KATKA KYPTOVÁ - DRUHÁ Z MISTROVSTVÍ SVĚTA 2013

Autor: Pavel Vacek
Nemám rád, když se mi nedaří dokončit rozdělaná práce. Tak například reportáž ze setkání Extrifit Clubu, které se konalo minulou neděli ne a ne dokončit. Neustále mi do toho něco leze a kluci jsou již netrpěliví, jak dopadl nový nábor členů apod..
Jenže nyní práci na tomto článku přeruším rád. A to proto, abych se věnoval jinému tématu. Textu, jenž se bude věnovat přelomovému úspěchu členky Extrifit Teamu Katky Kyptové.

Katka Kyptová totiž včera, v neděli 15. 9., získala stříbro z Mistrovství světa žen v kategorii Physique.

Což je sdělení natolik naléhavé, že nesnese odkladu. 1236295_579062725487323_2032264143_n Možná si říkáte, že Katka má podobných skvělých výsledků celou řádku a proto z toho není potřeba dělat okolo takovej tyjátr, ale věřte, že tento výsledek je pro Katku naprosto klíčový. Vím to… Vycítil jsem to z rozhovoru, který jsem s ní vedl na Extrifit Training Day přesně týden před tímto výsledkem a bylo evidentní, že Katka po roce neskutečného odříkání, kdy shodila neuvěřitelných 19 kilo hmoty, svalů a tuku, stojí na milníku své bohaté kariéry.  Buď bude výsledek do třetího místa a tím pádem splnění kritérií pro získání toliko vytoužené profi karty, anebo… co já vím… Ani Katka se neodvážila vyslovit nějaký radikální verdikt. Ale jaká by byla asi motivace do dalšího nelidského odpírání s výhledem na nejisté rozhodování a nevyjasněné trendy? Katka tedy rozhodně potřebovala učinit zlom, který by jí po 13 letech soutěžení zajistil novou motivaci a nové sportovní zážitky. A tím už je momentálně pouze přestup mezi profesionálky.
13 let… To je už spousta času. A je to zároveň doba, kterou se s Katkou znám. Jsem rád, že jsem jedním z těch, kteří měli tu čest a stáli na začátku této úchvatné kariéry, která notabene teprve nyní dostává ten správný drajv. Ano, znám se s Katkou 13 let, ale abych si mohl dovolit popsat její povahu, charakter a osobnostní rysy, na to si vážně netroufám. Katka je totiž nesmírně složitá, mnohovrstvá bytost s extrémně silnými a často až tvrdými charakterovými jednotlivostmi, které jsou ale vzápětí vystřídány momenty, které vás jednoduše překvapí a znejistí. A to ve všech pozitivních, ale i negativních ohledech. Jenže to je u lidí, kteří ve společnosti zanechají nějakou stopu naprosto normální a pro vývoj jejich kariér často naprosto nezbytné.

Dovolím si tedy pouze částečně popsat Katku, tak jak jsem ji za těch 13 let poznal, a to v jednoduchých rysech a vlastnostech, které jsou nezpochybnitelné a které ji dovedli k tomu, že si právě teď plní jeden ze svých snů.
Soutěživost

Když Katka přišla s myšlenkou zkusit si zazávodit v činnosti, která ji baví, tzn. v té době cvičení v posilovně, nebylo jejím cílem hned zvítězit, ale především si otestovat svoje možnosti. Už vážně nevím, jak ta malá hubená holka tehdy vlastně dopadla, ale vím, že od té doby bylo jejím cílem se pouze zlepšovat. Nic jiného jí nezajímalo. Výsledek totiž neovlivníte, ten je v našem sportu v rukou rozhodčích a sportovní diplomacie (a toto MS to jen potvrdilo), ale svou formu ovlivnit můžete. Takže bez ohledu na jakou soutěž a v jaké kategorii se představila, jejím cílem bylo, přijít vždy o něco lepší než minulý rok. V době jejího účinkování na silových soutěží v benči a trojboji je tato strategie jasná. Výsledkem je dosud platný ženský rekord v Bench-pressu. A však poté, co začala soutěžit v kulturistice, dokázala svou váhu vyhnat až někam k brutálně tvrdým 75 kg. Cílem bylo zlepšení dle standardů kulturistiky. Tato touha po sebezdokonalování své výkonnosti ovšem vede v případě ženské kulturistiky spíše k sebedestrukci a proto Katka zařadila za 5 minut 12 zpátečku a obrátila svou pozornost k jemnější a přeci jen v mezích ženské svalnatosti se pohybující kategorii Physique. To ovšem znamenalo extrémně tvrdou dietu, nebo spíš hladovku, která by měla za cíl odbourat nadbytečnou svalovinu, ale zároveň si uchovat její tvrdost a kvalitu. Co to znamená? Inu, těžké, brutálně tvrdé tréninky spojené s nebetyčnou porcí kardia při minimálním příjmu živin a to stejně ještě v podobě preparátů zn. Extrifit. A také 19 kilo dole. Její start v konečné podobě stříbra z ME byl pouze vyústěním této píle a odříkání. A co na to Katka? Fajn, ale stříbro je k ničemu, kartu mi nezajistí… Takže více tréninků, více váhy, více kardia a méně jídla. Další kila dole. Výsledek? Tvrdý gluteus, hamstringy jak šutr, pevné, patřičně separované paže a nejlepší forma na MS v její kategorii. A konečně nárok na tu zpropadenou profikartu. Sen se začíná plnit. 16448_103_1
Odhodlanost

Když se zeptáte i těch nejznámějších tváří naší kulturistiky, koho považují za sportovce s největší fyzičkou, jméno Katky Kyptové bude vždy mezi prvními třemi. Ale pravděpodobně zazní jako jediné. Ztracené ve své osamělosti bez konkurence. Občas Katku podezírám, že není z naší planety. Tedy z planety, kde se lidé rodí pouze s jedním srdcem, s párem plic a kde běžná populace nezvedá ekvivalent své hmotnosti jednou rukou. Já často přeháním. Zveličuji čísla, neboť to dává vyprávění emocionální nádech. Takže pokud Katka běžně jezdí na kolečkových bruslích 65 km, tak bych třeba mohl někdy vykládat, jak Katka si navlékla brusle a ujela tisíce kilometrů přes Alpy k moři. Jenže musím se vyvarovat její přítomnosti. Je totiž dost možné, že by řekla: „Jé, to je bezva nápad, tak já to o víkendu zkusím…“  A zajela by si do Bibione na zmrzku, na to vemte jed. Taky jsem se několikrát zmínil o 19 kilovém úbytku váhy. Jenže to jí nijak nebrání v tom, cvičit přítahy 45- ti kilové jednoručky v předklonu týden před soutěží, v den, kdy má 0 sacharidů. Navíc v tempu, kterému jejímu sparingu, úřadujícímu Mr. Universe a o 50 kilo těžšímu Slavojovi Bednářovi, zaručilo stejnoměrné zbrocení potem od hlavy až k patě, přičemž rozdíl mezi zvedanou zátěží Katky a Slavoje nebyl nikterak markantní. A rozhodně to není tím, že by Slavoj neměl sílu. A do toho všeho můžeme připočítat kolo, turistické tůry, crossfit, běhání a spoustu jiných aktivit o kterých tak rád čtu na gauči. Zkrátka, Katka je regulérní sportovní blázen, který by vynikal v jakémkoliv sportu, na který by pomyslel. IMG_0464
Pracovitost

Možná si řeknete, kde na to Katka bere čas? Nevím. Ale dovolat se jí, to je moje noční můra. Zpravidla začnu kolem 9 hod. ráno, abych se dočkal odpovědi někdy v deset večer s tím, že měla spoustu cvičenců v posilovně. Ostatně tak, jak je přísná sama k sobě, je zároveň profesionální ve vztahu ke svým klientům, jež trénuje. Jednou jsem musel čekat pro mě vcelku potupných 45 minut, než jsem s ní mohl udělat 10 minutový rozhovor. Těch 10 minut, za které jí její svěřenec platil, mi zkrátka nevěnovala. Kamarád nekamarád. A tak to má být. Pokud by byl každý takto profesionální ve svých pracovních záležitostech, Česko by už Německu šlapalo na paty. Takhle nám nezbývá, než se tam zezadu dobývat jinudy. Katka ovšem rozjíždí také obchodní činnost na jejím e-shopu a zároveň se třeba jednou dočkáme i spojení jejího jména s nějakým vyhlášeným fitkem po vzoru Tomáše Bureše. Ale to je teprve budoucnost…
Víte, mohl bych psát ještě dlouho, ale asi to už nemá smysl. Musím si nechat také něco na dobu, kdy Katka získá nějaká další ocenění v profi táboře. Protože pokud Katka bude chtít medaili mezi profesionálkami, tak jí prostě mít bude. Tak pevná je její vůle. Jsem o tom přesvědčen na 100%. I já mám jednu tužbu. Od té doby, co cvičím, se chci podívat na Mr. Olympia. Akorát se mi to nějak pořád přesouvá. Nejdřív to bylo jako závodník, pak aspoň jako divák a nyní jako reportér, který by vám přinesl reportáž z téhle úchvatné podívané. Takže doufám, že účast Katky, coby členky Extrifit Teamu, na soutěži Ms. Olympia, mě konečně rozhoupe k tomu, abych konečně zvedl zadek a šel si tenhle dávný sen splnit. Uff, měl bych asi začít šetřit…
Pavel Vacek