Kuba Dvořák- Všechno je v hlavě

Kuba Dvořák- Všechno je v hlavě

Pavel Vacek | . .

Nebývá v našich končinách zvykem, abyste na juniorských pódiích viděli borce, který by svou kvalitou, připraveností, tvrdostí a obdivuhodnými hamstringy, mohl směle konkurovat těm nejlepším jedincům v kategorii mužů. A přece jen se jeden takový na loňském Mistrovství České republiky objevil. Svou výkonností vysoce čněl nad startovním polem a po právu získal titul absolutního šampiona. Tímto bezesporu motivovaným mladým mužem s jasnou vizí je KUBA DVOŘÁK a pro www.extrifit.cz ho vyzpovídal Pavel Korčok.

409489_334755699886505_100000562325089_1314675_2110285940_n.jpg
1, Co tě přivedlo, jak ses dostal k posilování, v kolika letech? Měl jsi nějaký vzor?
Jako většina mladých kluků jsem sledoval filmy s Arnoldem Schwarzeneggerem, Silvestrem Stallonem, Van Damem, Dolphem Lundgrenem… Vždycky se mi líbila osobnost těchto lidí ve filmových rolích, z hlediska sportu, disciplíny a boje za správnou věc. Také jinak jedním z důvodů, proč jsem od 15 let začal trénovat, byl i důvod získaný z těchto filmových postav. Tím dalším důvodem bylo pak to, že jsem se chtěl podobat svému tátovi, který býval svého času pěkný kus chlapa.
 
2, Čeho si ceníš zatím nejvíce, co jsi dokázal v kulturistice?
Zatím jsem toho moc nedokázal, alespoň ne tak, jak bych si přál. Podstatné pro mě je, že jsem si tímto sportem a životním stylem změnil život. Neuvažuji jako „malý“ kluk, dokážu si odepřít spoustu věcí, získal jsem nějakou cílevědomost, životní cíl, snahu stále se zdokonalovat, jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Samozřejmě na tom má obrovský podíl výchova mých rodičů, ale kulturistika tomu velice pomohla, změnil jsem se. A to je to, čeho si cením ze všeho nejvíc.
  260565_178051088918939_100001421460905_444603_3607033_n.jpg
3, Popiš nám svůj běžný den, kdy vstáváš, kdy trénuješ?
Od pondělí do pátku vstávám v 06:15. Snídám 6 natvrdo uvařených vaječných bílků se zeleninou, ale protože jsem teď v objemové sezóně, připravím si taky proteinový isolát s maltodextrinem, hroznovým cukrem a zakončuju banánem. V práci okolo 10:00 si dám 200 g kuřecích prsou se zeleninou a burisony. K obědu v 13:00 sním 200 g hovězího masa s rýží a zeleninou. V 16:00 si pak dám 200 g kuřecích prsou se zeleninou a burisony.

Momentálně trénuju 4x týdně, obvykle mám v 17:30 trénink. Ihned po tréninku doplním kalorie (proteinový isolát s hroznovým cukrem, maltodextrinem a banánem). Ve 21:00 mě čeká předposlední jídlo dne, 200 g kuřecích prsou se zeleninou a rýží. Ve 22:30 doplním jen bílkoviny z tvarohu a proteinového isolátu. (Kvůli vyplavování růstového hormonu během spánku, sacharidy na noc nedávám.)
Celkem tedy přijímám cca 300 g bílkovin a 400 g sacharidů denně.
 
4, Co bys poradil klukům, kteří chtějí třeba začít závodit, ale neví, jak na to?
Všechno je pouze v hlavě, když se opravdu chce, jde všechno.
Poradím jen to, že je nezbytně nutné získávat jakékoli potřebné informace, které se týkají tohoto sportu. Myšlenka na závodění nepřichází hned na začátku, většinou přijde až po určitém čase. V této době tedy považuji za důležité, aby většina začínajících závodníků měla už určité základní znalosti, které souvisejí se správnou technikou, systémem tréninků a správným jídelníčkem.
5, Jaké suplementy ti nejvíce pomáhají s přípravou na závody?
V přípravě jsem užíval jen protein a BCAA značky Sci-Mentor. Nyní užívám suplementaci SIZEANDSYMMETRY NUTRITION. Nutriční hodnoty a celkové složení výrobků patří do nejvyšší úrovně kvality, což po obsahové stránce považuju za zásadní věc pro budování svalové hmoty.
 
6, Řekni nám nějaký svůj vlastní recept, který ti doopravdy chutná?
Přiznám se, nerad experimentuju. Většinou se tedy řídím klasickou stravou, a tou jsou grilovaná kuřecí prsa s grilovanou zeleninou a rýží. Má-li to ale být můj recept, v objemové sezóně, i když se stále snažím držet se v té lepší kvalitě, dost často zakončuji první večeři nějakým velikým kouskem čokolády. Musím si prostě užít ten pocit, že nejsem v dietě. 254965_178051222252259_100001421460905_444608_3167871_n.jpg
7, Máš nějakého sparinga? Cvičíš raději sám nebo s někým?
V přípravě na jarní závody 2011 jsem trénoval s jedním z mých velice dobrých kamarádů Davidem Slabým, který je Mistr ČR z roku 2009, a který mě taky kompletně připravil, za což jsem mu opravdu velice vděčný! Nyní s Davidem trénuju jen jednou za čas z nedostatku času, který požírá cestování.
Svého sparinga ale mám. Cvičíme každou sérii, každé opakování spolu, je to něco úplně jiného, než když člověk dře úplně sám. Chodíme až za hranice bolesti do negativních opakování, která bych jinak absolutně nezvládnul, kdybych trénoval sám.
Mám-li se přiklonit k rozhodnutí, jestli bych raději trénoval sám nebo se sparingem, vždy zvolím možnost sparinga. Považuji to za velice nutné ke zlepšení se.
 
8, Prozraď nám nějaké tvé maximální silové výkony, a také, jaký cvik považuješ za svůj nejoblíbenější?
I když se snažím zlepšovat se každým rokem, silový typ rozhodně nejsem. Na benchpress jsem vytlačil 130 kg 4x, dřep 200 kg 1x do hlubokého dřepu, v sérii pak hluboké dřepy se 170 kg po 8 opakováních, a co se týká mrtvého tahu, jezdím ho v sériích po 150 kg na 6 opakování. Více raději nedávám, nepovažuju to za nutné.
Mezi můj nejoblíbenější cvik patří benchpress. Vždycky se na něj po týdnu těším.
 
9, Co máš nyní v plánu, na co by ses chtěl připravit?
Celý rok 2012 plánuji využít na objemovou přípravu, abych se mohl maximálně zlepšit.
Závodit plánuji v roce 2013. Kdyby mi po dohodě se známým vyšel start v USA, určitě bych se toho nechtěl vzdát. Pokud by se mi tato možnost nepodařila, přemýšlel jsem nad startem GP PEPA Opava. Ale vše je zatím ještě daleko, momentálně nemohu přesně říct, kam se nakonec připravím.
 
10, Co holky máš nějakou, jestli ano, co na kulturistiku říká?
Přítelkyni nemám. Přiznám se, že nemám dostatek volného času k tomu, abych si nějakou hledal. Beru věci tak, jak jsou, naše osudy už jsou dávno napsané. Když to takhle má být, budiž. Nejsem ten typ, který se hrne do vztahu, o němž by věděl, že to stejně nebude fungovat. Ženu hledám, ale takovou, která mě bude brát takového, jaký jsem. Samozřejmě se nedá žít jen kulturistikou, muž musí být k ženě pozorný, dělat věci, které má ráda zase ona. Vše je jen o zvyku a o vzájemném porozumění. 252893_226083737420369_100000562325089_929702_3858958_n.jpg
11, Jaký je tvůj nejoblíbenější český a světový kulturista, a proč?
Mám více českých kulturistů, kteří patří mezi mé oblíbence. Všichni jsou osobnosti, jsou něčím výjimeční a jsou i dobrými kamarády! Nicméně, ze starších kategorií mám velice rád našeho šéf trenéra z oddílu ASK Blansko pana Josefa Krupu! Opravdu úžasný člověk! Dá se říci, je to takový můj třetí dědeček. Ten jeho kamarádský přístup k závodníkům, mladším začínajícím závodníkům… Jeho životní styl, který vede už opravdu velice dlouhou dobu je skutečně obdivuhodný!
Z naší TOP špičky patří mezi moje oblíbence určitě Tomáš Bureš! Ušel opravdu ohromný kus cesty, který by zvládnul ujít málokdo. Stále působí dojmem ohromného sympaťáka, a to je to, co se mi na něm líbí!
Mezi našimi mladšími kulturisty je to určitě Milan Šádek! Opět veliká osobnost a obrovský talent.
Kulturista se musí stále zdokonalovat, jak po fyzické, tak po psychické stránce, a přesně takhle Milan působí. To je věc, která se mi na něm líbí!
Z aktuálních zahraničních profi kulturistů je to určitě Kai Green! Šampion mysli! Dále na něm obdivuji jeho mohutnost, kterou dokáže skloubit s pohyby tance, který dříve prováděl, a díky kterému dokáže předvádět vůbec nejlepší volné sestavy, které můžeme v současné době vidět!
 
12, Jaké máš cíle, čeho bys chtěl dosáhnout v kulturistice?
Jak už to u kulturistů bývá, cílem každého z nich je většinou zisk Profi karty. Stejně tak je tomu i u mě. Jen si to představte, po čase se poohlédnout zpět a říct si… Ano býval jsem profesionální kulturista, zní to naprosto úžasně. Jenže málo komu se tohle povede, je to dlouhá a neuvěřitelně obtížná cesta.
Jsem toho názoru, že pouze rodina je jednou z nejdůležitějších věcí na světě, vše ostatní je pomíjivé.  
Obdivuji Kevina Levrona, který patřil mezi naprostou špičku profesionálních kulturistů, ale po čase ukončil kariéru. Získal jiné životní priority, jako je hraní ve filmech, hudba a rodina! Tohle je správné!
Ovšem zatím jsme mladí, tak proč nevyzkoušet a nevyužít svůj potenciál?
 
  400361_344248005603941_54032818_n.jpg

Komentáře: