Tomáš Kašpar- Žiju si svůj sen

Tomáš Kašpar- Žiju si svůj sen

Pavel Vacek | . .

Ahoj Tomáši, ty jsi získal 17. 12. 2013 status profesionála. Byl to předčasný dárek k Vánocům?
15.12. 2013 se mi podařila získat profikarta tím,  že jsem se stal absolutním vítězem Ben Weider Diamond Memoriam cup v Athénách,  a  ano máš pravdu, byl to krásný dárek k vánocům a vyvrcholení dlouhé podzimní sezony. Ta sezóna byla takovým dlouhým bojem o profikartu ,který nakonec skončil pro mě happy Endem.
 
Ty jsi vloni absolvoval hodně náročnou a dlouhou sezónu, kdy ses musel dlouhou dobu držet ve špičkové formě. Jak si to zvládal a odnesl sis z toho nějaké nové zkušenosti? 
Ano, příprava se natáhla na 7měsícu díky na sebe navazujícím závodům s velkým časovým odstupem od sebe.  Vrcholem sezóny měl být Arnold Classic Europe v Madridu, ale nakonec jsem sezonu ukončil až v Prosinci. Určitě jsem si odnesl cenné zkušenosti jak z tréninku, tak z diety. Například jak držet a stupňovat formu po dobu dvou dní, což pro mě byla novinka. Také nové přístupy k tréninku a sacharidům, společně s manipulací s vodou. Využil jsem cenné rady Igora Kopčeka, který mi vždy velmi dobře poradí, nejen v oblasti diety a tréninku, ale byl to právě on, kdo mi vnuknul myšlenku pokračovat v přípravě, když se objevila možnost získat profi kartu v Athénách IMG_1595
Co pro tebe bylo nejhorší v té době?
  Nejhorší pro mě nebyla dieta, ani únava z tréninku, ale problémy se spánkem. Za noc jsem se X krát probudil, nemohl zabrat, chodil po bytě, začínal myslet na jídlo, občas jsem i něco snědl, párkrát i něco zakázaného. V noci jsem spal tak 4h s tím, že jsem se během nich mockrát probudil. Ráno jsem byl ovšem celkem vitální a mohl fungovat, což je paradox, ale je pravda, že se mi stávalo, že jsem během dne usínal, kdykoliv jsem si zavřel oči. Nebo delší jízda v autě pro mě byla náročná, neboť jsem bojoval se spánkem. To ostatně může potvrdit kamarád Vojta Koritenský, se kterým jsem jel z natáčení Snídaně s Novou a já trošku usnul. Takže Vojta musel hrábnout do řízení, abychom jsme dál nejeli na korbě protijedoucího kamionu. Nespavost a stavy z toho plynoucí pro mě byly to nejtěžší období trvající několik týdnů.
 
Jak vypadá tvoje cvičení po ukončení sezóny doposud?
 Od ukončení sezony jsem podstatě stále cvičil jen lehce, prokrvit svaly, aby si odpočaly šlachy a klouby, úpony, no a pak byly vánoce, takže po 7 měsících diety nastalo konečně totální obžerství, na které jsem se těšil jako malé dítě na Ježíška. Taková pohoda a relax u pohádek o Vánocích s plným žaludkem tučného nezdravého jídla. Takže trénink jsem sice nevysadil, ale jel jen hodně lehce.
Já vlastně celou přípravu každý trénink cvičil s mojí přítelkyní Jitkou, s kterou cvičíme stále, a tak ani pauza od posilky nebyla úplně možná, protože jsem jí byl stále nápomocen v jejich trénincích stejně jako ona mě po celou dobu přípravy. Za což ji moc děkuju.
 
Na co se chystáš tento rok a odkdy začneš takovou tu klasickou přípravu na soutěž?
  Tak chystám se na podzimní sezónu na profesionální pohárové soutěže. Zatím asi jen v Evropě a to konkrétně na Evls Pro Prague , Nordic Pro, Grand prix Pro fitness house St.Petersburg.
Od března začínám objemovou přípravu. Do teď jsem jel jen lehčí trénink a i strava byla, dá se říct, volnější. A to hodně.  Od července ale už naskočím do diety. Rád bych vystoupil s váhou vysoko nad 120kg a věřím, že se mi povede jak přibrat, tak i zpracovat to dobře do kvality.
  IMG_1576
Jaké to je, když víš, že najednou změříš síly s těmi nejlepšími v tomto sportu?
Jaké to je, to teprve ucítím na vlastní svaly, až to bude za mnou J Každopádně je to skvělý pocit splněného snu. Nebo zatím alespoň jeho části.
 
Napadá tě třeba nějaké jméno, u koho by sis potajmu, pro sebe, mohl říct: „Jo, toho bych mohl dát“?
Vůbec netuším. Vůbec nevím, kdo tam bude. Asi se potkám s kamarádem a kolegou z Extrifit Teamu Daliborem Hájkem. Na to se hodně těším, protože to bude po dlouhých 11 letech, co se potkáme opět na podiu a budeme spolu závodit. Naposledy to bylo roku 2003, kdy jsme se potkali na MČR v Ostravě, kde byl i Tom Bureš. Bylo by super, sejít se opět všichni tři na podiu třeba už tento rok na Evls.
 
Na jakou soutěž se těšíš nejvíc?
Určitě na Evls Pro Prague. Prostě doma je doma. Ale jinak se těším celkově na všechny soutěže. Je to něco úplně nového. Jak jsem už říkal, splněný sen nebo jeho aspoň část. Žít sen, o kterém sníte od 17let a najednou je to skutečnost. To je skvělej pocit. A já mám to štěstí, že jsem si tento sen mohl v životě splnit a za to jsem osudu moc vděčný.
Ty si na Extrifit Training day vzbudil pozdvižení svým přístupem k suplementaci. Můžeš mi říct, jak se teď stravuješ?
 

V 8 hod. ihned po probuzení 
6x BCAA 1800 mg +5x komplexní aminohydro +5amino beef
Glutamin 10g
Actinox 1x
Omega 3x
Klouby
creatin mono 5g+ 5 caps ester
c vit 1000mg
multivitamin V52 1 tab
Koktail  CFM80- 60g bílkovin
 
10 hod.
vajíčka: 5x celé + tousty 4x + máslo + sýr cihla
 
12 hod oběd
6x BCAA +5x komplexní aminohydro +5amino beef 
300g hovězího/kuřecího /krutího + 120g rýže
 
14 hod Svačina 1
 6x bcaa aminokyseliny+5x komplexní aminohydro +5 amino beef
 3 celá vejce + 8bílky + 100g vločky / rýže
 
16 hod Svačina 2
6x bcaa aminokyseliny+5x aminokyseliny komplexní aminohydro +5amino beef  300g
koktail Long 100g prášku BCAA TBL-Slavoj a Tom

Při tréninku
20 gramů BCA Instant, glutamin 10g+kreatin 5g
 
20:30- ihned po tréninku
6x BCAA 1800 mg+5x aminokyseliny komplexní + glutamin 10g + 10g kreatin mono
Koktail CFM 80-60g bílkovin + 50g glukózy +50g maltodextrin +2g c vit
 
22 hod Večeře 1
6x BCAA 1800 mg+5x aminokyseliny komplexní + 5amino beef 
300g kuřecí/hovězí /krůtí + zelenina (rajče okurka atd)
 
24 hod Večeře 2
koktail kasein protein   70g bílkovin + hořčík, zinek, vápník 1x tab
6x bcaa +5x aminokyseliny +5amino beef +
glutamin 10g
c vit 1g
actinox 1x
 
V noci při probuzení se mi stává, že mívám neskutečný hlad a tak si udělám 10vaječných bílku a opět jdu spát. Nebo si vypiju koktail proteinový a to Iso 90 nebo IsoBeef. Oboje po 50g. IMG_0063
A jak momentálně vypadá tvůj trénink?
PONDĚLÍ
Prsa
Bench press na rovné lavici 6 sérií -6,5,3,8,12 pyramida nahoru, poslední série lehčí
Tlaky jednoruček hlavou nahoru 3série 8-10 op.
Upažovaní na rovné lavice 3x10 op.
superserie
Tlaky jednoruček hlavou rovně  3x15
Pullower
 
Biceps
Bicepsový zdvih EZ tyč 6 sérií- 10,8,6,6,8,12 op
Scotova lavice 3x8-10 op
superserie
Jednoručky ve stoje střídavě 3x 10op
Kladka zdvih  3x15 op

ÚTERÝ
Nohy                                                                                                  
Předkopávání 3x15
Dřepy 10,8,8,6,4,10,
Zakopávání vleže 3x10-12
superserie
Leg pres 3x 12-15
Mrtvé tahy na hamstringy
Lýtka
Výpony ve stoje 5x 15
 
ČTVRTEK        
Ramena                                                           
Tlaky jednoruček v sedě s oporou zad  6 sérií - 10,8,6,6,5,12 op
Upažovaní s jednoručkami 3x 10
Superserie
Přítahy k bradě 3x 8-10
Tlaky za hlavou

Triceps
Zapažování na kladce 3x12
Kliky na bradlech 5x maximum
Kladka před tělem stahování 3x 10-8
Super série
Francouzský tlak v leže 3x 10-8
Kladka za hlavou
 
PÁTEK
Záda
Mrtvý tah 6 sérií - 10,8,6,4,6,10 op
Přítahy na hrazdě 3x maximum
Přítahy činky v předklonu nadhmat 3x 8 op
Superserie
Kladka za hlavu 3x 15
Kladka před hlavou
Superserie
Kladka podhmatem před hlavou 3x15-10
Kladka spodem

Trapéz
Krčení ramen s velkou činkou na trapézy 3x 15

Po prsa + biceps + triceps 
Ut nohy + lýtka  
St volno
Čt ramena + triceps + biceps
Pa záda + lýtka + břicho
So a Ne volno IMG_1864
Ty jsi hodně vídán, jak trénuješ se sluchátky, pohroužen do sebe. Vnímáš muziku jako nějaký motivační faktor, nebo v tom je něco jiného? A jakou hudbu preferuješ?
 Ano, strašně jsem si na to zvykl a vlastně z 99% cvičím už jenom se sluchátky. Hudba je pro mě velký motivační faktor, dokáže mě vyhecovat, navodit tu správnou atmosféru a připomenout mi, proč jsem v posilce, kam chci dojít a co pro to musím udělat.
Poslouchám různou hudbu, nemám vyhraněný žánr, jen mě musí oslovit a chytit za srdce. Hodně si pouštím i motivační videa z you tube nebo dialogy z filmu. Takový ty motivační klasiky z Rockyho a tak… Tohle vše mi moc pomáhá a motivuje mě. 
 
Ty jsi také známý svým hodně vstřícným přístupem k fanouškům. Sám jsem viděl, jak dokážeš neúnavně pózovat u společných focení i několik hodin. Kde na to bereš sílu a energii?
Tak pózovat s fanoušky, fotit se s nimi a povídat si o závodech, dietě a trénincích, je pro mě radost. Jsem rád, když někomu mohu poradit a třeba ho motivovat v jeho úsilí, protože si moc dobře stále pamatuji, jak jsem já byl coby dorostenec vyplašenej. Taky jsem byl vděčný za každou radu a hltal všechna moudra, co jsem dostával od zkušenějších kluků. A kde beru energii? Prostě mě to baví a nemůžu říct fanouškovi: Ne nebude fotka, jsem unavenej. To prostě nejde, takhle někoho zklamat, nebo ho odbýt.  Únava musí počkat a teď když jsem profík, je to vlastně i součást mojí práce.
 
A kde se s tebou budou moci tví fanoušci setkat?
Tak určitě to bude vždycky na Extrifit day, které pořádá pravidelně Extrifit jako takové hodně vstřícné setkání s fanoušky jeho značky. A to musím říct, že to jsou hodně příjemné akce.  Dále na Mozolány Classic v Žilině. Na Mistrovství ČR, kde budu mít pravděpodobně exhibici. Na Amateur  Olympii v Praze, kde bude mít Extrifit výstavní expozici.  No a v neposlední řadě na Evls Pro Prague mě mohou vidět, jak na podiu bojuju v mém prvním profesionálním závodě a kde budu na stánku  Extrifitu k dispozici fanouškům.
Rovněž dělám i semináře po republice a tak pokud někdo má zájem a poslechnout si můj příběh, to jak cvičím a jím, poptat se na suplementaci a podívat se na můj trénink, klidně mě kontaktujte a můžeme uspořádat seminář i u vás ve fitku.
 
Já ti děkuji Tomáši za rozhovor. IMG_0095

Komentáře: