Hříchy a předsudky kulturistiky!

Hříchy a předsudky kulturistiky!

Pavel Vacek | . .

Možná mě někteří za tento článek budou chtít ukamenovat, a možná se někteří zamyslí nad svou vlastní prezentací kulturistiky. O tomto tématu přemýšlím již nějaký čas a nyní jsem prostě dostal potřebu vám o tom napsat.

558839_381082678641842_374796402_n

Kulturistika versus silové sporty

Jak všichni dobře víme, v kulturistice nejde o žádné silové výkony, ale o prezentaci té nejlepší možné formy, a ta je výsledkem celé naší přípravy. V tomto se kulturistika naprosto liší od jakéhokoli jiného sportu. V tom je její unikátnost! Kulturistika není jenom sport, ale přímo způsob životního stylu. Kulturistika se musí žít, ať už člověk má soutěžní ambice nebo ne, je to buď v nás, nebo ne. Může v tom být člověk vychováván, ale lásku ke kulturistice musí každý najít sám v sobě. Najde ji ve svém srdci. Nikdo nám nemůže lásku ke kulturistice přikázat, volíme si ji sami, svojí svobodnou vůlí.

Problém anabolik

Kolikrát jsem slyšel závodníky v kulturistice o svých konkurentech na soutěži mluvit tím způsobem, ten a ten je lepší jenom proto, že něco bral a tak... U vzpěračů, trojbojařů či strongmanů jsem to sice slyšel také, ale v obrovsky menší míře. A o tom to právě je! Kulturisti jsou skutečně v tomto případě nejhorší z této čtveřice. Čím to asi je? Těžko říci. Všichni se zkuste sami zamyslet, jistě vás napadne mnoho důvodů, jestli ano, šup sem s nimi pod článek do komentářů!

394990_482117468485365_807650483_n

Předsudky a kulturistika

Co kulturistice jako takové ubližuje? Co si o nás veřejnost myslí? Když zvítězí předsudky, potom si veřejnost bude myslet, že nám stačí nějaké tabletky, a to je všechno a nic víc, a to je hodně smutné a hlavně je to naprostý nesmysl. Vzpomínám na svoji máti, která vždycky říkala o zpěvákovi Martinovi Maxovi, ten přece to nemá z činek, ale z plavání. Taková blbost. Jako by mít svaly z plavání bylo více důstojné, než je mít ze cvičení s činkami!

Lidé mají vůči kulturistice velké předsudky, například jsem jednou slyšel nějakého chlapíka, když koukal v hospodě na soutěž v kulturistice, že jako kulturisti mají svaly, ale nemají žádnou sílu. Předsudků vůči kulturistce je opravdu nespočet. Jiní si zase myslí, že když kulturista už nesoutěží, tak se svaly změní v tuk, nebo jsem již slyšel takový názor, že kulturista, když je starý, vypadá příšerně, že prý na něm všechno vlaje. Možná se teď smějete, ale laická veřejnost někdy těmto předsudkům skutečně věří.

My jsme za kulturistiku zodpovědní. Kdo by měl kulturistiku obhajovat než ti, kdo ji milují, kdo pro ni žijí? Ať už soutěžíte, ať už ji pouze obdivujete, je to jenom na vás. Bez vás se neobejde. Kulturistika vás potřebuje!

Kulturistika kontra jiné sporty

Včera jsem jel nohy. Nic moc extra trénink, max 180 kg na dřepy na 8 opakování a navíc na multipressu za asistence sparinga Adama v jednom z pražských fitness multiplexů. Dal jsem pár sérií, možná pět, šest a šel jsem na předkopy a něco na hamstry a konec, zkrátka nic extra. Prostě běžný trénink nohou. Ale můj trénink není obsahem našeho článku. Ale něco jiného. Než jsem přišel domů, musel jsem jako vždycky absolvovat půl hoďky v pražském metru, nemít v tašce ještě jedno poslední jablko, tak jsem se snad hlady v tom metru poblil.

Než jsem usnul, chvíli to trvalo, byl jsem horkej jak karlovarské vřídlo, ale nakonec se zadařilo a po jedný v noci jsem zabral. A nyní se dostáváme k jádru věci.Vstávání! To je ono. Naprosto příšerné! Než jsem se vyhoupl z postele, chvíli to trvalo, nohy bolí jak sviňa, obrovskej hlad, no nic moc. Cesta do práce, třikrát jsem v metru usnul. V práci už to šlo, díky Bohu jsem v kanclu u kompu a neumím si představit, kdybych ještě šel dělat něco manuálního. Ti, kteří dělají manuálně, si zaslouží ten největší obdiv! A zkuste to srovnat třeba s tenisem, fotbalem a jinými sporty. Po tréninku můžete celou noc probendit na diskotéce nebo kdekoliv jinde. Zkuste to po těžkém tréninku nohou. To těžko! Važme si kulturistiky a prezentujte ji důstojně svému okolí.

 

526997_348985955183166_404428080_n

Kulturistika si zaslouží více pozornosti!

To, jak bude naše česká veřejnost vnímat samotnou kulturistiku, je v našich rukou. Nikdo jí nebude pomáhat jen tak. Možná někteří, kteří z ní chtějí jen profitovat, ale ti jsou ostudou tohoto sportu! Když někdo vypadá lépe než my, ať je pro nás motivací, že tak vypadat můžeme i my! Je to v našich rukou. Uvědomme si, že laická veřejnost vždycky na kulturistiku koukala skrze prsty, a když už se nás kdokoliv na něco zeptá ohledně kulturistiky, buďme i my tím, kdo ji bude prezentovat v tom nejlepším světle.

Kulturistika vás naučí říkat NE!

V životě je důležité naučit se říkat ne, ať už to říkáte sami sobě nebo druhým lidem, a to bez špatného vnitřního pocitu, a právě to je důležité zmínit. Naučit něčeho se odříci, dělat i to, do čeho se nám nechce, to jsou hodnoty, které se dnes jakoby rozplývají a jsou vyměňovány za něco v tom smyslu - to se nějak udělá. Řád a disciplína upadají do pozadí, vsází se na pozlátko, na povrchnost. Kulturistika zastupuje naopak řád a disciplinovanost v tom nejjasnějším podání. Učí člověka jasného vytyčeného cíle, a nabízí naopak jiný úhel pohledu na dnešní konzumní svět plný chlastu a McDonaldu. Nabízí alternativu, do které člověk musí vplout a žít podle určitých pravidel.

 

Naučit se říkat NE konzumnímu stylu života kulturistika může naučit dokonale. Před chvilku jsem se vrátil s Alberta z Nových Butovic, ještě chvíli vychutnávám Prahu, než se před Vánoci nadobro vrátím zpět do rodných Mariánských Lázní, které mají pěknou kulturistickou minulost, ale to vás asi teď moc nezajímá. Zpátky k Albertu. Hledal jsem v chladicím boxu kuřecí prsa, vedle stál mladík, který něco ládoval do regálů z nějakého vozíku. Ptám se ho, jestli mají kuřecí prsa, protože jsem je neviděl. Možná, že neuměl číst, ale každopádně neměl ani potuchy, co hledám a vyhrkl, něco v tom smyslu: „Ty vole, já ani nevim, nestarám se.“ Evidentně mu bylo jedno, co hledám, i když byl zaměstnancem zmiňovaného Albertu. Nakonec jsem si je našel sám, a to je oč mi běží.

Dnešní svět nedbá na to žít v určitých pravidlech. Kulturistika tomu učí. Pojďme ji prezentovat vždy v tom nejjasnějším a nejpozitivnějším světle, protože kulturistika si to zaslouží.

 

 

385473_263339717051686_202786569773668_749078_498894639_n

Komentáře: