Jakých chyb se mám vyvarovat na soutěži?- 2. díl

Jakých chyb se mám vyvarovat na soutěži?- 2. díl

Pavel Vacek | 05. 11. 2015

  Pokud jsme se v minulém díle zabývali prezentací a volbou plavek, tak v dnešním se podíváme na problematiku úpravy pokožky.   Je to zvláštní, ale s nedostatkem zvaným špatná úprava pokožky a nevhodně zvolenou barvou se potýkají závodníci od počátků moderní kulturistiky. Správná úprava pokožky je leckdy opravdu velmi složitou záležitostí, o čemž svědčí i fakt, že tento prohřešek jsme ještě nedávno viděli i na borcích z profi tábora. Z příchodem stříkacích pistolí však tento problém zcela vymizel. Žel bohu, k nám na domácí soutěže tahle vymoženost ještě nedorazila a tak se musíme podívat na to, čeho se vyvarovat.

Ty tam jsou doby, kdy příprava barvy na závody byla vyloženě alchymistickou záležitostí toho kterého závodníka a tajné receptury poměru kakaa, potravinářských barviv a jiných, aspoň trochu hnědých přísad, byly střeženy s pečlivostí KGB. Dnes už je to zcela zbytečné, neboť v době internetu si můžete objednat soutěžní barvu, jakou chcete. Přesto se každoročně objeví na soutěži závodníci, kteří se rozhodnou ušetřit právě na této položce. Pro mě je to nepochopitelné! Jak se může někdo připravovat na soutěž, obětovat jí nemalé finanční prostředky, energii a čas, aby pak všechno zahodil tím, že ušetří pár stokorun, napatlá se bůhvíčím a vyleze na pódium šmouhatý, jakoby špinavý od šmíru? Pokud opravdu jedete finančně totálně nadoraz, obětujte radši třeba nákup aminokyselin a ušetřené peníze investujte do nějaké osvědčené a vyzkoušené barvy.

Na druhou stranu ani ta nejlepší barva, tak krásně vyobrazená na reklamních fotografiích, nemusí splnit svůj účel, pokud podceníte její aplikaci. Musíte počítat s několika faktory. Některá barva vyžaduje kvalitní opálení, jinou musíte nanášet v několika, časově přesně rozdělených vrstvách, další jsou založené na lihovém základě a vy si musíte počínat velmi rychle. Ještě nedávno byla nejvíce používanou barvou oblíbená značka Dream Tan. Natírali se jí takřka všichni. V soutěžích IFBB je již zakázaná pro její „špinavost“, ale v jiných federacích s ní problémy nejsou a proto se jí budeme věnovat. Ačkoli měla tato barva jednu chvíli monopolní postavení mezi závodníky, výsledek aplikace býval leckdy dost rozdílný. Tajemství totiž tkví v množství jednotlivých nátěrů, pečlivém roztírání jednotlivých vrstev a v neposlední řadě také v tzv. základu. Tzn. pokud jste lehkým nánosem vytvořili tenký film barvy již den předem, nepochybně vaše kůže bude vypadat lépe než úplně bílá pokožka. Avšak pozor! Pokud to s vrstvou, nebo počtem nátěrů přeženete a vrstva bude příliš silná, naprosto vám zakryje toliko ceněné jemné detaily, které jste získali tvrdým dietovábím. K aplikaci barvy je proto potřebná jistá zkušenost. Požádejte tedy o pomoc někoho, kdo již na závodech párkrát někoho natíral. Nebo aspoň o konzultaci a následný dohled nad prací vašeho méně zkušeného pomocníka. Jak už jsem se zmínil Dream tan je již na mnohých soutěžích zakazována pro její „špinivost“.  

Generace mnohavrstvých soutěžních barev již tento problém nevykazuje, tedy aspoň ne v takové míře. Nicméně řídit se reklamou o „nešpinitelnosti“ těchto výrobků bych vám rozhodně nedoporučoval a světlé odstíny vašeho oblečení si radši schovejte pro jinou příležitost. Třeba na svatbu. Nebo jinou podobnou besídku. Každopádně, prozatímní zkušenosti nasvědčují, že u těchto barev je takřka nezbytností aplikovat několik vrstev po sobě jdoucích nátěrů, takže spoléhat se na to, že tuto barvu budete aplikovat v den závodu, se rozhodně nevyplatí. Zároveň tyto barvy vykazují obrovskou potřebu úpravy pokožky! Všeobecně platí: Oholte se! Všude. S módou vyřezaných gluteů a zařezáváním plavek do půlek není nic trapnějšího, než odhalovat své kudrliny mezi půlky. Pravděpodobně také budete absolvovat svůj první peeling v životě a poznáte tak denní chleba metrosexuála. Nicméně, je to potřeba. Opeelingovaná pokožka, nebo jak to nazvat, dokáže vcucnout aplikovanou barvu mnohem přirozeněji, bez fleků, map a jiných defektů. Bodnu vás do srdce špatnou zprávou, abych vás vzápětí vyléčil tou lepší. Neštetřete! Kupujte celé sady. Ano, jsou drahé, ale obsahují i prostředky k úpravě pokožky. A teď ta lepší zpráva: Vydrží to dlouho a především je to přirozené. Takže pokud postoupíte třeba na MR, nákladnost na nátěr rapidně klesne, neboť máte špičkový, silný základ. Řiďte se návodem, nebo radou zkušeného závodníka, který má zkušenosti s těmito novými barvami. Bohužel, cokoliv jste doteď přečetli o těchto nových barvách je jenom snahou o minimalizaci rizika. Soutěžní barva je však především o vlastní zkušenosti. Takže snad jen poslední rady. Nešetřete na základu a dopřejte pokožce pořádnou vrstvu. Základ nanášejte minimálně den předem, lepší je však již ve čtvrtek a pokračovat další vrstvou v pátek. V den závodu, pokud nemáte zkušenosti, si dejte načas. Nespěchejte.

Vždy je jednodušší opravit povrch, který se naruší tím, jak se znovu oblečete, jestliže vám zbývá čas před nástupem na pódium, než nervózně ječet na svého pomocníka v předtuše, že to nestihnete, popřípadě vlézt na plac šmouhatý. Nezapomeňte nanést barvu i na koncové části těla (přirození můžete vynechat). Byť se svalnatost chodidel nehodnotí, vypadá velmi komicky, pokud závodník budí dojmem, že stojí po kotníky ve vápně. To samé platí o hlavě. Mnohokrát vidíme svalnatá těla s nasazenou hlavou albínského krále. Chybou ovšem je i to, když se na obličej nanese stejná vrstva barvy jako na zbytek těla. Výsledek je takový, že se na fotce ani nepoznáte a mnohý bubák by vám mohl závidět. Obličej, včetně víček, si nechte jen zlehka potřít tím, co ulpí na dlaních vašeho natěrače. (opět mluvíme pouze o barvě)

 Neméně důležitou částí nátěrů je nanášení oleje. Některé výrobky to nepotřebují, u jiných jsou dokonce součástí celých sad. Zde nezbývá nic jiného, než se zcela spolehnout na oko vašeho trenéra. Pokud dáte oleje málo, některé barvy působí matně, jakoby napudrovaně. A to je špatně. Musíte mít plasticitu a detaily. Pokud se ovšem budete lesknout jak psí kule, je to taky špatně, neboť spolu s potem se olej sleje do jednolitého celku a vaše tělo opět ztratí definici a budete vypadat jakoby pod vodou.


Příště: Jakou si vybrat hudbu..

Komentáře: