Atkinsonova dieta- 2. díl

Atkinsonova dieta- 2. díl

Extrifit | . .

2. díl

V prvním díle https://www.extrifit.cz/cs/blog/clanok/atkinsonova-dieta-1dil-  

 

 Atkinsonovy diety jsme rozebrali všechny 4 fáze, které tato dieta obsahuje. V tomto díle se podíváme na výhody a nevýhody Atkinsonovy diety. Také se zkusíme zamyslet nad tím, zda je vůbec vhodná pro sportovce.

Výhody a nevýhody Atkinsonovy diety

Výhody

Mezi hlavní výhody se často řadí, že se nemusí počítat kalorie. Na druhou stranu jsou dané určité hranice, ve kterých by se měl příjem tuků a bílkovin pohybovat. Navíc se neustále kontroluje množství sacharidů a je potřeba naopak o to více počítat, jelikož fáze Atkinsonovy diety určují, kolik si těch sacharidů právě můžete dovolit. Proto můžeme nepočítání kalorií zařadit mezi výhody i nevýhody zároveň.

Z hormonálního hlediska nastává při dodržování Atkinsonovy diety jeden pozitivní fakt - hladina inzulínu klesá. Tímto způsobem je možné, že buňky citlivé (závislé) na inzulín získají zpět svoji senzitivitu, která mohla být během nabírání na váze porušena. Bohužel i tuková tkáň je na inzulínu závislá, tudíž je pravděpodobné, že se zlepší i její citlivost na inzulín a jo-jo efekt je tak v případě porušení diety o to snadnější. Je také udržována stabilní hladina glykémie díky menší aktivitě inzulínu. Může se i snížit chuť k jídlu, což může být pro některé pozitivní zpráva. Nicméně tyto nezvladatelné chutě jsou často důsledkem celkově špatného stravování a kvůli tomu není nutné ihned podstoupit nízkosacharidovou dietu.

Některé studie také ukázaly, že při nízkosacharidové dietě se zlepšují lipidové parametry, konkrétně se zvedá množství HDL cholesterolu v krvi. Také je známo, že většina toxinů se v případě jejich nedostatečné detoxikace játry ukládá do tukové tkáně. Zvýšená lipolýza tukové tkáně tak může přispívat ke zbavení se těchto toxinů. Bohužel tyto toxiny se ale uvolňují do krve a mohou opět tělo negativně ovlivnit, proto je nutné sledovat jak fyzický, tak i psychický stav v průběhu této diety.

Osvojení pravidelné fyzické aktivity. Možná to zní jako samozřejmá věc, ale je potřeba si uvědomit, že po těchto dietách typu „Atkinson’s diet“ sahají nejčastěji lidé, kteří chtějí vidět výsledky co nejdříve s co nejmenší námahou. Jenže Dr. Atkinson jasně zdůrazňuje, že je potřeba zařadit kromě jeho diety i pravidelnou fyzickou aktivitu. To může mít pozitivní dopad pro člověka, který sportu nikdy neholdoval, a je tudíž šance, že si k pravidelné fyzické aktivitě dotyčný najde cestu, což může do budoucna jeho život ovlivnit v pozitivním směru, jelikož při pravidelném sportování je úbytek hmotnosti samozřejmě markantnější a déle udržitelný. Pokud fyzickou aktivitu takový člověk nezařadí, je zcela jasné, že bude snižovat nejen tukové zásoby, ale i aktivní hmotu, jejíž zachování, lépe raději novotvorba je pro redukci velice důležitá (aktivní hmota určuje mimo jiné rychlost bazálního metabolismu). Dále dotyčného čeká nepěkný jo-jo efekt při sebekratším navrácení k původnímu stravování, což by se dřív, nebo později stalo.

Výhody Atkinsonovy diety:

 • Údajně není potřeba počítat kalorie.
 • Zlepšení senzitivity buněk závislé na inzulínu.
 • Zmírnění „chutí“.
 • Stabilizace glykémie.
 • Možný pozitivní vliv na hladinu lipidů v krvi.
 • Počáteční jistota snížení hmotnosti.
 • Vhodně sestavený jídelníček může být bohatým zdrojem esenciálních mastných kyselin.

Nevýhody

Dopad na zdravotní stav. Nad tímto souslovím visí velký otazník. Byly provedeny studie, které dokazují pozitivní vliv na hladinu lipidů v krvi (viz výhody), ale také je dokázáno, že při Atkinsonově dietě je zvýšené riziko žlučníkových problémů a toto stravování může mít i negativní dopad na kardiovaskulární systém. Dále se mohou dostavit zácpy a spekuluje se o podpoře vzniku rakoviny tlustého střeva z nedostatku vlákniny a mikronutrientů (vitamíny a minerální látky) kvůli omezení sacharidových zdrojů, které jsou právě ve své přirozené podobě na vlákninu bohaté a poskytují mnoho zdravotně prospěšných látek. Také nutno podotknout, že při nadměrném příjmu bílkovin dochází k vyšším ztrátám minerálních látek, konkrétně draslíku, sodíku, hořčíku a vápníku. Tento stav napovídá, že by se této dietě měly rozhodně vyhnout ženy v přechodu, těhotné, děti a dospívající a lidé ve vyšším věku. Kvůli vyšším ztrátám minerálů se mohou také objevit svalové křeče a lidé s benigní arytmií mohou pocítit zhoršení jejich arytmie.

Atkinsonova dieta je velká zátěž na organismus. Je potřeba zmínit, že v případě situace, kdy tělo čerpá energii z ketolátek, se organismus zakyseluje (snižuje se pH) a je potřeba, aby ketózu tělo udržovalo v přijatelné úrovni z hlediska pH, což klade vyšší nároky na orgány. Z tohoto důvodu není Atkinsonova dieta vhodná pro diabetiky, jejichž organismus ketózu nedokáže udržet v přijatelných mezích. Dále ketóza může být pro někoho náročný stav z psychického hlediska. Ne každý ji snáší dobře (můžou se nově objevit např. migréna, podrážděnost a také se člověk může snadněji rozčílit nad úplnou banalitou).

Dehydratace. V první fázi jsme se zmínili o rapidním úbytku hmotnosti. Ta je ale dána, jak už víme, úbytkem glykogenu, který váže vodu. Organismus tak ztrácí tekutiny a je potřeba pít více, jelikož zásoby tekutin v těle jsou bez sacharidových zásob na nižší úrovni a může tak snadněji docházet k dehydrataci a vést tak ke zvýšenému riziku tvorby ledvinových kamenů.

Další nevýhodou je to, že se jedná doopravdy o dietu jako takovou. Je nutné tudíž respektovat specifická pravidla tohoto stravování a de facto není možné, abyste se po Atkinsonově dietě vrátili k běžnému stylu stravování bez jo-jo efektu. Na zvýšený sacharidový příjem bude totiž tělo reagovat pochopitelně přesně opačně, než reagovalo v první fázi na jeho příjem snížený.

Vysoký příjem cholesterolu. Jelikož musí člověk řešit svůj denní energetický příjem jen příjmem tuků a bílkovin, je ve většině případu jasné, že člověk přijme více cholesterolu, než je nutné. S vyšším příjmem tuků často souvisí i zvýšená dodávka nasycených mastných kyselin, které mají negativní dopad na srdečně-cévní systém. Nicméně abychom u nevýhod nestrávili celý článek, shrňme si je do několika bodů.

Nevýhody Atkinsonovy diety:

 • RYCHLÝ úbytek vody (riziko dehydratace) a hmotnosti.
 • Nutné dodržovat přesné dávky sacharidů.
 • Ztráty minerálních látek, možný i jejich nedostatek v potravě spolu s vitamíny (nutná suplementace, která neposkytne tělu takový benefit, jako přirozené zdroje daných látek).
 • Snížený příjem vlákniny (nutné volit zeleninu bohatou na vlákninu).
 • Je potřeba být v dobrém zdravotním stavu (DŮRAZNĚ doporučuji konzultaci s Vaším praktickým lékařem v případě touhy tuto dietu podstoupit).
 • Klade vysoké nároky na organismus.
 • Zápach z úst (kvůli ketolátkám).
 • Někdy zhoršení psychického stavu i po adaptaci na dietu.
 • Vyšší příjem cholesterolu a nasycených mastných kyselin.
 • Prakticky není možné přejít zpět na klasické stravování bez jo-jo efektu.

Je Atkinsonova dieta vhodná?

Atkinsonovu dietu bych sám osobně sportovci nedoporučil, jelikož deplece sacharidů ve stravě může rapidně snižovat výkon. To se může projevit hlavně v těch sportech, ve kterých tělo čerpá energii hlavně z glykogenových zásob (silově-vytrvalostní sporty). Ve sportech, kde je nasazena vysoká laťka pro intenzitu a tělo čerpá energii pro krátkodobé výkony z kreatinfosfátu, nemusí být nedostatek sacharidů tak pocitově markantní, což ostatně dokazují zkušenosti cvičenců, kteří okusili trénink v posilovně po vyčerpání glykogenových zásob. Často v těchto trénincích dosahují nových osobních silových rekordů. Nicméně pravdou zůstává, že regenerace je podstatně horší a delší, jelikož glukóza pocházející ze sacharidů byla, je a bude stále primárním zdrojem energie. V případě nutnosti rýsování (diety) s cílem „jdu na prkna“ bych zvolil raději více šetrné sacharidové vlny, které jsou v případě kulturistiky vhodnější.

Atkinsonova dieta je nevhodná hlavně pro:

 • těhotné a kojící ženy
 • lidi ve starším věku
 • lidi s poruchami ledvin, jater a srdečně-cévního systému
 • diabetiky
 • děti a dospívající
 • kuřáky (kouření zvyšuje nároky organismu na specifické mikronutrienty, které jsou hlavně v sacharidových potravinách)
 • silově-vytrvalostní sportovce a vytrvalostní sportovce

Shrnutí

Ta část populace, která nebere sport a fyzickou aktivitu jako běžnou součást života, by neměla neustále hledat „zázračná“ řešení v podobě různých diet, které slibují rychlý úbytek hmotnosti. Je mi jasné, že každý chce vidět výsledky hned a ještě nejlépe je udržet po co nejdelší dobu bez jo-jo efektu. Ta dlouhodobě udržitelná cesta ale nevede skrze „Atkinsonovu dietu“, „zónovou dietu“ ani „dietu kapitána Štíhlého“, nýbrž leží v průsečíku, ve kterém se střetává sport jako automatická součást života (nikoliv jen jako nutné zlo, které si musíte ve fitku nebo kdekoliv jinde odbýt kvůli velikosti svých plavek, džín atd.) a vhodná změna stravovacích návyků. Vyřazení určitých potravin, které prošly několikanásobným zpracováním (polotovary apod.), a racionální uvažování o tom, čemu dáte ve stravování přednost. TO je celé tajemství. Kdo tohle pochopí a přijme to za své, má vyhráno. Ostatní budou nadále zkoušet všemožné diety, kupovat pilulky atd., což je ale pochopitelný trend, protože lidstvo je čím dál tím línější kvůli možnostem, které nám jsou nabízeny. Vždyť už ani teď nemusíme vynaložit jedinou aktivitu, kromě pár pohybů prstů a zápěstí, abychom se dostali k jídlu! Viz e-shopy potravinových řetězců…

Komentáře: