Jakub Šubrt- Kdo chce, cestu si najde

Jakub Šubrt- Kdo chce, cestu si najde

Pavel Vacek | . .

V pátek jsme vám přinesli informaci o novém členu Extrifit Teamu Jakubu Šubrtovi. Dnes se dozvíte něco o jeho minulosti, proč ve své sportovní kariéře vsadil na spojení se značkou Extrifit a také o jeho nejbližších soutěžních plánech. IMG_1610
Ahoj Kubo, ty jsi veřejnosti už poměrně známý jako kulturista, ale ty máš i poměrně zajímavé povolání. Čím se živíš?
V současné době pracuji jako designer v oblasti automotive. Ve firmě kde působím, pracujeme na vývoji nových automobilů. Když jde vše jak má a nám se práce daří, jdou naše návrhy do výroby .
 
Ale vraťme se přeci jen kus zpátky. Jak dlouho cvičíš a kdo tě ke cvičení přivedl?
Cvičím deset let, a závodím 5 let. První impuls k závodění přišel od Slavoje Bednáře, který mě zároveň na první závody přichystal.
 
Provázel tě tvými začátky nějaký vzor, nebo dokonce ještě pořád nějaký máš?
Vzor? Ano samozřejmě, asi jako každý kdo někdy v ruce držel činku, se mi vždycky líbila postava Arnolda. Znáte snad někoho, komu ne?  :-D
Patříš na svůj mladý věk k poměrně mohutným, ale přesto estetickým kulturistům. Co bys doporučil mladým klukům, kteří momentálně cvičí 4-5 měsíců? Jakých chyb by se měli vyvarovat?
Absolutní základ v začátcích je osvojení si striktní techniky. Důležité je nehnat se za přehnanými váhami na úkor správné techniky, byla by to rychlá cesta do pekla, cvičení a potažmo kulturistika je během na dlouhou trať.
 
Ty sázíš na estetiku v takovém tom lehce nostalgickém pojetí. Nebo to tak na fotografiích působí a mnozí fanoušci to kvitují s obrovským nadšením. Je to záměr, nebo cítíš, že uplynulá éra byla lepší?
Pro mě to není záležitostí jedné éry. I dnes vidím mnoho dobrých kulturistů s úzkým pasem, pravdou ale je, že v profi divizi jsou zastoupeni mnohem méně, což je podle mě opravdu škoda.
 
Kubo, zaujal si ve svém videologu výrokem, že ti stačí dva sponzoři. Přitom se denně potýkáme s výroky, že se někdo nemůže připravit na soutěž, protože nemá sponzora atd…  Co bys vzkázal těmto klukům?
Kdo chce, cestu si najde. Fakt, že někdo nemá sponzora, je jen výmluva, a i když je to otřepaná fráze, „buď máš výsledky, nebo výmluvy“. Člověk musí bojovat, být vytrvalý a jít si za svým cílem. Život máš jenom jeden a příležitostí jen pár. Dobře si pamatuji doby, kdy jsem lítal po všelijakých brigádách, dělal vysokou školu a chystal se na závody, bylo to opravdu velice náročné období. Cvičím už 10 let, závodím 5 let a první sponzorskou podporu jsem získal před rokem. Aby závodník získal sponzora, musí mít výsledky, vytrvalost, pokoru a také dávku štěstí. 16726_21_1
Ty jsi začínal svou soutěžní kariéru ve federaci NABBA, kde si dosáhl významných výsledků v juniorské kategorii. Můžeš se pochlubit jakých a proč právě ve federaci NABBA?
Když jsem se připravoval v 19 letech na své první závody, bylo to jako naskočit do jedoucího vlaku. Neregistroval jsem,  že jsou nějaké federace, prostě jsem se připravil na závody. Až postupem času jsem začal registrovat, že federací je hned několik.
Ve federaci NABBA jsem získal titul Mr.Universe a podařilo se mi vyhrát Mistrovství světa také v kategorii juniorů. Závodil jsem ale také ve federaci WFF, kde jsem získal titul Mr.Universe v kategorii mužů a podařilo se mi vyhrát i absolutně, přesto že jsem věkem byl ještě junior.
 
A proč tedy přestup do IFBB?
IFBB je dle mého názoru nejprestižnější a nejznámější federace. Jak jsem naznačil v předchozí odpovědi, za dobu po kterou závodím, jsem jich vyzkoušel několik a v IFBB se mi líbí.
 
Debut na Arnold Classic zřejmě nevyšel podle tvých představ. Kde si myslíš, že si udělal chybu?
Ano, je to pravda. Chtěl jsem se předvést na této prestižní soutěži v co nejlepším světle. Začal jsem brzy s dietou a v závěru přípravy jsem ji ještě zpřísnil. Forma byla myslím dobrá, ale spálil jsem velké množství svalové hmoty příliš přísnou dietou.
 
A jaké jsou tvé nejbližší plány?
V současné době jsem v plné přípravě na Olympia amateur 2014 která proběhne v červnu. Možná se také zúčastním Mozoláni classic, ale ještě nejsem plně rozhodnutý. Uvidíme dle aktuální formy.
 
Vím, že tam bude jistě mnoho zahraničních soupeřů. Přesto mě zajímá, jestli víš i o nějakém soupeři z České republiky v tvé váhové kategorii?
Bude to velice nabitá soutěž. Z České republiky se chystá obrovské množství kvalitních závodníků. Zázrak bude se mezi nimi neztratit :-D. Nejsem si ještě zcela jistý, v jaké váhové kategorii nastoupím. Většinou se má závodní váha pohybuje okolo 90 kilogramů.
 
A jak se na takový souboj cítíš?
Jsem rád, že se sejdu na jednom pódiu s tolika závodníky, které znám. Menší radost už mám z toho, že je budu mít jako soupeře :-D .
 
Ty si podepsal spolupráci s novým sponzorem, firmou Extrifit. Co si od toho slibuješ?
Věřím, že díky spolupráci s Extrifitem dosáhnu dalšího posunu ve své sportovní dráze. Extrifit se v České republice vypracoval na pozici jedničky na trhu ve sportovní výživě, a to zejména díky velice kvalitním výrobkům, s nimiž se mohu zase „o kousek přiblížit mým snům“. hellnox-shop
Jak se ti vůbec líbí sponzorské aktivity Extrifitu na poli mládeže? Co říkáš na tu akci „Odměníme tě za výsledek“?
Upřímně, mám z toho velikou radost. Jsem rád, že Extrifit tak štědře podporuje náš sport, zejména mladé talenty. Je to perfektní způsob jak inspirovat další lidi k závodění. Škoda jen, že to nedělá více firem, hned by se kulturistice dařilo mnohem lépe :-D .
 
Ty už máš výrobky Extrifitu delší dobu u sebe.  Stačil sis nějaký oblíbit?
Výrobky Extrifitu jsem si oblíbil hned, jsou totiž skoro návykové :-) . Jsem velký zastánce předtréninkových produktů na bázi NO. HELLGEL je první produkt, který mi stačí samotný, aniž bych ho musel pro dosažení optimálního účinku kombinovat s dalšími produkty. To napumpování je neskutečné.
 
Na jaké doplňky budeš nejvíc spoléhat v dietě?
Především na protein Iso 90, který má minimum tuku a spoustu bílkovin a BCAA Mega tablets pro ochranu svalové hmoty před katabolizmem, na který je lidské tělo v období diety velmi náchylné.
 
Před tebou je náročná dieta. Jaké jídlo ti bude nejvíce chybět?
Nejvíc mi asi budou chybět špagety od babičky, nikdo nedělá lepší :-D. Díky nim občas hřeším a porušuji své běžné každodenní stravování. Ale rozhodně mi dieta nedělá takový problém jako v začátcích. I když nemám zrovna před závody, snažím se, aby byla strava kvalitní s vyšším počtem bílkovin, kvalitních tuků a složitých sacharidů
 
Tak ti, Kubo, přeji, ať se ti to zvládá co nejlépe a děkuji za rozhovor.

Komentáře: