Jakých chyb se mám vyvarovat na soutěži?- poslední díl.

Jakých chyb se mám vyvarovat na soutěži?- poslední díl.

Pavel Vacek | 05. 11. 2015


Pokud bychom měli určit jedno jediné místo, kde exakticky vrcholí předsoutěžní horečka, byla by to bezesporu rozcvičovna. 

Ve vypjatě hektické atmosféře zde probíhá úprava pokožky, okukování soupeře a tím pádem první hodnocení svých šancí a také něco, čemu říkáme rozcvičování. Fyzická příprava, během které se borci snaží napumpovat své svaly k prasknutí. Jenže to je právě chyba, které se často dopouštějí mladší a nezkušení závodníci.
V mládežnických kategoriích často vidíme v zákulisí hotové tréninkové maratony.

 Zadýchaní, unavení závodníci se pak často nedokážou zkoncentrovat na jednotlivé předvádění svalových skupin jednoduše proto, že jsou po náročném rozcvičení absolutně grogy. Na pódiu poté můžeme pozorovat třes svalových partií a vyčerpání již po několika porovnáváních. Je třeba si uvědomit, že naháněním krve po všech možných partiích vašeho těla zpravidla kýženého výsledku stejně nedosáhneme. 

Zkušenější borci už dávno vědí, že to, co jste neudělali během roku, stejně za těch pár minut v rozcvičovně nedohoníte. Jsou si dobře vědomi toho, že těch pár opakování navíc situaci stejně nezachrání, a proto si dopřejí čas na vydýchání, uvolnění a zklidnění se. Ovšem to neznamená, že se nerozcvičují. Právě naopak. Jen na to jdou poněkud chytřeji.

Pokud se v organizmu nachází určitý objem krve, který se pumpováním dostane do dané svalové skupiny, je zcela pochopitelné, že v ostatních částech těla musí být krve méně.  Při rozcvičování ovšem dochází k zvýšené tepové frekvenci, krevního tlaku a rychlejší cirkulaci krve. Vlivem těchto faktorů se v souvislosti s gravitací stane to, že v momentě kdy se postavíte, se vám částečně prokrví dolní končetiny sami. Praxe ukázala, že pokud se kvadricepsy začnou rozcvičovat, dochází k jejich „zalití“ v důsledku čehož dojde ke ztrátě svalových detailů. To je ostatně problém i jiných svalových partií. Pokud to s prokrvováním přeženete, nabude sice sval obřích rozměrů, avšak zcela ztratí definici a plasticitu. A to je to poslední, co byste si přáli. Pumpování krve se tedy obvykle omezuje na horní polovinu těla. Dnes už jsou činky v rozcvičovně spíše výjimkou než pravidlem, proto se na tuto skutečnost dobře připravte. Nejvhodnější pomůckou se mi jeví tzv. gumové expandéry, pomocí nichž se dá celkem dobře napumpovat. Nikdy není od věci vyzkoušet si s nimi pár cviků v domovské posilovně nebo doma, abyste se s nimi pak v rozcvičovně nemotali jak Kolumbus při objevování Ameriky. Používejte krátké pohyby s dostatečnou svalovou kontrakcí. Provádějte několikanásobně více opakování s lehkou vahou a s minimálními přestávkami. Obvykle se rozpumpování svalů týká vašich slabších svalových partií, ale často není od věci naopak zvětšeným objemem zvýraznit své přednosti.

 Jakou zvolíte taktiku, to nechám už zcela na vás. Od nás jste dostali takřka kompletní návod, jak si počínat v den D. Poslední, co nám ještě zbývá dodat, je jen přání, aby se vám dařilo podle vašich představ.

Komentáře: