Kateřina Holmanová- Rekordmanka jarní sezóny

Kateřina Holmanová- Rekordmanka jarní sezóny

Pavel Vacek | 20. 05. 2017

Pokud by se dal někdo označit za objev letošní sezony, byla by to nepochybně Kateřina Holmanová. Katka do jarní sezóny vlétla doslova jako uragán a smetla všechny soupeřky, co jí stály v cestě. Není zvykem, že by někdo absolvoval všechny pořádané soutěže v jarní části sezony a už vůbec není zvykem, aby je všechny vyhrál s bilancí šesti zlatých medailí a čtyř Absolutních vítězství. Seznamte se tedy s Absolutní vítězkou Mistrovství Čech, Mistryní republiky a vítězkou všech pořádaných pohárových soutěží Katkou Holmanovou.

Ahoj Katko, začněme od začátku a to tradiční otázkou. Jak si se dostala ke cvičení, potažmo k soutěžení?

K soutěžení jsem se dostala přes mého přítele Ondru, který v roce 2015 soutěžil mezi juniory na Mistrovství Čech. Já už v té době nějakou dobu cvičila, ale ta soutěžní forma realizace se mi líbila, tak jsem přidala na trénincích a víc se začala věnovat stravě s cílem soutěžit ten rok na podzim na tzv. kondičácích. Tak se i stalo a já skončila na své první soutěži čtvrtá a hned na druhý den pátá. To mě namotivovalo a já si chtěla zkusit hned následující jaro. Ale to tak úplně nevyšlo, protože se mi extrémně zpomalil metabolismus.

A čemu to zpomalení, nebo řekněme nemožnost se dostat do formy přičítáš? Kde s odstupem času vidíš příčiny toho stavu?

Velký problém byl návrat z diety do nějakého mimosoutěžního období. Chyběly mi zkušenosti s reverzní dietou, kterou jsem absolutně neznala a nejela. V ten moment jsem to úplně nedokázala ukočírovat, hodně jsem přibrala, což se následně projevilo na psychice. Byla jsem z toho v depresi, kterou jsem „řešila“ jídlem, takže jsem přibrala ještě víc. Když jsem se pak chtěla dostat do formy, už mě tlačil čas, takže jsem to hodně utáhla a tím se to zastavilo. Tak jsem to utáhla úplně, což taky nepomohlo, vypadala jsem ještě hůř a pokusy nastartovat to jídlem taky nezabíraly. Takže takový bludný kruh.

Tak tohle je teď pro spoustu děvčat aktuální téma, protože jsou před námi poslední soutěže a holky s dietami budou končit. Jakou máš tedy pro ně radu?

Samozřejmě záleží na tom, jak těžká ta dieta byla. I když to asi není přesný výraz, protože já ji měla dost utaženou, ale jako těžkou jsem ji nevnímala. Mám před sebou ještě jednu soutěž a po ní budu uvolňovat kardio, které jezdím hodně, pomaličku a postupně budu navyšovat sacharidy a tuky, ale budou to skutečně postupné kroky. Hlavně nic neuspěchat.

Takže se budeš po soutěži hlídat?

Určitě ano. Po Diamondu budu v neděli a pondělí jíst dobroty, ale pak to už budu zase hlídat. Já se toho po minulé zkušenosti dost bojím a zároveň si hrozně užívám to, jak teď vypadám. Takže hned v úterý chci najet na program s kardiem, které budu ubírat a s dietou, kde budu místo postupného ubírání kalorií to jídlo, zdravé jídlo, zase přidávat.

Mluvíš o tom, že jezdíš hodně kardia. Co je podle tebe nejlepší aerobní aktivitou?

Pro mě rotoped, protože mám potíže s koleny.

Pojďme se pobavit o sézoně, která sice ještě není u konce, protože máš před sebou ještě Diamond Cup, ale přesto byl její průběh doposud brilantní. Šest startů, šest vítězství, několik absolutek, to je bilance jak hrom. Který závod byl pro tebe nejtěžší?

Nejtěžší? … To nedokážu říct. Mohl by to být ten poslední, protože po několikerém odvodnění už tělo tolik neposlouchalo. Ale asi to byl ten první, což bylo Mistrovství Čech, kam jsem šla po roce a půl, ne úplně sebevědomá s tím, jak to může dopadnout. Po tom vítězství už to ze mě trochu spadlo a ty ostatní závody byly rázem jednodušší.

Jak dlouho ses připravovala na ty Čechy?

Chtěla jsem si dopřát čas na řešení případných komplikací, takže jsem se začala v podstatě připravovat od podzimu loňského roku. To už jsem si upravovala jídlo a přidávala aerobku. Ostrou dietu jsem najela od ledna.

Popiš průběh tvojí diety.

Nejdříve jsem to očistila od nesmyslů. Když se to zastavilo, začala jsem vlnit se sacharidama, pak jsem vyřadila tuky, když se to zase zastavilo. No a nakonec jsem najela na dělenou stravu, která mi pomohla asi nejvíc.

Zajímavé je, že ty si držíš vrcholnou ale hlavně stabilní formu už nějakých 6 týdnů. Jak to děláš mezi jednotlivými soutěžemi?

No.. zas tak složité to není. Po soutěži jsem se najedla, ale ne žádné jednoduché cukry, nebo něco nekvalitního. A pak klasika. Tři nuly, pak sacharidy, prostě klasická superka.

Ty jsi v úvodu zmínila přítele, Ondru Sobotku, Vicemistra Čech nad 90 kg, který letos taky soutěžil na stejných závodech. Nelezete si na nervy trochu v té společné dietě?

Ne. To až teď, kdy já jsem ještě v dietě a on už není. Když jsme byli oba dva, tak to náhodou bylo super, protože jste stejně unavení, bez energie, nemáte doma potraviny, které by to mohly narušit a podporujete se. Teď je to horší, jídla je doma hromada, já nemůžu, on jí furt. Takže pokud do diety, tak je lepší oba najednou.

Tebe čeká teď Diamond Cup. Co si od toho slibuješ? Považuješ ho za těžký závod?

Ano, myslím, že to bude nejprestižnější závod mojí sezony. Moc si na něj nevěřím. Ale chci se na něj kvalitně připravit a vyzkoušet si atmosféru velkého závodu s kvalitní zahraniční účastí. Těším se na něj. Jako… prostě si říkám, že když jsem teď na jaře všechno doma vyhrála, tak proč to nezkusit ještě tam, ne?

Určitě. Sleduješ, kdo se tam chystá? Máš v povědomí nějaká jména?

Ano, sleduju to, ale nevím přesně, kdo bude v mé kategorii, protože se to liší o 3 cm. Takže ty holky sleduju a bohužel si myslím, že jsou úplně někde jinde.

Jak to myslíš?

No že jsou lepší než já. Třeba Eva Havelková, Lenka Trčková a tak. To jsou jména, co ve mně budí respekt.

No ale třeba to samé platí o tobě v jejich očích po té šňůře vítězství, nemyslíš?

Třeba jo. To by bylo fajn. Rozhodně se ale těším.

Každopádně, nějaký respekt u soupeřek sis musela minimálně na těch jarních pohárovkách vydobýt, ne? Zaznamenala si takovou tu šuškandu, „hele, už je zase tady ta, co vyhrála minule apod.“?

Zaznamenala. Hlavně co se týká souvislosti s Extrifitem. Už mi bylo naznačeno, že to není jen tak, že vyhrávám, že je za tím Extrifit, že kvůli tomu vyhrávají i chlapi apod.. Na facebooku se tohle celkem řešilo.

Tak na facebooku se řeší věcí… Ale měl někdo dostatek kuráže, aby ti to řekl napřímo?

Napřímo ne. Ale i v osobním rozhovoru to bylo jakoby trochu naznačeno.

Tak se pojďme pobavit o Extrifitu. Ty jezdíš hodně na srazy, jak hodně ti to pomůže?

Tak třeba ty srazy se Sabinou mi určitě hodně pomohly. Já neříkám, že pózuju nejlíp, ale zase na druhou stranu nemám ten problém, že se neumím hýbat vůbec. Ale právě ty opravy od Sabiny, kdy si myslím já, nebo okolí, že už je to v pořádku, pomohou nejvíc při odstranění nedostatků. Rozhodně ale musím víc pracovat na pózingu a trénovat ho. A hlavně je velký rozdíl v tom, že nás tam je relativně málo a Sabina se nám vážně věnuje. Vím o kurzech, které stojí hromadu peněz, je tam hromada holek, ale ve finále se jim tam někdo věnuje pár minut. V Extrifit Clubu je to zadarmo a věnuje se nám poctivě profi fitnesska. A pak je tam samozřejmě i podpora v doplňcích pro ty šikovnější, nebo úspěšnější členy. Každopádně, na Extrifitu jedeme s přítelem pořád a nedáme na něj dopustit.

To jsme moc rádi. Kde vidíš nějaké tvé slabiny? V čem by ses chtěla ještě zlepšit?

Myslím, že na prezentaci se dá leccos zlepšovat. Taky bychom to chtěli na Diamond ještě trochu utáhnout, především spodní část těla. Tak uvidíme, jak to ještě půjde.

A nějaký výhled, cíl, do budoucna máš?

Tím nejbližším cílem je, to udržet a nepokazit to jako minule. A když to udržím, ráda bych jela příští rok na Mistrovství Evropy.

Chtěla bys něco dodat na závěr?

Chtěla bych ještě poděkovat všem, co mě podporovali. Takže největší dík patří mému příteli, Extrifitu, teď v poslední době taky Fitnessmenu a samozřejmě kamarádům a rodině.

Děkuju za rozhovor.

 

Komentáře:

Nejnovější články

Otázky metabolismu, aneb co o něm možná nevíte

Autor článku: Jan Caha

Metabolismus, jeho fungování a pochopení jsou jedním ze zásadních prostředků, jak posouvat svoji sportovní výkonnost a pracovat se zdravím nebo tělesnou kompozicí. O tom, zda může být zpomalený nebo zrychlený jsme již na našich stranách četli. Nyní se podíváme trochu dále, a to pod pokličku často proklamovaných vět jako „poškozený metabolismus“, „jezení pod bazál“ nebo metabolismus a výkonnost.

Zobrazit celý článek

Otázky metabolismu, aneb co o něm možná nevíte