Psychologie kulturistiky

Psychologie kulturistiky

Pavel Vacek | . .

Jak napsat něco populárně naučného, ale hlavně tak, aby to nebylo nudný, to je otázka, se kterou jsem se musel poprat a doufám, že se mi to podařilo. Ostatně posuďte sami, jak jsem se zhostil tohoto nelehkého úkolu.
 
Na začátek Vás hned poprosím o to, abyste když budete mít cokoliv k tématu, třeba i ryze negativní kritiku, napsali všechno, co vás napadne, napsali do komentářů, ať je to trochu interaktivní a není to jen one man show jednoho člověka. Prosím vás o váš názor. Zajímá nás. Mějte kritiku! Kritika znamená ohodnocení a buď dobré, nebo špatné. Tak do toho! 528919_297622043646129_135272693214399_675045_460351578_n.jpg
Co je to psychologie?
 
Co je psychologie asi nemá cenu nějak vysvětlovat, protože to víme všichni, denně se toto slovo skloňuje snad ve všech pádech a stačí zapnout televizi a psychologie čehokoliv, bude jedním z nejčastějších slov, zejména v dámských pořadech a nejen v nich, ale i náš oblíbený Dr. House se tomuto slůvky nevyhýbá. Věřím tomu, že za pár let se budeme moci podívat na psychologii vaření, psychologii uklízení a tak… ale dneska je naším tématem psychologie kulturistiky, takže směle do toho. 2592932609_b6339a34fc_z.jpg
 Ale jen pro upřesnění jedná se o vědu o duši nebo lépe řečeno vědu o psychice člověka. Jak člověk vnímá, přemýšlí, jak se chová, tímto vším se psychologie zabývá, zkoumá a odpovídá na tyto obtížné, ale atraktivní otázky pro každého, proto je psychologie tak populární, a kde se toto slovo objeví, je mnoho zájmu a otázek. Moudří pánové na univerzitách by mě asi chtěli dát přes čumák, kdybych ještě nedodal, že psychologie se také zajímá výtvory člověka všeho druhu, přes různé kresby, umělecké výtvory všeho možného, prostě co člověk zanechá, tak v tom má odraz naše psychika. Takže i toto zkoumá věda nazývaná psychologie. Je zapotřebí také pro upřesnění dodat, že tato věda je něco přes sto let stará (1879) a dříve byla součástí filosofie, ale až začaly různé experimenty, tak se osamostatnila, jako spoustu jiných věd o člověku.
A co je psychologie kulturistiky?
 
O sousloví psychologie kulturistiky se u nás v češtině moc nedozvíte, „celej slavnej google“ nenašel ani jeden odkaz, samozřejmě na anglicky mluvících serverech se dozvíte mnohem víc, ale rozhodl jsem se tento termín do češtiny zavést, ale nemyslím to nějak pyšně, ale skutečně si myslím, že tady chybí. Je to důkazem, že „Amíci“ jsou prostě vždycky dál než mi a chvilku trvá, než se objeví nějaký „trouba“ a zavede pojem do jiného jazyka. Takže v tomto případě jsem to já a extrifit.cz s tímto pojmem přichází jako první.
 
Role psychologie v kulturistice je nadmíru důležitá, počínaje samotným zahájením kondičního posilování a konče psychologickou přípravou na nějakou soutěž. Jsme závislí na naší psychice, někdy se divíme, proč máme tak špatnou náladu, ale můžeme poděkovat právě zmíněné psychice, protože všechno jde přes naši psychiku.  Právě když budeme mít znalosti z psychologie kulturistiky, více porozumíme sobě samotným, a tím i zkvalitníme naše kondiční posilování, náš životní styl, naši přípravu na soutěže, jak již v amatérech, tak některým šťastlivcům i v profesionálech. Je zapotřebí znát sám sebe, jedno moudré přísloví říká, poznej sám sebe a v kulturistice to platí dvojnásob, protože měníme, jak fyzický vzhled, tak formujeme i naši psychiku, takže na to nezapomínejme.
 
Několik pojmů, které bychom měli znát
Vědomí
Je to co si uvědomujeme, nad čím přemýšlíme, co si právě uvědomujeme, jistě každý z nás ví, o co jde. Vše, co děláme úmyslně, jde přes naše vědomí.
 
Podvědomí
Můžeme vysvětlit tak, že to co se v něm odehrává, nevíme, ale můžeme si to vybavit, máme ve svém podvědomí uloženy všechny možné pocity a události, které jsme prožili a můžeme si je vybavit ve vědomí.  Máme k nim přístup a můžeme si je vybavit ve svém vědomí.
 
Nevědomí
Snad nejzajímavější pojem, který v psychologii můžeme najít, jsou myšlenky, které si člověk neuvědomuje, ale které působí na jeho psychiku, působí na jeho chování a jednání a také prožívání. Nevědomí vyplouvá na povrch prostřednictvím snů, chybných úkonů nebo přeřeknutí.
 
Nejznámější psycholog a psychiatr 20. století Sigmund Freud přirovnával naší psychiku k ledovci, na povrchu je vědomí a většina toho je ovšem pod mořskou hladinou a nemáme k tomu přístup.
 
Co se moc neví?
Zdá se Vám, že ve fitku je málo lidí a nevíte proč? Divili byste se, jak počasí působí na lidskou psychiku, a to je leckdy důvodem, proč není ve fitku ani noha nebo naopak někdy je přecpáno, že nevíte vůbec kam jít cvičit. Může za to tlak vzduchu, o kterém ani nevíme, že nás ovlivňuje, ale je tomu tak.
 
Na co si dát bacha?
Není žádná novinka, že touha po svalech může přejít až do chorobné touhy být co největší. Dotyčný kondiční kulturista si stálé při pohledu do zrcadla myslí, že je malý a rád nosí např. volná trička, aby byl co nejširší. V tomto případě se již jedná psychickou poruchu, která se musí léčit, uvědomte si, že tady není problém, že chce být mohutný a svalnatý, to je dobře, o to nám přece jde, ale ten, že dotyčný se bojí chodit ven, protože si myslí, že je malý, nemá sebevědomí a stydí se. Při pohledu do zrcadla má pocit, že je strašně malý a přitom má 180 cm, 100 kg a 10% tuku. Takže na to milí pánové bacha. A nutno říci, že současná kulturistika směřuje spíše do toho estetična v podání Phila Heatha se soutěžní váhou 105-110 kg, než nesmyslných objemů.
Cvičení podle temperamentu
 
Máme 4 typy temperamentu, sangvinik, melancholik, cholerik a flegmatik. Nyní je ve zkratce trochu popíšu a povíme si, jaký druh cvičení se k nim hodí více či méně, a hlavně, jaký je rozdíl v jejich regeneraci.
 
Cholerik – každý asi víme, že se jedná o výbušnou osobnost, se kterou není zapotřebí se dávat do křížku, právě pro tento typ temperamentu se hodí krátké dynamické tréninky, které člověka úplně odrovnají. Prostě vejde do fitka, skočí na stroje a za pár minut je hotovo. Ve fitku se rychle rozehřeje a jeho regenerace je velmi rychlá.
 
Sangvinik je pohodář, který se s každým kamarádí a z ničeho si nic nedělá, je ideální pro všechny sportu, takže samozřejmě i pro kulturistiku, jeho intenzita je většinou střední, ale vzhledem k tomu, že je klidné povahy, tak velice dobře regeneruje, ale než se rozehřeje do tréninku, tak to chvilku trvá. 425363_402239219790011_110711512276118_1716004_1680204826_n.jpg
Melancholik je citově zaměřený jedinec, který chce vyzkoušet všechny sporty, není tajemstvím, že když se vydá na kulturistické tvrdé tréninky, většinou u nich moc dlouho nevydrží a vrhne se na jiný sport, nebo ve fitku cvičí jako doplněk k nějakému jinému sportu. Nutno podotknout, že kulturistika je velice náročný sport a ne každý melancholik u ní vydrží, ale několik bychom jich samozřejmě našli. Rozehřívá se na tréninky velmi dobře, ale regeneruje pomaleji než předchozí dva typy temperamentu.
 
Flegmatik je odolný člověk, který snáší velice dobře zátěž, takže na kulturistiku je ideální, jeho tréninky jsou zpravidla velice dlouhé a také dobře regeneruje. Než se po příchodu fitka rozehřeje a začne opravdu cvičit, trvá to třeba půl hodiny. Typický flegmatik nepůjde do fitka více než čtyřikrát za týden a bude pár minut trvat, než bude schopný říci light weight baby. Psychická pohoda versus regenerace
Skutečně nesmíme zapomínat, že ruku v ruce s naší regenerací jde naše psychická pohoda. Když se cítíme pod psa, máme deprese, úzkosti, tak nebudeme dobře regenerovat. Naše tělo je chytřejší než si myslíme! Takže na to si dejte pozor a mějte na paměti, když už se nějaký psychický problém objeví, tak ho musíte hned řešit a nespoléhat se na to, že se to nějak udělá.   Psychologie kulturistiky, jak už bylo řečeno, není v našich končinách zrovna známým pojmem, teprve svoji cestu hledá a samozřejmě se bude dále rozvíjet. Je tedy velice smutné, že na naši nejznámější akademické instituci, a to na Fakultě tělesné výchova a sportu Univerzity Karlovy v Praze nelze zvolit jako specializaci kulturistiku.  Jak mi jednou říkal bývalý státní trenér a šéf české IFBB a také přítel Arnolda Luděk Nosek, kulturistika byla už od počátku ohroženým sportem a záleží na nás na všech, jak na těch, co soutěží nebo na těch, co organizují soutěže, nebo ti, co o ní píšou, nebo zkrátka jenom trénují ve fitku s klientama, prostě na nás všech záleží a podle toho, jak se budeme o ní starat, tak takovou kulturistiku budeme mít. Prezidentům všech možných federací je jedno, jestli tady budeme mít dvě soutěže za rok nebo deset soutěží za rok, takže záleží jenom na nás. V době komunismu byli milovníci kulturistiky tak nějak více k sobě přimknutí, takže dneska musíme hledat něco, co nás všechny spojuje a to je právě láska ke kulturistice jako samotné.     Dnešní článek byl prvním článkem, který se psychologií kulturistiky zajímal, takže se můžete za několik týdnů těšit na další části této atraktivní disciplíny, protože kulturistika je nejlepší sport!!!   DSC_7963.jpg

Komentáře: