Pečivo ani mléko do výživy nebo diety nepatří? Ale jděte…

Pečivo ani mléko do výživy nebo diety nepatří? Ale jděte…

Jan Caha | 23. 06. 2022

Do dnešního článku jsem si vybral dva časté mýty, se kterými se setkávám snad na denní bázi. Ne snad v oblasti kulturistiky a fitness, kde jsou přeci jen sportovci již trochu vědomostně posunuti nad běžnou veřejnost. Ale právě u oné běžné veřejnosti. Podíváme se společně na to, jestli pečivo nebo mléko do naší výživy patří, zda lepek zalepuje střeva anebo zda mléko zahleňuje.

Mléku a mléčným produktům jsem se v některých článcích již věnoval, nicméně se vždy vyplatí na ně podívat znovu.

Mýtus zahlenění a vhodnost v dietě?

Nezačnu jinak než zahleňujícím mýtem. Mýtus zahlenění se traduje již snad od starověku nebo středověku. Od té doby se udržel a drží se stále. Intenzita opakování tohoto mýtu se zvyšuje hlavně v zimních obdobích, kdy máme díky střídání teplot k tomu hlenu (nenávidím to slovo), tak nějak daleko blíže. Do doby snad před 30 lety se nikdo nezabýval tím, zda je to opravdu pravda. Výhodou moderní doby je, že již zabývá. A tak jsem si dovolil vytáhnout citace dvou prací, resp. výzkumů:

 • Pinnock 1988 říká: „Ti, kteří věří, že „mléko vytváří hlen“ snižují příjem mléka při nachlazeních, uváděli výrazně více příznaků kašle a přetížení, nevytvářelo se jim ale více nazálních sekretů. Došli jsme k závěru, že není možné zjistit statisticky významnou celkovou souvislost mezi příjmem mléka a mléčných výrobků a příznaky tvorby hlenu u zdravých dospělých“
 • Novější studie Wuthruck, 2005: „Jedinci, kteří věří v teorii hlenu a mléka však po konzumaci mléka hlásí více respiračních symptomů.“

Jak tedy vidíte, to hlavní, co mléko zahleňuje, je naše mysl. Pokud zahleňování budeme opravdu věřit, tak se tak pravděpodobně i stane. Nevěřte tedy všemu, co nám generace výživových radílků vtloukaly do hlavy. Trocha mléka do kávy nebo sklenice mléka k snídani vám jistě neublíží. A neublíží ani vaší dietě.

Pokud se podíváte na složení mléka, tak to jediné, co vás zde může „trápit“, je obsah jednoduchých cukrů. Tedy ne „cukru“ tak jak si jej představíte v jeho bílé podobě, ale právě ve formě disacharidu laktózy. Obecně se snažíme v dietních přístupech snižovat konzum cukrů, až na 5 % z celkově přijaté energie. Nicméně pokud denně nevypijete litr mléka, tak vás ani tato hodnota nemusí nikterak trápit. A tak si jednou pro vždy přiznejme, že mléko vaše hubnutí nezastaví ani nezpomalí, pokud výběr vašich mléčných produktů nebude zahrnovat přeslazené smetanové jogurty, anebo nebude konzumace dosahovat produkce malé mlékárny.

Když už jsme u té laktózy, tak si zmiňme fakt, že může způsobovat intoleranci, nicméně senzitivita české populace vůči tomuto neduhu, je statisticky opravdu malá a hovoří se o maximálně 10 % populace (Společnost pro výživu, 2018). V tomto případě by do stravy již nepatřila.

Pokud bych tedy tyto mléčné nesmysly měl napravit, tak bude platit následující:

 1. Mléko nezahleňuje
 2. Pokud budete věřit tomu, že vás mléko zahlení, tak vás zahlenit může. Jde ale primárně o váš pocit.
 3. Mléko je zcela přirozenou potravinou našeho jídelníčku, a dokonce nám pomohlo překonat hned několik hladomorů
 4. Mléko je kvalitním zdroje vápníků
 5. Mléko je bez problému stravitelné pro převážnou většinu české populace.
 6. Mléko bychom měli vyřadit z našeho jídelníčku při zjištěné alergii na mléčnou bílkovinu, nebo při intoleranci na laktózu.

A co tedy to pečivo, může být v dietě?

Jedná se ve své podstatě o podobný mýtus, jaký panuje okolo mléka. Jak možná tušíte, tak se sacharidy v pečivu nějak závratně od ostatních sacharidů neliší. Je tedy jedno, pokud budeme během dne jíst hromadu pečiva, hromadu brambor, nebo hromadu rýže. Dopad na vaši dietu a nebo tělesnou kompozici bude pravděpodobně stejný. Není to tedy o pečivu, ale právě o množství.  

Spotřeba pečiva v Česku meziročně mírně roste. Současná spotřeba chleba, pšeničného a trvanlivého pečiva je více jak 100 kg na osobu a rok. Snadnou použitelností tak pečivo ovládá náš jídelníček několikrát denně. Máme pečivo na snídani, oběd, večeři, svačinu a přesnídávku. Jednoduše velmi často. Vysoká konzumace jakéhokoliv sacharidového zdroje není ideální a může neúměrně zvyšovat energetický příjem až tak, že to povede ke zvýšení hmotnosti. Pokud zachováte svoje chutě na uzdě, dáte si pečivo jednou denně na snídani nebo oběd, a celkové množství energie zůstane deficitní nebo vyrovnané, nemusíte se nárůstu tuku bát.

Samozřejmě, máme zde opět drobné procento lidí, kterým lepek dobře nedělá. Pokud máme diagnostikovaný problém spojený s konzumací lepku (celiakii, alergii na pšenici nebo neceliakální glutenovou senzitivitu), neměli bychom ho pouze omezit, ale zcela vyřadit ze svého jídelníčku! V tomto případě pro vás tedy pečivo zůstává zapovězené a vy musíte svoji pozornost soustředit na jiné potraviny, například právě rýži, pseudoobiloviny nebo brambory, nebo pečivo bezlepkové.

Opět zde ale nehovoříme o nějakém významném procentu lidí, i když se díky potravinám, do kterých se lepek přidává, setkáváme stále s častějším výskytem neceliakální glutenové senzitivity, nebude procento lidí, kterým lepek komplikuje život vyšší než například u mléka. Podrobná statistická data zde chybí. Česká společnost pro výživu však předpokládá, že počet všech existujících celiaků v České republice je přibližně 40 000 – 50 000 nemocných. Předpokládá se také, že z celkového počtu je diagnostikováno pouze 10–15 % nemocných. Pro lidi netrpící problémem spojeným s konzumací lepku tedy není vyřazení pečiva potřebné ani nutné, a dokonce se v posledních letech považuje spíše za kontraproduktivní k diverzitě vašeho střevního mikrobiomu.

Pokud bych tedy tento mýtus měl napravit tak bude platit následující:

 1. Pečivo není problémem neúspěchu diety, je to vždy kalorický přebytek.
 2. Pečivo obsahuje stejné nebo podobné polysacharidy jako například rýže nebo brambory.
 3. Pečivo není třeba ze svého jídelníčku vyřazovat, pokud netrpíte některou z poruch spojených s lepkem. (intoleranci, alergii nebo neceliakální glutenovou senzitivitu)

Jak tedy vidíte, tak pečivo i mléko mohou být ve vaší výživě a nemusí znamenat problém v porušení diety. Tak jako ve všem, je zde potřeba určitá racionalita vašeho konání, která je stejně tím nejzásadnějším prvkem úspěchu dietního přístupu.

Titulní fotka od Steve Buissinne z Pixabay 

Mléko: Fotka od Couleur z Pixabay

Pečivo: Fotka od Pexels z Pixabay 

 

Komentáře: