Jakub Šubrt- Mám před sebou vysoký cíl

Jakub Šubrt- Mám před sebou vysoký cíl

Pavel Vacek | 04. 11. 2015

Kubu jistě znáte z jeho tréninkových videí na Ronnie.cz. Ale jsou věci, které se do videí třeba nikdy nedostanou. Třeba typ na hodně netradiční snídani, nebo jaký má automobilový vkus Jakub Šubrt se dozvíte až z tohoto rozhovoru.

Ahoj Kubo, v jaké fázi se teď momentálně nacházíš?
Ahoj. Správně bych měl mít trochu volnější odpočinkový režim, aby si tělo odpočinulo a svaly se připravily na pořádnou zátěž v nadcházející přípravě na soutěž. Takže bych měl cvičit trochu míň, ale ono mi to moc nejde. Když přijdu na trénink a cítím se dobře, tak to stejně odjedu na krev.  

Jaký je tvůj momentální split? Nic pevného nemám, jedu spíš podle pocitu. Snažím se dávat trochu víc volna, takže třeba 2 dny cvičím, pak si dám jeden, nebo i dva dny volna.  

Máš v tomto, řekněme offseason období, určitý plán typu: Naberu 10 kilo, atp..?
Teď ne, ale až naplno rozjedu přípravu, což bude zhruba 5 měsíců před závody, tak ty první dva měsíce se soustředím na nabrání několika kil navíc. Ale teď momentálně se spíš snažím moc neztratit z formy a příliš neztučnět, i když se přiznám, že když jdu někdy kolem nějakého Světozoru, tak mě to občas vcucne. :-)

Takže jinak si jídlo hlídáš?
No, tak po těch letech v podstatě jíš dietní stravu a nijak ti to nepřijde, že to je nestandardní jídelníček od běžné populace. Samozřejmě sacharidy mám zvedlé, mám je někde kolem 600 gramů denně, ale pro mě je kulturistická strava vcelku normální a nemám pocit, že bych nějak trpěl jednotvárností nebo tak.  

Přibliž mi běžný den Kuby Šubrta, co se týká stravování.
Ráno když vstanu, spolykám 10 tablet BCAA 1800 mg. Pak si udělám snídani, což jsou tři celé vejce, šest bílků k tomu, do toho nakrájím jeden banán, přidám tam nějaký salám…  

… Promiň, že tě přerušuju, ale ty si děláš vajíčka s banánem a salámem?
No jo, dělám. (smích) Jsou to tak 2-3 plátky šunky a to je moje snídaně. Někdy si k tomu dám celozrnný pečivo, jindy to sním samotné. Pak letím do práce, kde mám do oběda 2 svačiny, které se skládají z 1-2 odměrek proteinu a 2 balení sušenek BeBe, což dělám už poměrně dlouho. Mám spočítané cukry a hodnoty těch sušenek a kalkuluju s nimi v rámci celého denního příjmu. Na oběd mám 300 gramů kuřecího s nějakou přílohou. Brambory, nebo těstoviny. Rýži nejím vůbec. Po obědě mám zase 2-3 svačiny, které se skládají z 1-2 odměrek proteinu zase třeba s nějakým typem sušenek, nebo piškotů co nemají moc tuku. Někde kolem páté hodiny mám jídlo, které je úplně stejné jako na oběd, protože si to dělám den předem do krabičky, takže si to jídlo prostě jen rozdělím na půl. Za cca 1,5 hod běžím na trénink, před kterým do sebe naházím amina, Hell Gel, po němž se mi strašně dobře cvičí a pak už jenom nějaké sacharidy po tréninku. Ty čerpám z Go Pro, do kterého hodím odměrku Hydra. Pak následuje večeře, která je složená z masa a zeleniny. Větší přílohu už nedávám.  

Zaujalo mě, že nejíš rýži. To ji nejíš momentálně, nebo celoročně.
Nejím ji téměř nikdy, protože mi jednoduše nechutná. Sacharidy čerpám převážně z brambor a těstovin.

A maso jíš jaké?
Teď v objemu jím převážně kuřecí. Hovězí teď moc nedávám. Ale v závěru přípravy pomalu přecházím na hovězí maso, kvůli tomu, že se mi zdá, že to svalům dodává na plnosti.  

Říkal si, že zhruba 5 měsíců před soutěží začínáš přípravu, takže se ti to poměrně rychle blíží. Na co se chystáš a jaký je tvůj cíl pro sezonu 2015?
Postavil jsem si před sebe vysoký cíl, ale nebojím se ho vyslovit. Je to zisk profi karty a k splnění tohoto cíle musím zvítězit na nějakém kvalifikačním závodě. Takže se chystám jak na Arnold Classic, tak na Olympia Amateur u nás v Praze. Je to týden po sobě, což je skvělé, takže se zúčastním obou, přičemž víc si samozřejmě věřím na Olympii Amateur. Přece jen, pokud budou tak skvělí diváci jako vloni, určitě ti to vždycky pomůže a líp se závodí. Ale jsem si vědom toho, že to bude moc těžké.  

Jakou váhovku plánuješ?
Určitě bych chtěl být těžší než na poslední Olympii Amatour, takže se chci představit v kategorii do 100 kg, protože ta devadesátka už byla vloni dost fousová. Ale mám pocit, že jsem něco svalů nabral, vidím to i na váze činek, se kterýma teď cvičím.

Cvičíš teď víc silově?
To ne, ale tréninky hodně měním, takže jednou jedu vyloženě silově, což jak jsem viděl, dělá i Lesukov, který rok za rokem dělá fáze, kdy jede silově, pak klasiku a ke konci ty intenzifikační techniky.  

Takže pokud máš ten silový trénink, jedeš jen na 1-2 opakování?
To ne, vždy dělám alespoň 3-4 opakování.  

A kolik tedy zvedáš?
Ve dřepu jsem dal sérii s 3x240 kg, benč dám 1-2x 220 kg, u mrtvol zhruba stejně jako na dřepy. Tzn. 220 kilo na 3-4 opakování. Ale nemyslím si, že to jsou nějaké extra velké výkony, přece jen nejsem powerlifter.  

Když se vrátím zpátky ke kulturistice, tak je zřejmé, že tvojí obrovskou předností je vyváženost postavy. Nevidím na tobě žádnou zjevnou slabinu. Považuješ ty sám nějakou partii za slabší?
No… v první řadě musím všude přibrat, ale asi by to chtělo větší lýtka, větší hloubku břišních svalů a jak už jsem řekl, celé to chce zvětšit. Na posledních závodech to nevypadalo zle, ale bylo to malý. Chci být větší, ale ne na úkor symetrie. Nechci, aby tím utrpěla šířka pasu.  

Ty si vnímaný kulturistickou veřejností jako někdo, kdo se drží úzkého pasu a klasických proporcí zlatého věku. Zároveň si odpovědí na to, že i souměrný a estetický závodník může mít plno hmoty. Jak to vidíš ty?
Ten pas se snažím za každou cenu zachovat, protože z pohledu rozhodčího je závodník s úzkým pasem a širokými rameny vždy vizuálně mohutnější než ten, kdo ten V- tvar nemá tak výrazný. Ale i nohy oproti úzkému pasu pak vypadají větší a mohutnější. Oproti tomu borci se širším pasem mohou být kolikrát výrazně mohutnější, ale opticky se to na pódiu nepromítne.  

Když už jsme u té svalové estetiky, občas slýchávám názor, že velké svaly se dívkám nelíbí, že se jim to hnusí atd.. Jakou ty máš zkušenost?
Já myslím, že to je něco podobného, jako když se svezeš nadupaným Mustangem. Možná se ti nelíbí, možná se ofrňuješ, že to není praktické, ale jakmile se pořádně svezeš, musíš ho mít. Holky co tohle říkaj, většinou neměly šanci se „seznámit“ s pořádným chlapem.  

No a koupíš si toho Mustanga? Asi ne, radši bych Dodge Challenger. To je pořádná kára. Třeba Oktávku bych si asi nikdy nekoupil, i když vím, jak skvělé auto to je. Ale já nemám rád tuctovky. Ani já nechci být tuctovka.

Komentáře: