5 důvodů, proč budu po karanténě lepší fitnessák

5 důvodů, proč budu po karanténě lepší fitnessák

Jan Caha | 15. 10. 2020

Podívejte, taky mě štve, že nemůžu do svého oblíbeného fitka, a že nyní máme omezenější možnosti sportovat, než tomu bylo dříve. Byl jsem tam skoro každý den, lidi v posilovně jsem bral jako kolorit svého běžného dne, některé dokonce za přátele, a káva na baru už mi opravdu chybí. Strašně nelibě ale nesu ty věčné postesky nad tím, jak teď nemůžeme nic dělat, nebo že nebudeme mít nachystaný pekáč buchet na letní dovolenou. Upřímně, k tomu Mácháči budeme vůbec rádi, že se dostaneme, natož myslet na to, že bychom se letos váleli někde na pláži. To je spíše na úrovni utopie než reálného plánu. Možná další rok, a to již v pohodě stihneme.

Jde mi ale o to nehořekovat. Jsme sice pesimistický národ. A tak to hořekování okolo zavřených fitek vlastně i trochu chápu. Je to v nás. Na každé situaci se přece dá vidět něco velmi pozitivního a stejně tak tomu je i zde. A tak jsem se ve volné chvíli, kterých mám teď víc, než bych sám chtěl a už si trochu připadám jak Tom Hanks v Trosečníkovi, zkusil zamyslet nad tím, jaké to bude, až to skončí. A víte co? Vyšlo mi z toho, že budeme lepší. Neříkám hubenější, to asi ne. No možná svalově, ale proč vlastně budeme fitnessově lepší a naladění na nové výzvy a úspěchy? Věřte mi, ono to jednou skončí a postapokalyptická doba se zeptá: „cos dělal celé dny doma?“. Tady se teprve ukáže…

Budeme si vážit každé chvíle v posilovně a nebudeme „fitness blb“– posilovnu jsme považovali za samozřejmost, s otráveným obličejem a výrazem neskutečného drsňáka div nekamenujícím obsluhu fitness centra jsme si každé ráno a večer brali klíče od skříňky, jak kdyby nás ve fitku čekal teror biblického bičování na kříži.

Fitko bylo dokonce takovou samozřejmostí, že nám vadilo, když ho náhodou na Vánoce někdo zavřel už ve 3 odpoledne, nebo naopak, že bylo půl dne zavřená na Nový rok a vy jste si tak nemohli v 8 ráno odjet svůj veledůležitý trénink... „Jak si tohle mohl někdo dovolit, vždyť vy přece musíte trénovat a váš ideální čas je ráno okolo 9. hodiny. Večer už to nemá smysl…a navíc je tam moc lidí. Nesnáším lidi…i když mají vlastně stejný cíl jako já“.

Pardon, nechal jsem se trochu unést. Podívejte se na to ale jinak. Dokážu si představit ten den, (a pevně věřím, že o něm sníte i vy) který je zatím jak vyprávění bájí o Středozemi. Den, kdy se nad dveřmi fitka rozsvítí duha, přeběhne jednorožec, toho zabije Chuck Norris, homofilní duhu rozfouká, a otevřou se dveře posilovny nebo fitness centra s tou nezaměnitelnou vůní železa. Vaše fitko bude uklizené, vylepšené (nebo se tak aspoň bude zdát, přeci jen, zvykli jste si na dvě činky v rohu svého bytu) a bude vonět tak nějak známě. Budete zase doma…

Najedou si uvědomíte, že to taková samozřejmost není. Že byste se mohli na obsluhu fitness centra usmát, protože ji vidíte po dlouhé době a ona je ta, která vám nyní dává tu možnost plnit si sny. Budete rádi, že můžete sáhnout zase na větší činku než ty desítky, co máte od dětství doma, naložit ji a složit bez přemýšlení, co byste v bytě ještě dokázali na osu přilepit. A také na to, že ji můžete v klidu odložit do stojanu, položit si ručník na lavičku, osprchovat se. Všechen tento luxus.

A dokonce že vidíte lidi, kteří tolik u těch vašich jednoruček před domácím zrcadlem chyběli. A jste vlastně i docela rádi. To vám možná hrkne trochu slzy do očí, připravte se…potkali jste rodinu. Prostě to bude jiné, lepší a vy si možná budete toho železného komfortu více vážit.

Zjistíme, že to jde i jinak – jednu zásadní výhodu ta železná absence má. Uvědomíme, si že nemusíme být zavření ve fitku 24 hodin denně 7 dní v týdnu, a že vlastně existují i jiné pohyby našeho těla, nejen jednokloubový bicepsový zdvih. Že je naše tělo vlastně docela funkční a poradí si s mnohem náročnější skladbou pohybů.

Všichni z nás najedou vytáhly ty staré činky, expandery, ručníky a staré násady od košťat. Prošli jsme si spoustu zábavných a možná i trochu bizardních tréninků youtuberů a fitness guru, kteří nás naučili pracovat s vlastní vahou i roztodivným náčiním, kanystrem počínaje, pánvičkou konče. A možná jsme zjistili, že i takto to bolí, roste, že i takto nám svaly reagují a překvapivě se pod tou plíživě rostoucí vrstvou tuku drží.

Chápu, ne každému z nás to jde, a ne každému vyhovuje a stejně bude brblat, že je to k ničemu. Ale možná tak budeme schopni některé tréninky přesunout i na workoutové hřiště, ven na vzduch nebo na zahrádku před domem. Vím, že asi ne, ale možná…

Možná se tak z neohrabaných hromotluků staneme funkčnějším sportovcem, kteří už tuší, že může dělat výpady i jinde než na chodbě posilovny. Nebo že občas, když se zrovna nechystá na závody, klidně může protáhnout kostru na kole a bude to mít zajímavý účinek.

Jednoduše, staneme se komplexnějším a možná i kreativnějším sportovcem. A i to přece k fitness životu patří.

Budeme odpočinutí, vyspaní a plni sil – taky spíte každý den do doby, kterou byste dříve považovali za kacířskou a vlastně vás to vůbec neštve? Já také. Potom si dlouze sednu na postel, projedu sociální sítě a maily, dám si kávu a zvážím cestu zpět do postele. Většinou už mi to nedá, ale ty dny jsou najednou línější, občas si u práce po obědě zdřímnu, předělám ji znovu a tak dále. Trochu se bojím, že po karanténě budu nekonečně lenošný. Věřím ale (a to je to hlavní), že si moje tělo dostatečně odpočine. Svaly, vazy i šlachy se zregenerují a zase budou schopny odolávat silovému tréninku a novým impulzům naplno. Přeci jen, v průběhu roku tělo zatěžujeme ze všech stran a soustavný oddych od tréninku nezažijeme, co je rok dlouhý. Takový deload se hodí a není třeba se bát, že byste ztratili nějaké svaly. K opadu svalových bílkovin dochází bez zatížení po cca 3 týdnech, a vy tam jistě i tak hodíte nějakou zátěž s jednoručkami nebo volnou osou na zahradě. 

Navíc, můžeme využít zmíněného dlouhého spánku k nastavení nových spánkových stereotypů pomáhající hormonální produkci. V noci se nám významně produkuje růstový hormon, a to až ¾ celodenního množství, stejně tak významné množství testosteronu. Jak jistě víte, a odkazoval jsem se na to v jednom z mých článků, doporučení říkají, že byste měli spát zhruba 7,5 hodiny. Na to je teď ideální čas. Je dobré si zkusit, co to s vaším tělem udělá. Vaše hormony se tak stabilizují, a hned jak do nich pustíte trochu železa, tak podpoří rychlý návrat zpět v lepší odpočinutější kondici.

Budeme mít silnou motivaci zatočit s tukem a přeci jen „pokořit“ léto – asi si nebudeme nic nalhávat. Motivace občas trochu pokulhává u každého. Nejednou jsem četl stížnosti fitnessáků: „jak jim dochází motivace“, „jak neví, jak se posunout“ nebo „že se jim nechce 5x týdně na trénink“. Občas se mi nechce ani věřit, tomu nekonečnému pláči. Nicméně věřím, že tomu je teď konec. (pokud tedy nenajdeme výmluvu jinde)

Dle mého bude teď o motivaci postaráno. A to nejen tím, že najednou bude možnost vrátit se k železné hře, která už sama o sobě bude osvobozující a motivující. (Vidím to možná na podobný nátřesk jako v lednu.) Ale najednou se začne blížit i doma, kdy chceme vypadat „tak nějak lépe“. Možná nám totiž někdo dovolí jít v létě na koupák, k rybníku nebo možná i na podzim na závody. A my tam jistě nechceme stát a hořekovat nad tím, že jsme to po Korona krizi „nestihli stáhnout“ a dát se do kupy. Budeme teď mít dva nebo tři měsíce na to, abychom do toho zase kopli a hodili se z nevzhledných Netflix odborníků s nějakým tím kilem navíc, do fitness své fitness zdravé verze a reprezentovali opět tu fyzicky nejzdravější komunitu společnosti. A to už je hezká motivace.

Budeme vzdělanější (aspoň doufám) – jistě hromadu svého času, který teď máte, věnujete do vzdělání a posunutí svých znalostí. Máme teď unikátní možnost posunout své teoretické skills ve výživě, tréninku i suplementaci, které poté využijeme v praxi při honbě za novým lepším „já“. Využijme tu možnost a nechte Netflix jako zábavu večera. Protože vzdělání nás opravdu udělá lepším fitnessákem. Ona totiž úměra toho, kolik věcí známe teoreticky, je vždy přenositelná do praxe. To platí nejen o výživě, ale také o tréninku, regeneraci i dalších aspektech spojených s fitness stylem života. Proměňte tak ten volný čas na možnost se vzdělat, všichni rodiče by vám jistě řekli, že poté co nyní zastupují učitele v domácnostech, posunuli svoje znalosti zase na další level. Hlavně v chemii a biologii. A i to se vám vlastně bude hodit.

Jak jsem tedy již zmínil na začátku. Nešvejkujme, nehořekujme, nechtějme „nic ochcat“, prostě počkejme a budeme lepší. Jedna jistota totiž platí. Jednou to skončí a vylezeme z domu s novým nadšením, ulice budou plné lidí a najednou to bude takové veselejší i ve fitness centru. Věřím, že fitnessáci si přece vždycky poradí a dokážou vyrazit z každé životní zkušenosti maximum.

Komentáře: