Sabina Pleváková- Jako favoritka se necítím.

Sabina Pleváková- Jako favoritka se necítím.

Pavel Vacek | 06. 11. 2015

Jen několik málo hodin nás dělí od první významné soutěže roku 2015 Arnold Classic. Jednou z těch, kteří zkusí štěstí na americké půdě je Sabina Pleváková, členka Extrifit Teamu. Jak probíhala její příprava a jaké jsou její ambice před jedinou významnější amatérskou soutěží, kterou ještě nevyhrála, se dočtete v následujícím rozhovoru.

Ahoj Sabino, před nadcházejícím Arnold Classic stojí za to, trochu rekapitulovat. Ty jsi Mistryně Evropy, Světa, Slovenska, vyhrála si prestižní soutěže Mozolani Classic a EVL’s. Která z těchto soutěží byla pro tebe nejtěžší?
Zřejmě Mistrovství světa v ženách. Tam jsme se ne úplně cítila ve formě, navíc jsem na ně šla po nominačce na Slovensku, kde jsem se představila v takové rádobyformě, takže jsem tři týdny musela fakt makat a dietovat, abych to doladila na MS.  

Když jsi mistryně a vítězka všeho možného, na co si vzpomenu, jak to, že nejsi vítězka soutěže o Nejúspěšnější sportovkyni vašeho svazu?
(smích) Nevím, někdy nad tím taky přemýšlím. Asi že jsem malinká, tak mě přehlédli.  

Já se ptám hlavně z toho důvodu, jestli se cítíš jako favoritka Arnold Classic?
Ne! Nikdy se necítím jako favoritka, nedokážu sebe sama ohodnotit a vyvodit z toho nějaké šance. Jsem momentálně spokojená s tím, jak to teď vypadá. Budu úplně jiná, předvedu jinou postavu, než na kterou jsou u mě rozhodčí zvyklí. Snažím se přizpůsobit americkému vkusu, tak uvidíme, jak to nakonec vyjde. Každopádně v USA jsou úplně jiná kritéria, takže pro mě je spíš důležité, abych se mohla podívat na fotky z pódia a říct si, že to nebyla hanba. Jestli projdu do semifinále, nebo až do finále, to nechám na rozhodčích.

Přesto, ve sportu se rádo mluví o papírových předpokladech a takové ty rozhodně máš.
No.. podle papírů bych favoritkou být mohla, to je pravda, ale skutečnost je někdy úplně jinde.  

Ty si v předchozí odpovědi řekla, že to bude vypadat úplně jinak. Jak?
Bude to větší, kulatější, myslím si, že mám i víc svalů a jenom doufám, že jsem to s tím zadkem a nohami nepřepískla a bude to symetrické k vršku. Ale i na tom jsou vidět nějaké změny. Měla jsem letos půl roku čas na přípravu, takže si myslím, že se to někde projeví.  

Ty jsi řekla, že ti stačí neudělat si ostudu, ale nemrzelo by tě, vzhledem k tvým výsledkům, neúčast ve finále
Ne. Vím, že Amerika je taky hodně o politice. Viděla jsem to minulý rok, kdy tam startovaly holky od nás. Perfektní, dobře připravené, s dobrými předpoklady a nepřešly ani do semifinále. Vlastně jediná, která se v USA prosadila, byla Nikola Weiterová. Takže je to o všem. Být připravená, umět se prezentovat, mít hezký obličej a trefit se zrovna do momentálního vkusu. V kategorii je nás 35, takže se prostě stane, že vás přehlédnou, ale budu doufat, že ne.

Ty jsi avizovala dlouhou přípravu. Na co si se v ní soustředila?
Především na objem. Celkově jsem všude chtěla nabrat, ale nejvíce jsem se soustředila na vršek. Tam jsem cítila slabinu.  

A měla si nějakou krizi, kdy sis řekla, že to nejde tak úplně podle plánu?
Nebyla jsem na to zvyklá. Dlouho to vypadalo nijak. Celé to bylo zalité, nijaké. Ale potom když už jsem to dávala dolů, začaly se objevovat nějaké detaily a křivky, tak pak už to bylo veselejší. I v tréninku se mi víc dařilo, protože člověk má radost, když najednou vidí nějaké výsledky. Ten objem jsem prostě musela nějak překousnout, protože jinak to nešlo.  

Takže pokud jsem to dobře pochopil, ty nemáš ráda objemové období, ale rýsovačku, ano?
Ano. Ten objem jsem jela v podstatě poprvé v životě. Jasně že jsem měla offseason období, ale nikdy jsem cíleně nepřidávala větší množství jídla, spíš to bylo o nějakém odpočinku a regeneraci. Teď jsem si rovnou řekla, že naberu a přizpůsobila jsem si tomu jídlo. Takže teď jsem to fakt vybombila, až jsem si jednu chvilku řekla, jestli jsem to nepřepískla. Ale těm svalům jsem prostě chtěla dát dostatek času a živin pro růst.  

Teď jsi v dietě a nedávno si na svém facebooku chválila Carnitin od Extrifitu. Pod tím se strhla diskuse, jako že carnitin v dietě nefunguje apod., ale ty sis dost tvrdě stála za svým. Jak to je?
Mě Carnitin prostě maximálně vyhovuje. Cítím se po něm líp. Nejenom, že se po něm víc potím, ale já ho používám i před silovým tréninkem. Cítím lepší výdej energie a to, že metabolismus lépe funguje. Já si za ním stojím a bez něho jsem neabsolvovala jedinou přípravu. Pro mě je carnitin taková absolutně základní složka přípravy. Navíc to skvěle chutná, což teď v dietě se vždycky hodí a navíc je to pro tělo zdravá věc.  

Máš pro čtenáře nějaký dietní tip? Specialitu Sabiny Plevákové?
No možná ano. Večer, když už fakt nemohu odolat a trápí mě chuť na sladké, si umíchám kasein a beef protein, smíchám ho v takové hlubší misce, zaliju trochou vody, přidám trochu kokosu, třeba i pár oříšků. Ono to udělá takový pudink a já si na něm vždycky u telky pochutnávám. Takže občas, když mi někdo říká, že nedokáže vydržet bez toho, aby něco přítelkyni neujídali, tak jim poradím toto. Mě to fakt chutná a do diety absolutně super. V poslední době do toho přimíchávám ještě glutamin, takže svaly rostou a ještě si pochutnám. (smích)

Takže se ti funguje dobře s Extrifitem?
To ano. Výborně.  

Co bude následovat  po Arnold Classic?
Letos to bude asi dlouhé. Samozřejmě si dám chviličku oraz, ale cvičit budu dál, jenom si navýším jídlo. Ale to bude trvat jen pár dní, protože pak mě čekají dvě soutěže na Slovensku. Dvě jsou nominační, třetí je pohárová. To je Mozolani Classic. A pak když motyka spustí a nominují mě na ME, tak bude následovat Mistrovství Evropy.  

Koho považuješ za největší konkurenci na Slovensku?
V mojí výškové kategorii se objevilo jedno nové děvče, to je Vanessa Hrubovčáková, ta bude velmi dobrá podle mě a pokud by se jednalo o absolutku, tak bych jmenovala Oliviu Pohankovů, tam je to jasné.  

Nakonec bych ti málem zapomněl položit čistě turistickou otázku. Jak se vlastně těšíš do Ameriky?
Velmi moc. Doufám, že se neztratíme, že se v tom chaosu vyznám, že najdu pódium, ale těším se moc.

Nezůstaneš tam pár dní na relax? Původně jsem chtěla, ale tím, že mě čekají další závody, by to mě byl spíš stres při shánění ubytování, fitka, vhodného jídla a tak. Navíc já jsem z těch dalších přeletů vždycky úplně zabitá na týden. Je zajímavé, že když letím na soutěž, časové posuny a vzdálenost mi nic nedělají, ale zpátky mě to rozhodí na týden. A to si nemohu dovolit. Ale určitě bych tam někdy chtěla jet na dovolenou. Takže příště. 

Komentáře: