Sabina Pleváková- Příště budu jeden dokonalý celek

Sabina Pleváková- Příště budu jeden dokonalý celek

Pavel Vacek | . .

Ahoj Sabino, dovol mi poblahopřát k další tvé medaili, tentokrát ke třetímu místu z Arnold Classic USA. Zároveň je tu první otázka. Je to pro tebe úspěch, nebo neúspěch?

Co se týká dosažené formy, je to pro mě úspěch. Vzhledem k podzimní sezóně a formě na podzim, jsem spokojená nadmíru. Co se týká umístění, tak třetí místo je rozhodně fajn, ale pokouším se o zisk profi karty, což bohužel nedopadlo, takže v tomto ohledu to za úspěch považovat nemůžu.

Ty jsi měla nejlepší výsledek jak ze Slovenské, tak i z České výpravy, pokud si tě trochu přisvojíme v rámci Extrifit Teamu. Nicméně, jak říkáš, jedeš tam vyhrát. Nesvazuje tě to trochu?

Nemyslím si to. Rozhodně si to vědomě nepřipouštím. Ano, cíl je zisk Prokarty, což je cíl, který mě motivuje jít dál, takže je možné, že někde v podvědomí ten tlak je. Zároveň je to ale motorem přípravy a tomuto cíli jsem zavázaná.

Proč myslíš, že jsi byla třetí?

Dnes je to na velkých soutěžích tak, že ty formy závodnic jsou skutečně nesmírně vyrovnané. Letos mi přišlo, že to bylo zase o stupínek výše, než v minulých letech, děvčata jsou mnohem ostřejší, pevnější a takřka bez slabin. Myslím, že v tomto jsem nijak výrazně nezaostávala. Ale myslím, že jsem nebyla perfektní v semifinálové prezentaci. Tuším, že tam se stala chyba z mé strany, protože v semifinále jsem trochu zamrzla.

Můžeš to čtenářům trochu přiblížit. Co myslíš tím termínem, zamrzla?

Nebyla jsem taková sebejistá, jako vždycky a to mě stálo nějaké body a v konečném součtu i výsledek.

Kategorie Bikiny Fitness má poměrně úzké mantinely, kde se lze zlepšit. Nemůžeš přibrat víc svalů jako kulturisté, nemůžeš ani přehnaně vyrýsovat. Kde se lze zlepšit natolik, aby si na rozhodčí více zapůsobila?

Ta kategorie se posouvá k větší separaci, jde to trochu více do svalů, ale určitě ne do přehnaných. Myslím, že i já jsem nabrala v ramenou, že jsem se více pohnula tímto směrem, takže jak jsem řekla, co se týká formy a svalového rozvoje, tam to bylo v pořádku. Ale už to není jako dřív, kdy tam bylo pár dobrých holek. Dnes jich tam je Top ten se skvělou formou a tak je potřeba být v den D, hodinu H, naprosto tip ťop. Dokonale sladěná v jeden perfektní celek. Takže celkový zjev, charisma osoby, výraz tváře a vyzařující sebevědomí, společně s těmi ostatními samozřejmostmi typu make up, úpravy pokožka a několikrát zmíněné formy, to musí hrát v jednom dokonalém celku.  Ač se to nezdá, tak těch aspektů je skutečně mnoho. Prostě dnes už nemůžeš mít pěknou tvář a nemít formu, nebo mít formu, ale nemít hezkou tvář. Dnes už nelze být dokonalá fyzicky, ale je potřeba to umět prodat v pódiové prezentaci. Musíš umět taktizovat. Dnes jsou nové čelní postoje, ale pokud periferně vidíš, že soupeřky se staví do nepředpisového, ale efektnějšího bočního postoje, nebudeš se stavět do předpisového, ale nevýhodného postoje. Což jsem mimochodem na chvilku udělala, ačkoliv pro mě to zas taková nevýhoda není, protože já ten úzký pas mám. Takže je velmi mnoho děvčat, které umí udělat skvělou formu, ale chybí jim nějaká maličkost. Pokud nás tam stálo 40 děvčat, je potřeba, víc než cokoliv jiného, umět rozhodčí zaujmout. Přitom to nesmí být příliš vyzývavé, nebo afektované. Je třeba si to pohlídat.

Přesto se tě ještě zeptám, kde ty si se nejvíce zlepšila?

Myslím, že v oblasti ramen, které jsou teď o dost výraznější a úměrnější k postavě.

Nemůže být za tvým výsledkem i to, že jsi trochu okoukaná? Přeci jen, sbíráš medaile už třetím rokem, mnoho rozhodčích tě zná od hlavy až patě…

Ano, může to tak být samozřejmě… Ale asi ne zde. Viděla jsem to v sobotním finále, kam jsem nastoupila přeci jen o poznání razantněji, a zdálo se mi, že jsem tím mnoho rozhodčích znejistila v tom jejich dopředu daném předpokladu ze semifinále. Bohužel, v sobotu už se hodnotila pouze absolutka a výsledek byl dán především výkonem ze semifinále. Ale jak říkám, s formou jsem byla skutečně velmi spokojená a na příští soutěži si jen ohlídám, aby se neopakovala ta chyba v prezentaci.

Když už jsme u zajímání postojů, tak podle nových pravidel zmizela zadní póza, kde děvčata více či méně vystrkovala pozadí. Kvituješ tuhle změnu, nebo ti to je celkem jedno?

Určitě to vítám. Ta póza byla velmi matoucí. Vlastně jsi v ní nepoznal, jestli je ten zadek dobře vypracovaný, pevný, nebo je pevný jenom proto, že vlastně žádný není a v tom předklonu zmizel. Navíc se v ní velmi špatně hodnotily i záda, které rozhodčí vlastně neviděli. Těch děvčat je dnes na soutěži velmi mnoho a každá póza, která odhalí nějaký nedostatek, je vítána. Tato nová póza svědčí skutečně dobře připraveným závodnicím a to je jedině dobře.

Ty jsi na své facebookovém profilu psala, že Arnold Classic je ta soutěž, kterou si neskutečně užíváš, a to prostředí je pro tebe velmi motivační. Co se ti tam líbilo asi nejvíc?

Asi Expo, které je obrovské. Navíc se tam pohybuje masa lidí, kterou skutečně zajímá fitness, žije jím a přijdou si nejenom nakoupit, ale především se podívat na soutěž a podpořit závodníky. Tím se vytvoří atmosféra, která je vážně úžasná. To zde bohužel není a na tuzemských soutěžích toto postrádám. Jasně, přijdou rodiče, blízcí fanoušci, ale tu atmosféru, o které mluvím, to nevytvoří. Je totiž úžasný pocit, když za vámi chodí neznámí lidé, že vás sledují, že se na vás přijeli podívat, nebo když za mnou přišli lidi z Muscular Development a všímají si vás stránky jako je Arnold Classic Brazil, kde jsou statisíce fanoušků. V tu chvíli víte, že něco děláte dobře.

Když už jsme u těch srovnání, ty máš zkušenosti i z jiných zemí často s velmi rozdílnou mentalitou lidí. Ze Španělska, z Ruska, Ukrajiny, Maďarska… jak je to tam?

Hmm, pokud mohu soudit, tak obrovský rozdíl je mezi Amerikou a Ruskem. To jsou dva rozdílné světy. Amerika momentálně žije kategoriemi Bikiny fitness a Physique, byť jsou o poznání větší a estetickým pojetím kulturistiky. Kdežto Rusko jede to Hardcore pojetí kulturistiky, skoro až se mi zdá, že čím brutálnější a ošklivější, tím lepší. Takže zatímco v Americe jsem za hvězdu, když to hodně přeženu, tak v Rusku jsem nějaké modelka. Doplněk k soutěži.

Dobře a co bude teď následovat?

Nyní mě čekají dvě nominační soutěže na Slovensku v kategorii žena a juniorek, kde bych se ráda nominovala na Mistrovství Evropy. Musím říct, že v rámci časování formy a vzhledem k množství absolvovaných soutěží, se na ty nominační soutěže nebudu chystat do Top formy. Tu si chci nechat na Mistrovství Evropy a Diamond Cup. A pak se uvidí, co dál. Jsem ale rozhodnutá, to letos tahat co nejdéle, ale musím si dát pozor, abych to nepřepálila.

Na kterou z těch dvou soutěží se těšíš víc? Na ME, nebo Diamond Cup?

Na ME, protože tam to mám velmi ráda. Je to pořád na tom samém místě ve Španělsku, ty samá světla, pódium, hotel, strava a já už vím, jakou barvu zvolit, kam si mám na pódiu stoupnout, co jíst atd… Možná proto mě to tam maximálně svědčí a vždy jsem tam vyhrála. Ale právě zde se bojím toho, že už jsem okoukaná, a že když už jsem tam 3x vyhrála, počtvrté mi to nedají už z principu. Přeci jen bikiny nejsou to samé jako kulturisti, kde se z obhajoby titulů tvoří příběhy. Ale uvidím, třeba se pletu. Ráda bych. No a Diamond Cup je zase motivační v tom, že se tam bojuje o dvě Pro karty, takže je tam relativně vysoká šance.

Děkuji za rozhovor.

Komentáře: