Vědecké studie jsou jako Brežněvovo obočí..

Vědecké studie jsou jako Brežněvovo obočí..

Pavel Vacek | 22. 08. 2019

Tak jsem si před 14 dny se zájmem přečetl článek, že existují seriózní vědecké teorie o tom, že muž může kojit. Jsem docela rád, že tuhle rodičovskou povinnost už mám za sebou, protože mnohem víc než tohle, mě děsí představa stráveného odpoledne rozjímáním nad tím, jakou velikost tamponu bych si měl pořídit. Ale myslím, že to nebude tak horké. Je to jako s tou studií, kdy váš telefon vyzařuje mikrovlnné záření, takže budete mít nejpozději po páté větě z mozku popcorn. Nebo tu máme studie o tom, jak jsou psi neskutečně inteligentní. No.. ehmm, myslím, že kdyby byli skutečně tak inteligentní, asi by se nehrnuli do obojku a nenechávali by si utrhnout hlavu pokaždé, když zaboří na půl dne svůj čumák do cizího lejna. Co se týká stravování, tam jde o úplné orgie vědeckých faktů. Za svůj ne zas tak dlouhý život jsem zažil masivní vědeckou podporu mléčných výrobků. Jsou zdravé a podporují růst, tvrdily tehdejší výzkumy. Ty dnešní nám říkají, že mléko zahleňuje tak, že si po jednom Pribiňáčku vytáhnete nudli odsud až do Pekingu. Máme tu vyhlášku, podpořenou moudrými hlavami, která říká, že po Tatrance budete těžší než Korejština. Jenže co si tak pamatuju, Tatranka byla  v minulém století nedílnou součástí školních svačin a táborů, přičemž špekatý dítě aby člověk pohledal. Taky už víme, že živočišné tuky jsou zlo, rostlinný jsou fajn a nejlepší je Palmový olej. Tak pravili vědátoři ještě před pěti lety. Takže všichni výrobci přešli na palmy, čímž vykáceli půlku Indonesie a z orangutanů byli rázem bezdomovci. Proto tu máme nová fakta, tentokrát o tom, že Palmový olej je tekutou verzí Lucifera a lepší je kokosový. A až trochu podusíme ty části Země, kde vyrůstají kokosy, vědci nám s nadšením ohlásí, že všechno bylo špatně, protože ten nejlepší olej je ten, který se vyrobí z použitého zahradního nábytku. A tím se pomalu blížíme k našemu milovanému fitnessu. O různých protichůdných tréninkových teoriích ani nemá cenu mluvit, takže se mrkněme na dietní postupy. Osmdesátá léta byla o tom, že sacharidy škodí, v devadesátkách se jely sacharidy jak o život, v novém tisíciletí se nám to vrací do osmdesátek, bílkovina a tuk je opět kámoš a v současnosti, kdy si polovina bikiny fitnessek odpálila ledviny a vystavila úmrtní list metabolismu, se nám zase vrací klasické sacharidové vlny. Jo… a právě teď jsem si vzpomněl na články z devadesátých let, kde byly fotky lidí v bílých pláštích s pěti tituly před jménem a šesti za ním, které pojednávaly o tom, že jakmile si vezmete nějaké ty zakázané prášky, stanete se impotentní mrtvolou nejdéle do tří týdnů po požití. Takže tohle píšu ze záhrobí.  

Zkrátka, studie jsou něco jako Brežněvovo obočí. Jednu chvíli je musíme brát naprosto vážně, abychom se zá pár let plácali do stehen a smíchem řičeli, co to bylo za nesmysl. A proto je dobré, spoléhat se na selský rozum a pár neměnných pravd. Což mě velkou oklikou přivádí k základnímu tématu tohoto článku a tím je jednoduchá otázka: Jak užívat protein?  Když jsem říkal kolegům z posilovny, že o tom budu psát, smáli se a říkali, že to musí vědět každý. Byla to ta sorta lidí, kteří o proteinu vědí vše do poslední molekuly a to je ten problém. Nechápou, že tohle každý vědět nemusí. O čemž svědčí 4 dotazy z minulého týdne, s právě výše zmíněným dotazem. Tak se na to jdeme podívat..

KOLIK?

Teď se hojně probírá, jestli maturovat z matiky, nebo ne. Častým argumentem v diskusích je myšlenka, že matiku stejně nikdy v životě potřebovat nebudete. Tak já vám teď ukážu, že budete. A hned začneme těmi zatracenými studiemi. Jedna tvrdí, že vám stačí 0,8 gramů bílkoviny na kilogram váhy, zatímco druhá, zaměřená na kulturisty mluví o 3 gramech. Zastánci té první obviňují druhou skupinu z toho, že k takovému množství je potřeba chemické pomoci, jinak že budete mít pouze drahé exkrementy, zatímco druhá argumentuje fyzickou potřebou extrémně zatížených svalů. Použijte selský rozum, jděte zlatou střední cestou a upřednostněte 2 gramy bílkoviny na kilo váhy. Vaše dárečky budou mít přesně takovou hodnotu, jakou mít mají a vy si i tak zajistíte dostatek stavebního materiálu pro růst vašich svalů. Abyste tedy věděli, jak máte dávkovat protein, musíte si zjistit, kolik bílkovin potřebujete a kolik jste jich vlastně snědli v jídle. To zjistíte podle nutričních tabulek, které si můžete stáhnout do telefonu a konečně tam budete mít nějakou aplikaci, která vám skutečně k něčemu bude.

JAK DÁVKOVAT?

Do té aplikace si namačkáte potraviny, které jste za den snědli, nebo máte v plánu sníst. Za pár dní to budete mít v merku, takže tím nebudete ztrácet čas, ale zpočátku je to celkem důležité. Takže si zjistíte, že jste snědli jeden tvaroh, jeden kuřecí stejk po 100 gramech, pár vajec a ouha.. jste na nějakých 60 gramech bílkoviny, přičemž vážíte 75 kilo a chcete přibrat. A jste v průšvihu, páč vám chybí 90 gramů bílkoviny do těch 150 gramů, co byste měli mít. V první řadě musíte přidat na jídle. Dostat se pomocí 300 gramů masa a jiných potravin aspoň na 100 gramů bílkoviny. Tady vám už začíná být jasné, že při 75 kilech váhy je to ještě brnkačka, ale při nějakých 90 kilech už to bez doplňků půjde ztuha. No ale teď jsme na začátku. Takže potřebujete někde splašit chybějících 50 gramů. Proto si chcete koupit protein a proto nevíte, co s ním. Ale teď už aspoň víme, kolik nám ho chybí a kolik ho musíme doplnit.

KDY DOPLŇOVAT?

I na to je hromada studií, ale my opět zapojíme jednoduché argumenty. Bílkovinu potřebujete proto, aby vám rostly svaly. A kdy dostanou svaly nejvíc za uši? No při tréninku. Takže hned potom, co je přestanete trápit, se budou dožadovat odměny za odvedenou práci. Budou vyčerpané, hladové a nejvíce ochotné přijmout co největší množství látek, po kterých se zase dají do kupy po tom otřesném zážitku, kterému jste je vystavili. Tady přichází váš čas pro první dávku proteinu. Při těch 75 kilech vám stačí jedna odměrka, která dá tělu cca 25 gramů bílkovin. Fajn, vyřízeno. Ale ještě vám chybí 25 gramů do těch padesáti, vzpomínáte? A víte, kdy tělo nejlépe roste? Když odpočívá. Na to jsou taky studie, ale nemusíte čerpat unijní dotace a studovat šest vysokých škol, abyste na to přišli taky. Takže těch zbylých 25 gramů dejte před spaním. No a je vymalováno. Jeden den bychom měli. A co když netrénujete? Dávka před spaním zůstává, ale druhou dávku můžete dát v podstatě kdykoliv, jde jen o to, abyste se opět dostali na tu hodnotu 150 gramů za den. Tělu je jedno, jestli pošťák přijde s dodávkou proteinů v deset dopoledne, nebo ve čtyři odpoledne. Je to stejné, jako když prachy na protein vytáhnete z babičky před nedělním obědem, nebo až po něm. Úplně na tom nesejde, hlavně že jsou doma. Jak vám porostou svaly, bude se vám zvyšovat váha, budete muset dávat víc proteinu. Ale princip je pořád ten samý.

JAKÝ PROTEIN KOUPIT?

Chápu, že pohled na nabídku proteinů musí začátečníka vyděsit. A zmást. Obrovská nabídka a u všech se píše, že jsou na svaly. Chápu. Ale protein je protein, ve finále dostanete pořád to samé. Jde jen o to, jak rychle, nebo jak dlouho se protein bude trávit. Tam, kde je napsáno Hydro, tam se protein tráví rychlostí sprintu Usaina Bolta, což je skvělé hlavně pro ty, kteří už o proteinech něco vědí. To vy nejste. Tam kde je napsáno Long, nebo Micelar, tam se protein tráví tempem pohybu tektonické desky. A to je super na noc, nebo když víte, že se delší dobu nedostanete k jídlu. Pro vás je opět ideální zlatá střední cesta, takže zvolte CFM 80, nebo HIGH 80. Dám vám je hned pod článek, abyste věděli. A možná se vám bude hodit i tahle další informace. Nejlepší maso pro růst svalů je hovězí. Takže pokud máte plátek hovězího jednou za týden v neděli k obědu, je to špatně. Tady je na místě doplnit váš jídelníček hovězím proteinem Isobeef.  Pokud jste veganem, mám pro vás pár nejapných vtípků o vaší sandálové víře, ale také špičkový protein Vegan. Pokud trpíte celiakií, jsou pro vás vhodné jenom tyto dva. A to je asi tak všechno, co bych k dnešnímu tématu dodal. 

Komentáře: