Tomáš Kašpar: Žádná tajemství nejsou.

Tomáš Kašpar: Žádná tajemství nejsou.

Pavel Vacek | 11. 11. 2015

Sešel jsem se s Tomášem na tréninku nohou 10 dní před GP Petrohrad, abychom společně krátce zrekapitulovali jeho profesionální debut na EVL’s Prague a poptal se ho na další plány a jeho působení v profi táboře.

 

Dle tvých ohlasů po Evl’s jsi se svojí formou nebyl příliš spokojen. V čem si viděl hlavní nedostatky? Ano, forma se mi moc nelíbila...přišel jsem si příliš subtilní na podiu bez ohledu na to, proti komu jsem tam stál. I když… i to samozřejmě beru trochu v potaz. V závěru přípravy po mé operaci zraněné hlavy jsem musel rapidně utnout jídlo, abych stihl termín závodu a vystoupil adekvátně vyrýsovaný. To sice uškodilo celkové mase a hmotě a ztratil jsem na svalových objemech, ale nechtěl jsem vystoupit s výraznými rezervami ve vyrýsování a tak jiné cesty nebylo. Byl jsem v časovém presu a rovněž při nacukrování bych potřeboval tak další den, aby svaly byly plné. Z tohoto důvodu jsem tedy nebyl spokojen, a když jsem viděl video ze závodu, až jsem se styděl, že jsem s takovou formou vystoupil na tak prestižní závody.  

Jdou tyto nedostatky odstranit do nejbližší soutěže? Ano, samozřejmě. Měl jsem teď k dobru další měsíc, který jsem věnoval nabytí ztracených objemů při zachování vyrýsování.  Rovněž v závěrečné fázi už vím, že musím tzv. cukrování více protáhnout, neboť nejsem schopen naplnit svaly za dva dny.  

Máš za sebou první konfrontaci v IFBB Pro, kde se budeš muset zlepšit v nějakém delším horizontu? Musím zlepšit komplet vše od objemu, po pósing, vyrýsování a separaci. Už teď v Petrohradu chci ukázat, že to je reálné a příští sezonu už to bude jiná muzika.

Nicméně, jak sis užil svůj debut? Skvěle, neuvěřitelně, výborně zorganizované závody od A po Z. Skvělá atmosféra, cítil jsem se opravdu skvěle, i přes zdravotní problémy,  co jsem měl a o kterých jsme mluvili v předešlých rozhovorech, jsem vystoupil sice né ve formě jakou jsem chtěl, ale v podmínkách jakým jsem musel čelit, to byl na jednu stranu úspěch dotáhnout vše do konce. Pořád, když na tu atmosféru pomyslím, je to, jako když konečně zapadne ozubené kolečko do druhého a stroj se pohne dál. Prostě jsem cítil, že tam patřím a plní se mi můj sen, který mám od 17let. Je to prostě můj život, a i když člověk sešel z cesty, nikdy tomu nemohl uniknout.  Kulturistiku mam pod kůží a teď to cítím zcela jasně. Tady je mé místo a já v dalších sezonách udělám vše potřebné, abych se stal elitou i zde. Závody byly super i proto, že jsem měl oporu v přítelkyni Jitce, se kterou jsme si vše moc užili a vlastně se neuvěřitelně dobře bavili celou dobu a tímto jí moc děkuji.  

Který z tvých soupeřů tě nejvíc zaujal? Všichni :-). Každý má něco charakteristického, z každého vyzařuje nějaká aura tajemna, až bych řekl, …ty jo, co znají za tajemností, že tak vypadají?…ne vážně, jistě někdo je větší osobnost jak druhý, ale každý je jiný a jinak zajímavý.  

Myslíš si, že profi kulturistika je o nějakých zázračných postupech a tajemství? Ne. Je to právě jen taková aura, co je kolem těchto elitních závodníku, která tam patří. Lidi samozřejmě budou věčně psát v diskusích o zakázaných látkách a podobně, ale není to prostě o tom, že si něco vezmeš a vyhraješ. Pokud by to bylo takhle jednoduché, máme tu X Cutlerů, Wolfů a Heathů. Jenže to tak není, pořád je jenom pár vyvolených. Je to genetika, dřina, úsilí, soustavnost a spousta dalších okolností, co musí do sebe zapadnout, aby stroj fungoval.
 

Jaká část z toho je podle tebe nejdůležitější? Jaká část je ta nejdůležitější? Nevím, ale myslím, že každá prostě musí do sebe zaklapnout. Magické postupy nejsou, je to jen usilovná práce a dřina, podpořená u těchto lidí abnormálně skvělou genetikou a stavbou těla. Jsně, občas se někdo objeví, co tam vlítne jako blesk, třeba Big Ramy, ale většina těch kluků se tam dostala v podobném věku jako já, různé výkonnosti a snaží se trochu prokousat nahoru do té Top desítky.

Jaká soutěž tě čeká nyní a jaké máš ambice? Nyní je to GP Petrohrad 1. listopadu. A jaké mám ambice? Ukázat, že tam rozhodně patřím. Jestli jsem měl na EVL‘s asi 118 kg, což nevím přesně, nevážil jsem se od pátku, kdy jsem byl prázdný, nedopitý a nedosacharidovaný, tak zde chci vystoupit plný se sto 122 kg. Nyní se moje váha pohybuje kolem 125kg. Chci tam udělat hezký výsledek a uzavřít tak tuto, řekl bych, zkušební sezonu mezi profi.  

Udělal jsi nějaké změny v přípravě? Vše bylo ovlivněno zraněním hlavy, co mě potkalo, takže se vše muselo přizpůsobit tomuto problému. Jak trénink, tak i strava při hospitalizaci atd… Nebylo to v klidu a to mě moc mrzí při mém profesionálním debutu, ale věřím, že nic se neděje jen tak a i tato událost mě pomohla si uvědomit pár věcí, které v životě budu dělat jinak. Třeba více dbát o své zdraví. No a pár dalších věcí, které si nechám pro sebe :-)  

Těšíš se do Ruska? Moc. Mám tam přátele již od mého loňského  závodu v Petrohradu. Dokonce mi tam byla vrcholným managerem prestižního řetězce Fitness house nabídnuta práce. Je to zároveň promotér GP Petrohrad Denis Loginov. Takže se těším na setkání s ním a na další spolupráci.  

Co tě čeká po této soutěži? Touto soutěží uzavírám soutěžní sezonu 2014. I když v podstatě se dá říct, že sezona nekončí nikdy. Čeká mě focení pro Extrifit a další akce. Chci se taky udržovat v exhibiční formě, takže to bude jen taková přestávka mezi soutěžemi :-)

Setkali jsme se tu 10 dní před GP Petrohrad při tréninku nohou. Zaujalo mě, s jakou precizní technikou cvičíš. To je tvůj standardní trénink, nebo pouze nyní? Ano, to byl standardní trénink nohou, který používám.  A techniku používám také stále stejnou. Jsem tak naučený za celou tu dobu, co trénuji a nijak výrazně to neměním. I když samozřejmě občas zařadím poloviční opakování, trochu cheatingu, ale spíše se soustředím na techniku procítění svalu a spojení svalu a mysli. Tomu přizpůsobuji váhu, abych svaly dobře cítil. No a taky i z důvodu možného zranění musím být opatrný, abych mohl dělat výsledky a závodit.  

Jakým stylem budeš trénovat v objemové přípravě? Myslím tím, máš nějaký speciální split? Jednou větou: Vrátím se zcela k základům! Mám kupu sešitů, kde jsem si zapisoval každý trénink a jídlo od mých 17let! Šílený,co? :-) Dnes to už flákám, ale analýzou těchto poznámek jsem byl schopen jasně vidět, co na mě nejvíce působí. Což jsem samozřejmě věděl za ty roky, ale tyto poznámky mi to zcela potvrdily. Vrátím se k základům jak v tréninku,  tak v dietě. Žádné magické postupy...základní cviky, těžké váhy, hodně jídla. Prostě stará dobrá klasika. Žádné, jak já říkám, vojebávky (stroje a jiné lehčí cviky)  

Mění se nějak skladba doplňků v předsoutěžní a mimosoutěžní fázi? Samozřejmě v dietě přiřazuji karnitin, synaphrine, kofein na spalování tuku a rovněž používám více vitamínu C a vysokoprocentní proteiny jako Iso 90. Roste i spotřeba bcaa, amino kyselin a beef a hydro aminokyselin, kterými doplňuji stravu a užívám je před a po tréninku. V objemové fázi se soustředím na kreatin, užívám gainer Go Pro 30 místo některých jídel. Teď, jak jsem říkal, budu modifikovat jídelníček směrem k základům, takže se budu těšit, jak se s vámi o něm podělím po závodech.  

Existuje nějaký soutěžní plán pro rok 2015? Na 100% ještě ne, ale již jsem obdržel kalendář soutěží z IFBB Pro league a jak jsem zmiňoval, sezona 2014 byla zkušební mezi profi. V roce 2015 bych to už rozjel více, protože je třeba závodit a sbírat body a také v neposlední řade by byly fajn i price money. Přeci jen nás to živí. Takže zvažuji, kdy a kde zahájit sezonu.  Mám tu pozvánku na AC v Columbusu, což je ale dost brzy. Takže reálně bych to viděl začít v srpnu na soutěžích v USA a pak absolvovat, co jen půjde přes  EVLS až opět do Petrohradu. Je to sice hodně cestování, ale o tom to je. Profi život znamená připravovat se na závody, cestovat, v tom trénovat, držet dietu atd… Díky společnosti Extrifit která zaštítila zcela mou přípravu, si to mohu takto plánovat a věnovat se plně kulturistice a tomu, abych uspěl na poli profi a co nejdříve dal o sobě hodně vědět na světových profesionálních soutěžích. Za tohle jí moc děkuji. Za to, že mohu plně žít svůj sen.

Komentáře: