Když nevíš, co chceš, žádné doplňky světa ti nepomůžou.

Když nevíš, co chceš, žádné doplňky světa ti nepomůžou.

Pavel Vacek | 04. 11. 2019

Čím to je, že někdo začne se cvičením a dlouho přešlapuje na místě, zatímco jiný jde rychle vpřed? Jak se to přihodí, že zatímco se dva spolužáci rozhodnou pro společnou návštěvu posilovny, jeden skončí u škopku piva, zatímco druhý sbírá vavříny na mezinárodních soutěžích? Jak je možné, že ze dvou kamarádek, co se domluví na první návštěvě fitka, se jedna zakrátko stane vítanou součástí fitness komunity, kdežto druhá bude v blízké budoucnosti pouhou chodící vzpomínkou svého pevného mladistvého těla?  Pomineme-li genetický faktor, půjde asi o to, aby vědomí dalo tělu ty správné signály. Ano, mentální stránka věci je stejně důležitá, jako rozpis bílkovin přijatých během dne. Co nás nutí soustředit se na trénink, klást si stále náročnější cíle a postupovat vpřed. Co je jejich základem?

Musíte vědět „proč“

Co vás na fitness přitahuje, proč vlastně dobrovolně chcete nastoupit na cestu dřiny a odříkání? Jde jen o novoroční předsevzetí, sázku, anebo chcete vypadat jako Arnold, Kašpar nebo Seidlová? Doporučil Vám lékař cvičit ze zdravotních důvodů? Tohle všechno je důležité. Vojta Koritenský na Extrifit training day řekl, že motorem pro jeho motivaci je fakt, že to nemá v hlavě tak docela v pořádku. Po salvě smíchu se dal do vysvětlování, že tím myslel to, že zkrátka nechtěl zůstat malý a hubený. Do AllStars výběru NBA se asi nedostane, ale s hubeností se dá něco dělat. A taky že dělá. Tomáš Kašpar řekl, že racionálních důvodů pro provozování kulturistiky příliš není, ale že on zkrátka miluje pocit tvrdých žilnatých svalů. Jinak řečeno, nikdo jiný, než vy sami vás nedonutí k pravidelné práci na sobě. Nikdo jiný, než vy sami nebude rozhodovat o tom, jakou cestou se pustit, jak pokračovat a zlepšovat se. Motivační citáty se sice krásně čtou, ale to je asi tak jediná jejich funkce, protože motivaci v sobě buď máš, nebo ne a žádné moudro ti v tom nepomůže. Pokud tedy přesně víte, proč cvičíte, je to dobrý základ pro vaše zlepšení. Cesta autem také ubíhá rychleji, když znáte směr cesty. 

Přidejte odpovědi na otázky „co“ a „kdy“

Nestačí se pouze rozhodnout, ale je třeba si stanovit postupné cíle a nástroje k jejich dosažení. Například si můžete vytýčit cíl, spočívající v redukci tuku o 5-10 kilo („co“) v průběhu 6 měsíců („kdy“). Nebo naopak přibrání o stejnou číslovku v nějakém konkrétním časovém rozmezí. I obyčejné zvyšování váhy použitých činek v určitém termínu, je lepší než bezcílné potulování posilovnou. Neklaďte si nereálné cíle. Jistě, možná jste zblblí z oněch citátů, tvrdící to, že každý může dosáhnout všeho. Pro jednoho člověka z miliardy to bezesporu platí, ale druhých Arnoldů po světě příliš neběhá a naplánovat si při vstupu do posilovny, že vám bude stačit vypadat jako Phill Heath je zhruba stejně blízko k naplnění plánu, jako si hledat zaměstnání s příjmem Petra Kellnera. Plánujte postupné kroky popsané na začátku. Krok po kroku ujdete mnohem delší cestu než vyrazit sprintem za horizont.

Sestavte si plán

Tento plán vám umožní blížit se ke stanovenému cíli krok za krokem. Měl by obsahovat dietetickou část (jídelníček) a týdenní rozpis tréninků (cviky v posilovně, série, opakování, kardio-aktivity). Zkonzultujte jej s nějakým odborníkem, nebo aspoň s nějakým zkušeným kamarádem, a ujistěte se, že jednotlivé kroky vašeho plánu mají smysl a jsou realizovatelné. Investice do trenéra se vyplatí. Ušetříte čas a ve finále i peníze. Dobrý trenér není od toho, aby za vámi stál a fungoval jako mluvící počítadlo opakování, nýbrž by měl být ten, co vás nasměruje na cestu a vybaví potřebnými základy. Trenér není někdo, kdo vám pošle plánek mailem. Trenér je někdo, kdo vás opraví a nastaví laťku intenzity. Je to zkrátka někdo, kdo bude vašemu tréninku přítomen. Je to k nevíře, ale fenomén on-line koučinku „funguje“ snad jen v tomhle odvětví. Nebo snad někdy někdo viděl on-line trenéra lyžování, boxu, nebo tenisu? A že by správné provedení dřepu bylo lehčí než sjet sjezdovku, to si vážně nemyslím…

Určete si priority

Je třeba jíst několikrát denně, abyste dodrželi základní pravidlo rozvržení příjmu energie, ale vy tvrdíte, že nemůžete, protože máte na jídlo málo času. Nejvhodnější doba na aerobní cvičení je po ránu, ale vy tvrdíte, že to nestihnete, protože pospícháte do práce. Nemáte na protein, protože si musíte koupit své nové 150 triko? Všechno to jsou kecy. Buď budete mít výmluvy, nebo výsledky. Obojí mít nelze. Má-li být vaše cvičení prioritou, protože jste se pro něj sami rozhodli, musíte mu podřídit denní režim, rodinný život, stravování atd. Já vím, je to těžké, je to otravné a častokrát obtěžující. Ale o tom jsou ty priority. Časem najdete takový životní rytmus, že vám tyto zpočátku náročné činnosti přijdou jako běžná denní rutina, bez které nemůžete být.

Najděte tu správnou motivaci

Kulturistika a fitness není vlak, do kterého nastoupíte a ten vás někam odveze. Je to spíš cesta džunglí, kdy jen co si prosekáte jednu cestu, záhy zjistíte, že k cíli vede jiná. Musíte si sami neustále vytyčovat nové cíle a hledat nové motivační faktory, aby se pro vás cvičení nestalo stereotypní záležitostí, která se náhodně vklínila do vašeho života. Stagnace může znamenat ztrátu motivace, oslabení úsilí dosáhnout vytouženého cíle a v konečném důsledku se můžete od vytyčených met vzdálit natolik, že si řeknete, že už nemá smysl dál pokračovat. Naučte se sami vyhecovat se k větším výkonům a vyšší náročnosti! Musíte bojovat v každém tréninku o nové opakování navíc. Jen tak se budete stále zlepšovat a pocítíte trvalé uspokojení. Zaměřte se na lokální cíle, udělejte stejný počet opakování jako váš tréninkový partner. Až se vám to podaří splnit, chtějte být silnější. Buďte nejsilnější ve fitku. Zkuste vydobýt nějaký titul. Soutěže jsou ten nejsilnější motivační faktor, co znám. A pokud nevyhrajete, zkoušejte to zas a znova. Buďte trpěliví a poctiví sami k sobě. Nelžete si sobě do kapsy, nenechte se chlácholit okolím a rozlišujte výmluvy od objektivních příčin selhání. Pokud jste prodělali nemoc a váš trénink stojí za nic, je to objektivní příčina. Pokud vám váš penis našeptává, že musíte v jednu ráno do klubu na lov a váš trénink potom nestojí za nic, je to výmluva. 

Buďte trpěliví

Jednou jste dole, jednou nahoře. Tak to už v životě chodí. Úspěchy se budou střídat s neúspěchy, dostanete se do situací, které vás budou zrazovat od nastoupené cesty a najde se spousta „kamarádů“, jež vás budou přesvědčovat o tom, že na to nemáte. Každý šampion se s tím setkal. Každý borec z Extrifit Teamu už byl mnohokrát odepsán, aby byl vzápětí veleben pro úspěšnou sezónu. Samozvaný expert z podcastu blábolil o Pavlu Koukalovi, že v Elite pro bude do počtu a podívejte na něj. Z přehlíženého borce jedním z mála nominovaných na MS profíků. Není to o tom, do sebe narvat co nejdřív hromadu zakázaných prostředků. Bez toho, abyste milovali podstatu tréninku, jde jen o pozlátko, které zajistí pouze krátkodobé výsledky. Cvičení je běh na sakra dlouhou trať. Je to životní styl a životní cesta. Pokud si ji ale zamilujete, máte napůl vyhráno, životem se vám bude proplouvat mnohem snadněji. A ještě u toho budete dobře vypadat…

Komentáře:

Nejnovější články

Otázky metabolismu, aneb co o něm možná nevíte

Autor článku: Jan Caha

Metabolismus, jeho fungování a pochopení jsou jedním ze zásadních prostředků, jak posouvat svoji sportovní výkonnost a pracovat se zdravím nebo tělesnou kompozicí. O tom, zda může být zpomalený nebo zrychlený jsme již na našich stranách četli. Nyní se podíváme trochu dále, a to pod pokličku často proklamovaných vět jako „poškozený metabolismus“, „jezení pod bazál“ nebo metabolismus a výkonnost.

Zobrazit celý článek

Otázky metabolismu, aneb co o něm možná nevíte