Ovesné vločky – nejlepší zdroj energie!

Autor: Extrifit

Ovesné vločky se používají jako dietní potravina již poměrně dlouhou dobu. Taková vločková snídaně dodá vašemu tělu dostatek energie na celý den a člověk pak takřka nemá hlad až do oběda, nebo si vypomůže jen malou svačinou. Tyto vlastnosti si nejvíce pochvalují jak běžní strávníci, tak i dietáři. V současné době se ale ovesné vločky a pokrmy z nich stále častěji používají zejména jako vynikající zdroj energie a podpůrný prostředek k nárůstu svalové hmoty. Ovesné vločky mají spoustu pozitivních vlastností a mohou vám pomoci při tvarování vaší vysněné postavy.

Ovesné vločky jako předtréninkové jídlo!
Snídaně z ovesných vloček dodá vašemu zesláblému, vystresovanému a doslova „vyždímanému“ tělu pořádnou dávku energie, neboť obsahuje velké množství sacharidů. Kulturisté a kondičně cvičící je také perfektně využijí jako předtréninkové jídlo. S tímto palivem pak zaručeně zvládnou každý trénink, a to je právě ten důvod, proč jsou tak oblíbené mezi sportovci a kulturisty.

Ovesné vločky tisíckrát jinak!
Přípravu ovesných vloček hravě zvládne i malé dítě, chutnají skvěle na slano i na sladko a navíc rychle zaženou hlad. Lze je připravovat na stovky různých způsobů. Nejrychlejší je ale jejich zalití teplým nebo studeným mlékem či vodou a na závěr stačí přidat trochou ořechů nebo ovoce. Oblíbené jsou také osmahnuté na pánvi s vajíčky. Zručnější jedinci si mohou připravit ovesné placky, sušenky nebo karbanátky. S trochou fantazie si na nich můžete opravdu pochutnat.

Ovesné vločky jako prevence před nemocemi!
Kromě zmiňované energie mají vločky i jiné zázračné účinky. Pomáhají při střevních a žaludečních obtížích, poruchách trávení, posilují imunitní systém, tlumí zvýšenou činnost štítné žlázy. Pro svůj nízký obsah kalorií se perfektně hodí k dietám všeho druhu, a navíc by měly napomáhat při odbourávání tuku a cholesterolu z těla. Proto ovesnými vločkami nepohrdnou ani diabetici a osoby se srdečními chorobami. Pozitivních účinků je opravdu celá řada.

Ovesné vločky zvyšují hladinu testosteronu!
Co se mužů týče, ovesné vločky napomáhají zvyšovat hladinu hormonu testosteronu. Vločky tedy spolu s celozrnnými výrobky a obilninami působí nejen jako afrodiziakum, ale jejich konzumace umocňuje schopnost těla budovat svalovou hmotu a současně spalovat tuky.
Ovesné vločky jako zdroj vitaminů!
Pokud jste ovesné vločky do svého jídelníčku ještě nezařadili, nevíte, oč přicházíte. V tomto vynikajícím zdroji energie se totiž skrývá 66 % sacharidů, 16 % bílkovin, 7 % tuku 12-14 % vlákniny. A to není všechno. Vločky jsou vynikajícím zdrojem vitaminů, zejména pak vitaminů A, B1, B2, D, E, kyseliny listové a kyseliny pantothenové. Kromě toho v nich najdete také omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny, jejich výše ale není nijak závratná a do jídelníčku je třeba zařadit také ryby nebo výživové doplňky.

Ovesné vločky jako zdroj minerálních látek!
Vločky mají mimo jiné vysoký obsah železa, který je takřka stejně vysoký jako u masa. Chutná snídaně nebo svačina z ovesných vloček vám dodá také spoustu důležitých minerálních látek, ve vločkách najdete vápník, draslík, fosfor, hořčík, zinek, měď a mangan.

Ovesné vločky jako zdroj esenciálních aminokyselin!
Na základě těchto pozitivních vlastností se ovesné vločky staly základem výživy kulturistů a ostatních sportovců. Kromě vysokého podílu sacharidů si kulturisté také pochvalují vysoké procento esenciálních aminokyselin, které jsou nezbytné pro budování svalové hmoty. Ovesné vločky navíc pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, to znamená, že bude jeho hodnota nízká navzdory hojné konzumaci bílkovin.

Ovesné vločky stokrát jinak!
A v jaké podobě se dají vločky vlastně sehnat? Nejznámější jsou asi lisovaná celá ovesná jádra, která ale ve vodě či mléce velmi pomalu bobtnají a měknou. Při jejich konzumaci si opravdu požvýkáte. V obchodě se ale také dají sehnat tzv. jemné ovesné vločky. Při jejich výrobě se zmiňovaná jádra před lisováním nejprve nařežou, takže je jejich výsledná konzistence jemnější, a lépe se rozpouštějí. Třetí variantou jsou vločky z ovesné mouky, které jsou hojně využívány při dietách a tvoří součást výživy kojenců. Tyto vločky se rychle rozpustí ve vodě a můžete je jednoduše vypít bez zbytečného přežvykování. Někteří si dokonce připravují nápoj z rozmixovaných ovesných vloček a proteinu.

Ovesné vločky do vašich běžných jídel!
Ač se to možná na první pohled nezdá, ovesné vločky můžete přidat do spousty jídel, např. do hovězího nebo kuřecího vývaru jako zavářku, do nádivek, masových rolád, bramboráků, do zeleninových a sladkých pokrmů. Můžeme v nich obalit řízek nebo posypat jimi vařené těstoviny. Výborné jsou také pražené na pánvi. Vzhledem k uchování cenných látek není dobré vločky příliš dlouho vařit. Pozor si dávejte také na jejich skladování, aby vám nezežlukly.
 
Pár receptů na závěr:
 
Lívance z ovesných vloček:
 
250 g ovesných vloček, 250 – 300 ml mléka, 1 lžíce rozpuštěného másla, prášek do pečiva, 250 g tvarohu, 250 – 300 g celozrnné/hladké mouky, špetka soli, 2 vejce
 
Ovesné vločky nasypeme do misky a zalijeme vlažným mlékem, aby zůstaly ponořené, a necháme půl hodiny odstát. Do mísy dáme jeden tvaroh, celozrnnou mouku, vejce, rozehřáté máslo, špetku soli a lžičku prášku do pečiva. Vše smícháme s odstátými ovesnými vločkami a dle potřeby zalijeme ještě trochou mléka, až vznikne řídké těsto, které necháme ještě 15 minut odpočinout. Lívanečky smažíme na oleji, na dobré pánvi lze i bez oleje. 
Hotové lívanečky lze dochutit podle vlastní fantazie, např. posypat skořicí. Záleží na vašich možnostech a dietě.

Ovesná kaše:
 

½ šálku ovesných vloček, 1 šálek nízkotučného mléka, 1 šálek vody, 2 lžíce rozinek, špetka skořice, med na oslazení
Do hrnce na vaření nasypeme vločky, rozinky a nalijeme vodu a mléko. Na mírném plameni poté mícháme tak dlouho, dokud nám nevznikne hustá kaše. Na závěr přimícháme med dle chuti a posypeme skořicí. Přidat můžeme také ovoce nebo ořechy.
 
Rohlíčky z ovesných vloček:
 
100 g ovesných vloček, 130 g hladké mouky, 100 g Hery, 40 g cukru, lžíce vody
 
Vše smícháme a vytvoříme pevné těsto. Necháme chvíli ztuhnout v lednici. Z těsta tvoříme rohlíčky nebo jiné tvary, které klademe na pečicí papír. Pečeme cca 30 minut při 150 stupních Celsia.

A nejlepší na konec aneb moje běžná ranní specialita!
Dejte trochu mléka do hluboké misky a dejte je ohřát do mikrovlnky na 30 vteřin, poté nasypte ovesné vločky podle toho, jestli chcete více či méně nasáklé mlékem. Poté posypte skořicí a můžete začít mlsat. Je to vynikající, zkuste to.

Ovesné vločky vlastníma očima. (Pavel Vacek)
Při publikování tohoto článku jsem se rozhodl, že se trochu nabourám do textu kolegy Pavla Korčoka vlastní zkušeností. Vybavily se mi totiž vzpomínky na má studentská léta, kdy ovesná kaše byla nedílnou a nepostradatelnou součástí mého denního jídelníčku. Jedl jsem ji totiž několikrát denně. Pokud tedy dostávám dotazy na skladbu jídelníčku pro studenta, jež je finančně limitován, nikdy neopomenu zdůraznit význam ovesných vloček. Považuji klasickou ovesnou kaši za stejnou kulturistickou klasiku, jako je rýže s masem. Ovesná kaše vám dodá spoustu energie, bílkovin při vynikající stravitelnosti a to vše doslova za pár drobných. A pokud si myslíte, že trend se přeci jen od mých studií, jež uvízly v minulém století, poněkud změnil, nenechte se mýlit. Pokud byste totiž zašli na návštěvu k aktuální star na českém nebi, Vojtovi Koritenskému, našli byste u něj ve špajzce rovněž úhledně vyštosované balíky ovesných vloček. Drcených.