Flexain v akci 1+1! A dále vitamín C, Agrezz, proteinové tyčinky a další! Klikněte zde.
Spalujte tuky ve vodě

Spalujte tuky ve vodě

Petr Třetina | 20. 06. 2018

Podle kalendáře bude brzy léto a pro mnohé je logické, že pomyslná křivka znázorňující návštěvnost posiloven míří strmě k zemi. Sezónní fitnesáci a fitnesačky, jak říkám těm, kteří mají první vstup do posilovny v květnu a poslední v červnu, jsou téměř u konce svého úsilí dostat se do formy. Tento několikatýdenní motiv je pochopitelný. Nárůst pozornosti směřující k břišním svalům a jejich imitacím je zřetelný právě v období, kdy je množství textilu zakrývající naše těla menší než v zimě. Což tedy vysvětluje chuť začít cvičit. Zásadními se však můžou stát otázky jako je tato:  „Fakt se musím mordovat mezi čtyřma zdma, když je tak horko?“  Když budu mluvit k těm, kteří mají jako jediný záměr ztenčit kůži zakrývající svaly, tak na otázku odpovím: „ Ne, nemusíš.“ Právě léto je totiž velmi vhodným obdobím na venkovní aerobní trénink. A to především díky pobytu ve vodě.

I pouhé ležení v ní několikanásobně zvyšuje energetický výdej organismu. Je to způsobeno především tím, že je na nás vyvíjen mnohem větší odpor, než na souši. Navíc voda vede teplo 25x lépe než vzduch. Z toho plynou dvě skutečnosti: I když nás voda nadnáší a snižuje naši hmotnost vůči gravitaci, například chůzí ve vodě vydáme více energie, než chůzí po souši. Další věc je ztráta tělesného tepla závislá na teplotě vody. Prostě máme větší výdej energie vlivem termogeneze ve 20stupňové vodě, než na souši s teplotou vzduchu 20 °C. Je ovšem dobré vědět, že čím je voda studenější, tím se naopak metabolismus více zpomaluje a tak se zabraňuje pálení tuků. Takže je ideální pobyt ve vodě vlažné.

Říkám sice pobyt, ale napodobování ležícího vorvaně nebude v tukových úbytcích ku prospěchu, za to dělání temp ano. Od ostatních aerobních aktivit se plavání výrazně liší. Méně zatěžuje klouby a páteř a přitom jsou při něm zapojovány téměř všechny svalové partie díky rovnoměrnému rozložení zátěže. Avšak stejně jako u běhu, jízdě na kole, rotopedu, bruslích,… , platí stejná základní pravidla. Pro nejúčinnější spalování tuků je potřeba dodržovat jak délku aktivity, tak míru úsilí. 45 až 60 minut souvislé přiměřené intenzity (60 % - 70 % maximální tepové frekvence)  je ideálním kritériem. Pokud nemáte rádi počítání a přesná měření, tak stačí plavat tak, abyste byli schopni krátké komunikace bez lapání po dechu. Když se budete snažit uplavat žralokovi, tepová frekvence se výrazně zvýší a přejdete z aerobního prahu do anaerobního a pálení tuků se nekoná. Takže hezky v klidu a nějakej žralok vám přece nepokazí celý trénink.

Další výhody

Horizontální poloha těla při plavání výrazně usnadňuje práci krevního oběhu a samotný pobyt ve vodě má příznivý vliv i na činnost srdce a dýchání. Plíce jsou lépe prokrveny a dýchají také horní částí, která je za normálních okolností aktivována jen částečně. Množství plazmatických proteinů v krvi (albuminy, globuliny, fibrinogen) stoupá přibližně o 10 %. A jejich vlivy jsou velmi příznivé. Udržování stálé hladiny některých důležitých hormonů v krvi, transport různých minerálů, enzymů, mastných kyselin, úloha při obranyschopnosti organismu, srážení krve, atd…

Nevýhoda

Jak už jsem zmiňoval, výdej energie u tohoto druhu aktivity je několikanásobně vyšší, než u akcí na suchu a ruku v ruce s tím přichází na scénu hlad. Znáte to? Stačí dvacet minut koupání a docela nám vyhládne. Doporučuju si k vodě brát kvalitní zdroje bílkovin a nezapomínat ani na přiměřené doplňování komplexních sacharidů.

Chcete být zdraví jako ryba? Tak plavte.

Komentáře: