Rozhovor s Vladanem Zamarským

Rozhovor s Vladanem Zamarským

Pavel Vacek | 12. 11. 2015

Vlado, v rychlosti se představ našim čtenářům. Věk, výška, váha, odkud pocházíš, rodina atd.
 
 Zdravím čtenáře, jmenuji se Vladan Zamarský je mi 41 let, měřím 180cm a má váha se pohybuje od 83 do 94kg dle fáze přípravy. Jsem 19 let ženatý, máme 17 letého syna Vojtu a téměř 4 letou dceru Terezku. Bydlíme ve Stonavě, což je malá obec vzdálená 5km od Karviné.
 
 Prozraď nám jak dlouho se už věnuješ kulturistice ?
 
Cvičit jsem začal v 17 letech, nejdříve doma, pak ve sklepní posilovně a od roku 1995 navštěvuji fitcentrum. V letech 1990-1992 jsem absolvoval své první čtyři soutěže ve federaci IFBB. Poté nastala delší soutěžní pauza až do roku 2008, kdy jsem se na podzim zúčastnil pohárové soutěže v Čelákovicích. Na přelomu roku jsem přešel mezi naturály, kde jsem již letos absolvoval tři soutěže.
 
 
Proč jsi přešel z IFBB do naturální kulturistiky ?
 
Po celou dobu svého 24 letého tréninku jsem naturálem, tudíž jsem nikdy nepoužil žádné zakázané látky. Z tohoto důvodu jsem usoudil, že má soutěžní budoucnost by se měla odvíjet pod hlavičkou ČSNS v naturální kulturistice.
 
 
Myslíš si, že bez pomoci zakázaných látek nemá závodník šanci na dobré umístění nebo na mezinárodní úroveň ?
 
Domnívám se, že to, jak daleko se daný závodník dostane závisí na více faktorech: na jídle, odpočinku, tvrdém tréninku a v neposlední řadě na tom, co nám příroda nadělila. Myslím si, že každý z nás má určitý strop, přes který se naturální cestou velice těžko dostává. Když se podíváme na Evropskou špičku v naturální kulturistice a chtěli bychom je srovnávat s nejlepšími závodníky z jiných federací, co do množství svalové hmoty by neuspěli.

Co považuješ za svůj největší úspěch ?
 
Určitě 3.místo na mezinárodním mistrovství ČR a taky 4. místo na ME v Karlových Varech, vše v letošním roce v kategorii masters 40-50 let.
 
 
Liší se tvůj jídelníček v soutěžním a mimosoutěžním období ? Ptám se, protože vím, že si celý rok držíš perfektní formu.
 
 Určitě ano. V mimosoutěžním období si občas dopřávám taková jídla, která si v soutěžní přípravě nemohu dovolit (např. pizza, sladkosti,atd.). Asi dva měsíce před soutěží si denně zaznamenávám svůj jídelníček, ve kterém hlídám jak příjem bílkovin, tak hlavně příjem sacharidů a tuků. Naopak v mimosoutěžním období si pouze hlídám dostatečný přísun bílkovin. Po celý rok se však držím určitých stravovacích zásad, mezi které patří například příprava masa bez použití tuku, konzumace dostatečného množství zeleniny a pod.
 
 
A co tvůj trénink ? Zzůstává stejný celý rok, nebo ho před závody měníš ? Zařazuješ i kardio cvičení ?
 
 S blížícími se závody se mění četnost tréninků, ze systému 2+1 postupně přecházím na 5+1, 4+1, 3+1. V samotném závěru přípravy cvičím 6-7 dní v týdnu, někdy i dvoufázově. Zvyšuje se intenzita tréninku, na řadu přijdou shazované série, supersérie a pod. Kardio jsem poprvé v životě zařadil nedávno v přípravě na ME a řekl bych, že má svůj přínos.
 
Pomáhal ti někdo s přípravou ?
 
V tréninku mi byl nápomocen Honza Čibík. Ve věcech suplementů a předsoutěžní formy jsem využil rad kamarádů a zkušených borců v jedné osobě, Vojty Koritenského a Jirky Wágnera.
 
 
Jaké máš plány do budoucna ? Máš nějaký vysněný cíl, kterého bys chtěl dosáhnout nebo se o to pokusit ?
 
Můj současný cíl do objemové přípravy je pokusit se ještě nabrat nějaké to kilo čisté svaloviny a následně to s patřičnou formou prodat na republikových a mezinárodních soutěžích, odkud bych si chtěl přivést ještě nějakou tu medaili.Co tě žene pořád dopředu ? Máš nějaké životní přísloví kterým se řídíš ? 
 
Hnacím motorem jsou jak dosažené výsledky na soutěžích, tak i třeba uznalé a pochvalné komentáře mých dobrých přátel, kamarádů a známých. Heslo, které vystihuje můj přístup k tréninku je : "Chtěl bych neznamená nic, chci znamená mnohem víc".
 
Máš nějaký vzor mezi kulturisty ? Jaký tip postavy se ti líbí ?
 
Nedá se říct, že bych měl vyloženě jediný vzor mezi kulturisty. Líbí se mi určitě estetičtí a symetričtí kulturisté typu Dextera Jacksona nebo našeho reprezentanta Tomáše Bureše.
 
 
Děláš i nějaký jiný sport ? Nebo je kulturistika to pro co ses narodil ?
 
Jelikož mám rodinu a samozřejmě práci, kulturistika mi prakticky zabírá všechen volný čas. Takže jiný sport pravidelně neprovozuji. Kulturistika a výživa s ní spojená mě maximálně baví a asi už to tak zůstane po zbytek mého života.
 
 
Vzkázal by jsi něco klukům i holkám kteří s činkami teprve začínají ?
 
Určitě bych jim vzkázal, aby své první kroky v posilovně dělali pod odborným dohledem trenéra, který jim určitě správně poradí a naučí správným návykům. Dále bych jim osobně vzkázal, aby měli na paměti to, že 70-80% úspěchu v tomto sportu tvoří správná výživa.
 

Chtěl by jsi na závěr rozhovoru někomu poděkovat ?
 
Rád bych poděkoval především rodině za její trpělivost v době mé předsoutěžní přípravy. Dále pak všem kamarádům, kteří mě v tomto sportu jakýmkoliv způsobem podporují, hlavně již zmiňovaným Vojtovi Koritenskému, Jirkovi Wágnerovi a Honzovi Čibíkovi.
 
Děkujeme Vlado za rozhovor a přejeme ti i nadále spoustu sportovních i osobních úspěchů !

Za Extrifit Team

Vojtěch Koritenský, Antonín Dušek

 

Rozhovor s Vladanem Zamarským

Rozhovor s Vladanem Zamarským Rozhovor s Vladanem Zamarským Rozhovor s Vladanem Zamarským Rozhovor s Vladanem Zamarským Rozhovor s Vladanem Zamarským Rozhovor s Vladanem Zamarským Rozhovor s Vladanem Zamarským Rozhovor s Vladanem Zamarským Rozhovor s Vladanem Zamarským Rozhovor s Vladanem Zamarským Rozhovor s Vladanem Zamarským Rozhovor s Vladanem Zamarským

Komentáře: