s ní nastává, že téměř zcela vylučuje sacharidy. Mně osobně by to vadilo. Mám rád těstoviny (ano, i v dietě) rýži, pečivo…  Omezování jídla, které máte rádi, v průběhu času často vede k přejídání nebo vynechání diety, rozhodně k pocitu mrzutosti. Kromě toho různé potraviny a skupiny potravin nabízejí různé živiny, různé vitamíny a minerály. Vyloučení nebo omezení těchto potravin by mohlo vést k nedostatku právě těchto živin.

Vychutnávám si jídla v dietě?

Dieta může vypadat slibně, ale pokud vám nevyhovují potraviny zahrnuté v jídelníčku pravděpodobně se jí nebudete držet. Dovolím si tvrdit, že mám celkem silnou vůli v dietě. Odolávám v klidu všem nástrahám a pišingrům, které kolem mě konzumuje moje famíllie. Ovšem kdyby měla má dieta vyžadovat vařenou brokolici, květák, nebo filé, vyměním ji za nutellu ve vteřině. Omezování nebo vylučování potravin, které máte rádi, často vede k neúspěchu při dietě, pokud se musíte nutit krmit potravinami, které byste obvykle nejedli. Je téměř jisté, že dieta bude mít krátké trvání a pravděpodobně skončí rychleji než vaše novoroční kocovina.

 Zapadá dietní plán snadno do mého životního stylu?

 Začátek nového jídelníčku zahrnuje vytvoření nových návyků a změn v těch stávajících. Pokud přecházíte od vaření doma párkrát týdně k přípravě každého z vašich jídel, je to sakra velká změna. Změna návyků vyžaduje čas, a pokud vaše strava vyžaduje rozsáhlé změny ve způsobu, jakým plánujete, nakupujete, připravujete nebo kdy a jak jíte – bude to pravděpodobně těžký boj, aby to fungovalo.

Příprava jídla

Pokud váš životní styl zahrnuje jídlo s přáteli nebo rodinou, cestování, pracovní obědy a jídla, či jiné společenské akce, zvažte, jak bude řízená strava fungovat v těchto podmínkách. To může znamenat, že budete sedět a dívat se na ostatní, jak jedí a vychutnávají si jídlo, nebo si s sebou nosit jídlo v krabičkách. Čímž se stanete okamžitě podivínem v lepším případě, kreténem v tom horším. Minimálně zpočátku, než si zvyknou. Nebuďte popudliví, pokud se objeví narážky na váš nový způsob stravování. Oni si zvyknou. Pokud si na narážky nezvyknete vy, máte problém a dieta u vás pravděpodobně nebude fungovat.

 Mohu si dovolit jídlo nebo doplňky?

V návaznosti na předchozí řádek bych chtěl zmínit, že jíst pravidelně vysoce kvalitní jídlo je skvělé, ale existuje hromada situací, kdy je zkrátka jednodušší zařadit doplňky výživy. Jenže spousta lidí má strach z finanční nedostupnosti. Nedivím se, na první pohled jsou to vyšší cifry. Protein stojí přes litr, proteinové tyčky mají cenu polovičního obědu. Jenže na ten druhý pohled, ten, který získáte časem zkušenostmi, zjistíte, že dietní proteinové tyčky sice stojí přes pajdu, ale taky nabízí víc bílkovin a lepší hodnoty než guláš se šesti v hospodě za dvojnásobek. Přesto všechno by bylo dobré zvážit, jestli ještě máte nějakou tu rezervičku v rozpočtu.

Budu mít podporu (partner, přítel, rodinný příslušník, skupina)?

Ouuu, ošemetná věc, přátelé. Jak vaše strava ovlivní vaše okolí? Máte partnera nebo rodinu, která se bude stravovat jinak než vy? Jsou s těmito změnami v pohodě? Máte povzbuzení od ostatních? Budete se líbit partnerovi? Já se svojí ženě v soutěžní formě nelíbím ani za mák. Ale jsme svoji přes 20 let, takže má vcelku smůlu. Navíc už dobře ví, že pár pozávodních návštěv mcdonaldu, nějaká ta zmrzka a větší množství jídla velmi rychle obalí šlachy a svaly přijatelnou vrstvou tuku.  Ale co když si váš partner potrpí na vaše ňadra dmoucí, co pláchnou po pár týdnech diety do zaječích? Co když vaše partnerka patří mezi ty ženy, co místo tvrdých břišáků preferují živoucí vodní matraci? Proberte to doma dřív, než místo pochvaly přijdou parohy.

Mohu zůstat na této dietě delší dobu, aniž bych se cítil ochuzený?

Některé diety nebo plány jsou zamýšleny jako změny životního stylu, zatímco mnohé jsou na určitou dobu nebo do dosažení cíle. Nutno zdůraznit, že ty první jsou vždy pomalejší a úbytky hmotnosti menší, zato dlouhodobější. Dieta, po které zhubnete 10 kilo za měsíc je dobrá k postování na sociální sítě, ke chlubení kámošům, ale jen do doby, než budete mít 15 kilo zpátky. A to budete. Ideální úbytek váhy je tak 2 max. 3 kg měsíčně. Zpočátku. Časem klidně i méně. U takové je šance, že nebudete mít pocit, že jste o něco ochuzeni.

Pokud jste na tyto otázky odpověděli ne, nebo si nejste zcela jisti, dieta pro vás pravděpodobně není moc vhodná.

Co dělat místo toho?

No, záleží na konkrétních cílech. Všechny diety fungují stejným způsobem. A to prostřednictvím vytvoření deficitu kalorií. Toho lze dosáhnout mnoha způsoby, ale nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je prostě jíst menší porce než doposud. Nikoliv nežrat nic, ale jíst méně.  Zkuste se řídit třeba tímto článkem https://clanky.extrifit.cz/b/naucte-se-pracovat-s-jidlem-jednou-provzdy

No a pokud nezvládnete ani to, nedá se nic dělat. Prostě se smiřte s tím, že budete trochu při těle. Vím, není to zrovna super fitness rada, ale lepší je zemřít trochu dřív s mastnou bradou a veselou myslí než později vystresovanej z diety, zato s žílou na břichu.