Sergio Oliva RIP

Sergio Oliva RIP

Pavel Vacek | . .

Tento typ článků nepíšu rád. Většinou se potýkám s balancováním na hranici kýče, zveličování a nemístného sentimentu. Většinou k této smutné životní události stačí napsat jediné. Skonal člověk. Nemyslím si však, že budu přehánět, když napíšu, že odešla legenda, která prokazatelně ovlivnila životy a smýšlení miliónů lidí na celém světě. A nejsou to rozhodně prázdná slova, byť legendou se dnes označuje kde co.

sergio_oliva_141 335a

Nicméně pokud někdo budí zájem o svou osobu i po mnoha letech, co se již nevěnuje činnosti, která ho proslavila, když veřejnost konstantně stojí o názory daného člověka, když se o jeho soubojích a bitvách, byť i prohraných vypráví i čtvrtstoletí potom co proběhly, když někdo definuje celý sportovní směr a když někdo získá, nikoli si přivlastní, přezdívku evokující báje a mýty, tak ten někdo beze vší pochybnost legendou je.

 Sergio „the Myth“ Oliva byl zhmotněním slova legenda.

Nedokážu odhadnout, zdali se jednou bude za 20-25 let mluvit stejně o Phillu Heathovi, Jayi Cutlerovi tak jako o Sergiu Olivovi. Domnívám se, že ne. A to i přesto že Sergio se v počtu titulů Mr. Olympia nemůže rovnat ani Cutlerovi, ani Colemanovi.

Sergio Oliva patřil do generace kulturistů, která nám prošlapávala cestičku uznání a respektu společnosti. Sergio Oliva byl první z kulturistů, který předvedl skutečné svalové objemy, které šokovaly veřejnost a jsou působivé i v současné době. Sergio Oliva byl jediným z kulturistů, který dokázal v přímém souboji porazit na Mr. Olympia neméně legendárního Arnolda Schwarzeneggera. Vždyť jeho identifikační pózu s rukama triumfálně vztyčených směrem k nebi, jakoby vzývajících boha za obdarování úžasnou genetikou, přičemž dávající na odiv svou monumentální, dechberoucí stavbu těla a objemy svalstva, tak tuto pózu zkoušejí napodobit tisíce kulturistů s větším, či menším úspěchem dodnes, přičemž valná většina z nich v tomto postoji vypadá spíše jako věšák na šaty než důstojný remake Sergia Olivy.

Pikantní je, že nemůžeme zcela přesně napsat, v kolika letech skonal. Některé zdroje uvádějí datum narození 4. července 1941, jiné však vedou v patrnosti rok narození 1935. Jisté je, že pochází z Kuby a pochází z 22 sourozenců. Jeho první kontakty s činkou se odehrály na ve vzpírání, jemuž se začal věnovat a kde to dotáhl do reprezentačního družstva Kuby. V roce 1961 emigroval za lepším životem do USA, postupně vypracoval v jednoho z největších kulturistických šampiónů historie. S bodybuildingem se poprvé setkal v roce 1963, kdy se z jihu Spojených států přestěhoval do severněji ležícího Chicaga. Zde v posilovně pozdějšího vítěze AAU Mr. America Boba Gajdy začal poprvé své tělo tvarovat s cílem dosáhnout klasické kulturistické postavy. S ohledem na to, že jej k tomu široká ramena a úzký pas doslova předurčovaly, nedal na sebe první start a úspěch na soutěži dlouho čekat a Oliva si ještě v témže roce připsal své první vítězství na Mr. Young Chicagoland. Dál už je to, jak se říká, historie.

Nám dnes již nezbývá napsat, že odešla jedna z nejvýraznějších osob kulturistiky a zároveň první z vítězů soutěže Mr. Olympia. Čest jeho památce.

Sportovní úspěchy Sergia Olivy

· 1985 Olympia - IFBB, 8 místo
· 1984 Olympia - IFBB, 8 místo
· 1981 Pro World Cup - WABBA, vítěz
· 1980 World Championships - WABBA, Professional, 1místo
· 1978 Olympus - WBBG, vítěz
· 1977 World Championships - WABBA, Professional, 1 místo
· 1976 Olympus - WBBG, vítěz
· 1975 Olympus - WBBG, vítěz
· 1974 Mr International, Professional, 1 místo
· 1973 Mr International - IFBB, Professional, 1 místo
· 1972 Olympia - IFBB, 2 místo
· 1971 Universe - Pro - NABBA, 2 místo
· 1970 Olympia - IFBB, 2 místo
· 1970 Mr World - AAU, 2 místo
· 1969 Olympia - IFBB, vítěz
· 1968 Olympia - IFBB, vítěz
· 1967 Universe - IFBB, celkový vítěz
· 1967 Olympia - IFBB, vítěz
· 1966 Olympia - IFBB, 4 místo
· 1966 Mr World - IFBB, 1 místo
· 1966 Mr World - IFBB, celkový vítěz
· 1966 Mr America - AAU, 1 místo
· 1966 Mr America - AAU, 2 místo
· 1966 Junior Mr America - AAU, 1 místo
· 1966 Junior Mr America - AAU, 1 místo
· 1965 Mr America - AAU, 1 místo
· 1965 Mr America - AAU, 4 místo
· 1965 Junior Mr America – AAU, vítěz
· 1965 Junior Mr America - AAU, 2 místo
· 1964 Mr America - AAU, Most Muscular, 3 místo
· 1964 Mr America - AAU, 7 místo

Komentáře: