Vlastimil Kužel- Zvednout 300 kg na benč mě hodně láká

Vlastimil Kužel- Zvednout 300 kg na benč mě hodně láká

Pavel Vacek | 27. 07. 2017

Ahoj Vlastiku, léto je v plném proudu a když tě někdo pozoruje na sociálních sítích, snadno nabyde pocitu, že ses dal na turistiku a výletnictví. Jak to teď máš s tréninkem?

Je to pravda, hodně cestuju, užívám léta a teď víceméně odpočívám. Od posledního ME v Řecku dbám spíš na regeneraci a odpočinek. V tréninku používám výrazně nižší váhy, spíš se to snažím prokrvovat, aby došlo k rychlejší regeneraci lehčích zranění. Potřeboval jsem si dát do pořádku rameno, které mě trochu po sezóně trápilo. No a taky jsem si dal lehčí dietku, hlídám si víc jídlo, chci mít formu na pláž. Čeká mě ještě nějaká dovolená, tak ať to trochu vypadá. (smích)

To rameno bylo nějak zraněné vážněji?

Jednalo se o rotátor, který byl natažený z přetížení. Soustředím se na to, poctivě to zahřívám, protahuju, ale každoročně to stejně natáhnu. Prostě jakmile tam jedeš bomby v tom závěru, tak se tomuhle nevyhneš asi. Takže ty posoutěžní pauzy jsou pro mě nutnost, abych předešel něčemu vážnějšímu.

Ramena jsou choulostivá záležitost, věnuješ se prevenci zranění nějak speciálně?

Samozřejmě klasika v podobě důkladného rozehřívání, zabalení kloubů do tepla a tak podobně, ale co se týká nějakých prášků, nebo léků, tak používám jedině Flexain a to si prostě nemůžu vynachválit. Většinou je ta kloubní výživa pěkně hnusná, ale tohle je vyloženě dobré pití, takže to můžu pít pravidelně a bez odporu. Což je dobře, protože od té doby, co ho relativně masivně používám, tak se ta regenerace kloubů a šlach výrazně zlepšila. Používám ho právě i teď v tom regeneračním procesu, kdy jedu lehčí váhy a chci to spíš prokrvovat a nahnat do svalů regenerační živiny typu aminokyselin, toho Regelu a právě Flexainu. Jako víc jak 220 kg na benč teď určitě nejedu.

Tak 220 kg bych asi nenazval lehčí pumpovací vahou, ale budiž. Chci se zeptat na jinou věc. Já byl vždy přesvědčen, že špičky ve svých sportech, musí být extrémně upnutí na ten svůj cíl a nesmí se odlákat jinými aktivitami. Ale u tebe vidím, že se klidně procházíš po památkách, užíváš si běžného života… Jak to tedy máš ty?

No… mám to hodně rozdělené. Osobní a sportovní život. Spíš by se dalo říct, že jde o osobní a sportovní období. Teď skutečně odpočívám, užívám si života, věnuju se dětem, přítelkyni. Za dva týdny ale mi už začne příprava a tam pro mě bude prioritou ten sport a nic jiného nevidím.

Co přesně znamená u tebe, že nic jiného nevidíš?

Trénink nikdy nevynechám, soustředím se na regeneraci, zaměřím se na stravu, věnuji zvýšenou pozornost suplementaci. Nedělám blbosti, u kterých se můžu zranit. Kdyby mi někdo řekl, abych si s ním šel sjet řeku, tak bych prostě odmítl, protože to prostě naruší jak tréninkový proces, tak se můžu zranit a zničit si celou sezónu. To už se mi jednou stalo, že jsem slítnul z lodě, zlomil si dvě žebra a celá sezóna byla v háji.

Ty si zmínil stravu. Tobě jde především o sílu. Jak si tedy sestavuješ jídelníček?

No tak teď si to hlídám, abych zhubnul. (smích) Ale ne tak, že bych si hlídal kalorie, počítal sacharidy nebo tak něco. To ne. Jenom jsem vynechal blbosti. Tučný, sladký atd.. Co se týká toho jídelníčku v přípravě na soutěže, tam je to vlastně podobné. Pořád se snažím jíst kvalitní jídlo, ne žádnej odpad. Akorát hodně. Hodně bílkovin, hodně sacharidů, nějaký gainery do toho a prostě víc energie. Ale ne z nekvalitního a tučnýho jídla.

Plánoval si přechod do vyšší kategorie. Jak to s tím plánem vypadá teď?

To ano, ale trochu jsem to přehodnotil, protože ten poslední světový rekord 262,5 kg mi ukázal, že se můžu pořád ještě zlepšovat i v té 110 kg kategorii. Takže by asi byla škoda přecházet do 125 kg. Navíc, já bych tak rychle nedokázal nabrat na 125 kg, takže bych byl proti chlapům, co jsou na hmotnostní hraně kategorie v nevýhodě. Když si teď budu držet těch 114 kilo a před závody to stáhnu do té 110 kg kat., je to pro mě lepší a můžu nasekat ještě pár světových rekordů v této kategorii. Nicméně je fakt, že kdybych přibral na 125 kg, mohlo by padnout 300 kg na benč, což mě samozřejmě hodně láká.

Co tě teď v nejbližším období čeká?

První na řadě je Extrifit Cup, kde sice nebudu soutěžit, ale pravděpodobně si něco zvednu mimo soutěž exhibičně. Potom je MS v Trutnově, což je federace GPC. Potom mám v plánu Evl’s Prague, pak je MS federace WUAP, ale tam účast teprve zvažuju. Rozhodně chci jet do Ruska, což je prestižní WRPF a nakonec Argentina MS WPA.

Pověz čtenářům něco o Extrifit Cup. Ty jsi pořadatel, co nás čeká, kolik je přihlášených závodníků?

Jde o pohárovou soutěž v benchpressu a Mrtvém tahu. Momentálně je přihlášeno 180 lidí, 240 startů, protože někteří přihlášení budou startovat v obou disciplínách. Soutěží se bez dresů tedy RAW a je to rozdělené mezi amatéry a již registrované závodníky. Takže začátečníci si mohou vyzkoušet zvedat dle pravidel a porovnat se s ostatními. Co se týká momentálně přihlášeného počtu lidí, tak jde o suverénně nejobsazenější pohárovku u nás. Pravděpodobně se bude muset jet na dvou podiích, aby se to za den stihlo. Momentálně se samozřejmě řeší ještě exhibice někoho z Extrifit Teamu, účast Petra Petráše, stánek s hosteskami Extrifit, máme připravené pěkné ceny a myslím, že je na co se těšit.

Poté následuje už zmíněná soutěž Evl’s benchpress, kde bude mít Extrifit tradičně stánek. Těšíš se na soutěž a fanoušky?

Rozhodně. Těším se hlavně na to, že si zazávodím s těmi nejlepšími benčaři na světě jako je třeba Meszároš z Maďarska, se kterým už jsem měl tu čest soutěžit. Bylo to vloni v Chorvatsku, kde jsem skončil druhý za ním. No a na fanoušky taky samozřejmě. Jakmile to bude možné, budu jim na stánku k dispozici pro jejich dotazy a podpisy. Vloni jsem byl v Extrifit Teamu nováčkem a byl jsem sám překvapený tím šrumcem, ale za ten rok co jsem v Extrifit Teamu, se mi ta popularita zvedla nehorázně, tak jsem fakt zvědavý a moc se těším. Snad jim tu podporu oplatím nějakým pěkným výkonem.

Děkuju ti Vlasto za rozhovor. 

Komentáře: