EXTRIFIT odměňuje: Lukáš Bína- juniorský Mistr ČR

EXTRIFIT odměňuje: Lukáš Bína- juniorský Mistr ČR

Pavel Vacek | 28. 10. 2015

Již třetím rokem odměňuje firma Extrifit závodníky a závodnice mládežnických kategorií v rámci projektu \"Odměna za výsledek\". Podmínky této akce si můžete přečíst zde. V krátkosti jde ale o to, že všichni účastníci jarních mistrovských soutěží, kteří se rozhodli ve své přípravě vsadit na značku Extrifit, docílili medailového umístění buď na mistrovství Čech, nebo mistrovství ČR a nemají pozitivní dopingový test, mají nárok na odměnu do výše až 100 % jimi vynaložených finančních prostředků ve formě doplňků výživy dle vlastního výběru. Jedním z takto oceněných sportovců je i juniorský Mistr ČR Lukáš Bína.

Ahoj Lukáši, mohl by ses našim čtenářům krátce představit?
Zdravím všechny čtenáře a fanoušky kulturistiky. Jmenuji se Lukáš Bína, pocházím z Moravského Žižkova a cvičím asi rok a půl v Břeclavském H-Fitness.  

Ty jsi jeden z těch, kteří využili nabídky Extrifitu prezentované v akci „Odměna za výsledek“. A také jsi na tu odměnu dosáhl. Pochlub se, za co ti byla vlastně předána ona odměna?
Podařilo se mi na mých prvních dvou závodech vybojovat 1. místo na Mistrovství Moravy a Slezska, a o týden později jsem vyhrál i mistrovství ČR v Kulturistice Juniorů do 70kg.

Myslíš si, že ti tato akce pomůže i v následujícím období?
Jsem moc rád, že Extrifit poskytl tuto akci, a myslím, že to je super věc, kterou moc rád využiji. Určitě to pomůže, protože se pak můžu soustředit hlavně na jídlo a nemusím se ohlížet na to, jestli tento měsíc budu mít tento měsíc nebo další peníze na protein nebo na další základní doplňky.

Kde vidíš své silné stránky a naopak slabiny? Jak je hodláš zlepšit? 
Za silné stránky nic moc nepovažuji, myslím si to, že jak si začnete říkat o nějaké partii, že to je vaše silná stránka, tak jí potom při tréninku nevěnujete takovou pozornost a neodcvičíte ji na 100%. Chci se prostě  zlepšit kompletně .. a né jen určitou část :)  

S kým na své přípravě spolupracuješ asi tak nejvíc?
Momentálně jsem pod dohledem Milana Obořila, který se mě sám od sebe ujal  a díky němu jsem vlastně dokázal, co jsem dokázal. Milan se mi věnoval maximálně, co to šlo.. a asi to měl i hodně těžké, protože já jsem měl prvním rokem předsoutěžní dietu a nic moc jsem kolem toho nevěděl. Tak jsem se ho musel ptát na každou blbost :D  A přitom se on sám taky připravoval na několik závodů.  

Co ti v předsoutěžní přípravě dělalo největší potíže?
Tak v první části diety to asi byly chutě na sladkosti :D. No ale postupem času bylo mnohem horší, spojit dohromady  10ti hodinovou práci na stavbě, tvrdý tréning a minimum sacharidů. Takže největší potíž byla asi v nedostatku energie na cokoliv jiného kromě práce a cvičení.  

A naopak, co si myslíš, že je na soutěži, nebo v přístupu k závodění tvojí silnou stránkou?
Asi je to prostě sport, ve kterém jsem se našel. Mám rád, když má každý den svůj řád a je dáno, jak má vypadat. Potom je skvělý pocit pozorovat výsledky a progres. :)  

Co plánuješ v nejbližším období?
Asi po dvoutýdenním odpočinku po závodech se chystám do objemu, kdy se budu snažit přibrat, co to půjde. Ale určitě ne přibrat až tak, že bych vypadal jak Američan závislý na mekáči :D    

Co bys poradil svým vrstevníkům v tréninku? Co se ti nejvíce osvědčilo?
V tréninku je podle mě důležité propojit hlavu a sval tak, abych se na něj soustředil a procítil každé opakování na 100%. Ne si jen napočítat 10 opakování a vykašlat se na to, párkrát si hodit s činkou a čekat, že to poroste. Je to hlavně problém mladých kluků, co začínají cvičit.

Ty sis „naporoučel“ v rámci tvé odměny Long, tyčky, Creatin, Gluta a BCAA. Proč zrovna toto?
Myslím si, že můj výběr je úplně ideální do objemu a všechno maximálně využiju. Long protein je pro mě super věc. Když vím, že v práci budu mít nějakou větší mezeru mezi jídlem, tak prostě v nouzi vytáhnu shaker s longem :D Proteinové tyčinky je rychlá svačina mezi jídlem. Navíc je proteinová tyčinka od Extrifitu asi nejlepší jakou jsem kdy měl, takže  nebude den, kdy si ji nedopřeju :D Whey 80- klasický kvalitní protein který dávám vždy po tréninku. Micelarní kasein jsem nikdy ještě neměl, tak ze zvědavosti ho chci zkusit. Crea, Gluta jsou doplňky, kterýma začíná a končí každý můj trénink, takže jasná volba :) E.NOX dám kdykoliv, když přijdu unavený z práce. Pak se nakopnu Enoxem  a trénink odjedu na maximum. A je super pocit, když jsem z tréninku pořádně napumpovaný.  NO doplňky pro mě byly vždy něco navíc, co jsem si nemohl dovolit, tak ho teď rád v rámci odměny zařadím :) BCAA  instant- doplňovat Bcaa při cvičení je taky potřeba  :) a navíc  jsou chuťově moc dobré :)    

Řekněme, že někdo má výrazně omezený rozpočet. Pokud bys tedy měl zvolit jediný doplněk, který by to byl
Kdybych měl perfektně vyřešenou stravu, kde bych měl dostatek sacharidů a bílkovin, tak bych asi sáhl po glutaminu nebo po BCAA.    

Vraťme se k tréninku. Co je tvou nejlepší partií a jak ji cvičíš?
Protože mě baví cvičit silově, tak nejradši cvičím asi nohy. Myslím si, že mám i docela dobré silové výkony, na to, že vážím nějakých 80kg, tak jsem zvládl ve společném tréninku na Štědrý den s Milanem Obořilem dřepnout 200kg 5x. Což si myslím, že je celkem slušné.  

Jaký je tvůj momentální tréninkový split a s jakým rozložením svalových partií?
Momentálně cvičím 3x týdně Milanův MXM trénink.   Na jaké soutěži tě zase uvidíme? Rád bych se ukázal příští rok větší a lepší na Mistrovství Moravy a Slezska Juniorů a MČR  v kategorii do 77kg

Máš nějaký vzor, někoho, kdo tě motivuje více než jiní?
Tak z české kulturistiky je to určitě Milan Obořil, protože se dokázal během krátké doby neskutečně zlepšit. Výborný kulturista a kámoš. A další z české kulturistiky je určitě Matěj Ryšavý, protože je to neskutečný bojovník. Vyhrál boj nad rakovinou, a přesto všechno se začal věnovat  tak extrémně náročnému sportu jako je kulturistika a stejně od něj nikdy neuslyšíte žádnou výmluvu. Navíc mi na Mistrovství Moravy  půjčil od jeho svěřence závodní plavky :D a za to mu taky moc děkuju. A ze světové scény mám taky několik vzorů. Nejvíc se mi asi líbí Antonie Vaillant, Frank McGrath, Lee Priest  a Roelly Winklair  

Chceš na závěr něco dodat?
Na závěr bych chtěl poděkovat všem, co mě v přípravě podpořili. Největší oporou pro mě byl určitě Milan Obořil, který mě k závodění dovedl a každý den se mi věnoval ohledně tréninku a jídla. Za to, co jsem díky němu dokázal, mu moc děkuju. No a určitě děkuji i rodině za to, že trpěla moje nálady v dietě a podrželi mě. Taky chci poděkovat celkově všem, co mě jakkoliv podpořili a přáli mi úspěch. A taky děkuji firmě EXTRIFIT  za super akci \"Odměna za výsledek\".

Komentáře: