David Oravec- Na popularitu si pomalu zvykám

David Oravec- Na popularitu si pomalu zvykám

Pavel Vacek | 10. 11. 2015

V poslední den starého roku vypadal juniorský mistr Slovenska v kulturistice a člen Extrifit týmu David Oravec (22 let) dosti majestátní, byl obrovský. Na jeho postavě se podepsalo vánoční hodování. Rozhovor jsme s ním dělali v Mozolani Fitness v Žilině, kde byl jedním z rozhodčích na silově-vytrvalostní soutěži pro veřejnost Mozolani Cupu 2014.

 

Kolik vážíš? Pro jistotu jsem se ještě nepostavil na váhu. Ale je to hodně. Odhaduji, že pod 120 kg to nebude. Přes svátky jsem dost přibral. Hodně jsem to omastil a zalil jsem se. Přes Vánoce jsem stravu neřešil. Snědl jsem všechno, co mamka uvařila.  

Stihneš to kvalitně vyrýsovat? Mám co dělat, ale neobávám se toho. Od 1. 1. 2015 zařadím dietu. V minulosti jsem odstartoval přípravu ještě z horší formy a stihl jsem se včas připravit, takže jsem zatím klidný. Na jaře chci být v lepší formě než na Tatranském poháru (1. 11. 2014) v Popradu, kde to už bylo docela dobré.  

Budeš dělat sacharidové vlny? Ne, nebudu. V podstatě zopakuji to, co fungovalo na podzim. Na začátku budu přijímat 400 g sacharidů, které čerpám z rýže. Pak toto množství budu snižovat podle formy a podle pocitu. Když snížím sacharidy, tak přidám zdravé tuky, ty přijímám z vlašských ořechů, ale dávám si i rybí tuk. Denní příjem bílkovin je také 400 g, ale ke konci se to možná vyšplhá až ke 500 g.

 

Co máš nového v tréninku? Ramena jsem cvičil jako samostatnou jednotku, ale nyní je rozdělím na více tréninků. Chci cvičit záda a zadní ramena, hrudník a přední ramena, ruce a boční ramena. Rád bych dělal trochu více supersérií. Chci, aby trénink byl intenzivnější. Kardio jsem předtím nezkoušel, ale asi ho budu dělat alespoň dvakrát týdně, například na nějakém stepperu. Potřebuji hamstringy a zadní část doslova vydřít, hýždě a stehna musí být naproužkované, ať je to tam pěkně vidět.  

Jak se ti osvědčily tréninky nejen doma, ale i ve fitku? V předešlých přípravách jsem cvičil jen v domácí činkárně, ale už jsem začal navštěvovat jedno fitko v Kežmarku. Nemám to daleko od svého bydliště. Sednu do auta a za minutu jsem tam. Cítím, že mi to takto vyhovuje, někdy cvičím doma, někdy ve fitku, kde jsou klasické stroje a to je pro mě změna. Doma mám všechno svépomocí vyrobené, a i když mám stejný stroj, tak mi jinak zabírá. No a pár strojů je v tom fitku takových, na kterých jsem předtím ani necvičil.  

Na co se nejvíc potřebuješ zaměřit? Chci zkvalitnit záda, zlepšit hloubku a detaily, na něm mě čeká ještě hodně roboty. Rád bych nalepil svalovou hmotu na ramenou, ty boční ať jdou do šířky v tom základním postoji, ať je to lepší. Střed těla mám slabý, proto potřebuji zlepšit břicho. Začal jsem také více cvičit lýtka, které mám slabé. Nemyslím si, že je to genetikou, protože jsem je v minulosti zanedbával.  

Jaké cviky si dáváš na lýtka? Dosud jsem je cvičil doma, kde však nemám na to potřebné vybavení, takže stimul nebyl adekvátní. Nyní jejich trénuji ve fitku. Lýtka cvičím ve stoje na stroji, tady dávám hodně opakování, a druhý cvik dělám na lýtkostroji v sedě, kde si dám větší zátěž s počtem opakování 6 - 8. Dvakrát týdně lýtka pořádně rozbiju. Doufám, že do mé první soutěže bude progres na lýtkách výraznější.  

Která bude tvá první soutěž v roce 2015? Jsem ještě posledním rokem junior. Nejdříve absolvuji juniorské mistrovství Slovenska v Hnúšti (18. 4.), potom Mozolani Classic 5 v Bratislavě (25. 4.), mistrovství Slovenska mužů v Dubnici nad Váhom (9. 5.) a pokud se mi podaří nominovat se na IFBB juniorské mistrovství Evropy (12. - 17. 5.), tak potom bych startoval i na juniorské \'Evropě\', což je můj cíl. Troufám si na to. Mám velkou motivaci. Dám do toho všechno. Chtěl bych trénovat dvoufázově, ale z časového hlediska to není možné. Snad na to jednou budu mít možnosti. Dělám svářeče, chodím na noční, jsou to dvanáctky, ale na to se nechci vymlouvat, vydržím to. Naopak oceňuji, že poprvé v kariéře mám k dispozici kvalitní doplňky výživy značky Extrifit, což mé formě může jen prospět. Díky spolupráci se společností Extrifit se mi podmínky zlepšily o sto procent. Suplementy beru tak, jako dříve, ale ve větším množství a ve větší kvalitě. Vážím si také toho, jak Extrifit mediálně podporuje své sportovce, což mě zviditelňuje a rozšiřuje mi to reklamní potenciál. Nejsem velmi společenský typ. Jsem sklepní kulturista, odcvičím si v domácí posilce, vezmu pohár a jdu domů. Ale samozřejmě vím, že kontakt s fanoušky je důležitý. Je to teď pro mě něco nového, musím se do toho dostat.   Prohlédněte si video ze společného tréninku Davida Oravce a Norberta Zajace v Mozolani Fitness.

Komentáře: