Nové náhledy na účinky kreatinu.

Nové náhledy na účinky kreatinu.

Pavel Vacek | . .

 Účinnost mnoha populárních sportovních doplňků výživy může být v mnoha případech pouze teoretická než věcná, ovšem ne tam, kde je řeč o kreatinu. Kreatin je možná nejpopulárnější nutriční doplněk dneška a to z dobrého důvodu. Od svého uvedení na trh v roce 1993, věda zaznamenala stabilní a konzistentní výsledky tohoto přípravku. Funguje na 80 procentech sportovců.  GIF-3-KUSY-=-25%-SLEVA.gif
 20 procent z těch uživatelů, u nichž se dá usoudit, že výsledky byly nedostatečné, nebo chabé se rekrutují z tzv. tradičních jedlíků masa a to navíc v poměrně značném množství a v dlouhodobém horizontu několika let. Maso je totiž nejbohatším přírodním zdrojem kreatinu, takže se dá předpokládat, že jejich svalové receptory již budou kreatinem naplněny.
 Pro většinu uživatelů je toto doplnění kreatinem, ale pozoruhodně efektivní, neboť pokračující výzkum odhalil jeho nové vlastnosti. Primární výhodou je, že působí jako záložní energie ve svalech. Je to jako mít druhou baterii v autě. Dokáže všechny nosiče, poskytující živiny pro svalovou tkáň, konvertovat do nejzákladnější formy energie pro svalovou kontrakci: adenosintrifosfát (ATP).  ATP poskytuje energii a snižuje hodnotu metabolické kyseliny mléčné, což vede k tomu, že jste schopni zvládnout více opakování s větší vahou bez toho, abyste se předčasně svalově vyčerpali. Více nedávných studií také ukazují, že kreatinové doplňky podporují syntézu svalové bílkoviny, což následně vede k posílení růstového faktoru ve svalech tzv. IGF1.
 Předmětem dvou nedávných bádání ovšem byla otázka, zda kreatin hraje také svou roli při zotavení po tréninku. V jedné studii bylo 14 netrénovaných osob náhodně rozděleno do dvou skupin. V první skupině se užíval kreatin s obsahem sacharidů, zatímco druhá skupina dostala pouze sacharidy. Užívání kreatinu započalo pět dnů před a pokračovalo během 14- ti dnů, při nichž se sledované subjekty zabývaly silovým tréninkem. Sledovaní cvičenci dělali 4 série po 10 opakováních a jednu sérii s použitím 120 procent jejich maximální hmotnosti v sériích. Pro posouzení poškození svalů, výzkumníci sledovali propuštění dvou svalových enzymů do krve.
 Ti, kdo používali kreatin společně se sacharidy, dopadli mnohem lépe, než ti, jimž byly podávány pouze sacharidové doplňky. Konkrétně, nárůst izometrické svalové síly byl o 21 procent větší v „kreatinové skupině“. Rovněž nárůst izokinetické svalové síly byl o 10 procent vyšší. Ačkoliv studie nezkoumala přesný mechanismus prospěšné změny, autoři navrhli, že kreatin zvyšuje ukládání vápníku ve svalech. Kreatin také zvyšuje množství svalové bílkoviny a podporuje syntézu svalových kmenových buněk, zvýšenou proliferaci, která zase podporuje vznik nových svalových vláken. Výsledkem je zvýšené svalové zotavení po tréninku.

 Druhý výzkum ovšem neprokázal nikterak velký užitek v krátkodobém časovém horizontu. Vědci porovnali účinky kreatinu po dobu sedmi až 30 dní. Stejně jako v předchozí studii, porovnávali sportovce během excentrické svalové kontrakce. V jedné skupině byli cvičenci, jež užívali 20 gramů kreatinu po dobu sedmi dnů, následovaných šesti gramy denně po dobu 23 dnů. Další skupina brala pouhé placebo (neúčinnou látku). Výsledek: Kreatin nemá během sedmi dnů vliv na zotavení poškozených svalů, avšak maximální izometrická svalová síla byla po 30 dnech již výrazně vyšší. Závěr: Primárně zvýšené svalové zotavení nastává po 30 dnech systematického užívání kreatinu. Studie zároveň prokázala, že kratší dávkování, jako je například sedm dní, nebo méně, nevykazuje žádné prospěšné účinky, protože účinek kreatinu je zcela očividně kumulativní.  To vše přispívá k novým závěrům na přirozené účinky tohoto doplňku sportovní výživy, neboť pozitivní náhled na zlepšené svalové zotavení, které vám umožní mnohem tvrději trénovat, dosud nebyl příliš znám.
CREA PURE+CREA TBL JPG.jpg   Využijte nyní produkt v akci - Kreatin CREA 1500 MG TABLETS se slevou 167 Kč

 Reference:
Cooke, M.B., et al. (2009). Creatine supplementation enhances muscle force recovery after eccentrically induced muscle damage in healthy individuals. J Int Soc Sports Nutr. 6:13. Rosene, J., et al. (2009). Short and longer-term effects of creatine supplementation on exercise-induced muscle damage. J Sports Sci Med. 8:89-96.


Komentáře: