Dejte šanci ženské kulturistice!

Dejte šanci ženské kulturistice!

Pavel Vacek | . .
IMG_0532

Určitě jste zpozorovali, že naše facebookovská stránka nabírá stále více lidí, kterým se „líbí“. Při bližším prostudování těchto našich fanoušků, nemůžete přehlédnout skutečnost, že se stále zvětšuje podíl té krásnější polovičky světa. Mám na mysli samozřejmě ženy.

A proto jsme se v redakci rozhodli, že přizveme ke spolupráci fitness trenérku a výživovou poradkyni, absolventku Karlovy univerzity, Mgr. Janu Šiškovou, která bude mít na starosti články z oblasti posilování a výživy pro ženy.

Stránky extrifit.cz tak budou obohaceny o nová témata a poskytnou dostatek prostoru i pro komentáře našich čtenářek.

Janě je 27 let a momentálně žije v Praze. Absolvovala kurz PaedDr. Petra Tlapáka a posilování je její velkou zálibou.

Nyní vám předkládáme její první článek, zabývající se ženskou kulturistikou.

 

 

Dejte šanci ženské kulturistice!

 První článek věnovaný našim čtenářkám nemůže být o ničem jiném než o ženské kulturistice, o tématu často opomíjeném, ale rozhodně ne nezajímavém.  

 Od první soutěže Ms. Olympia již uběhla pěkná řada let, ale přesto se tento „neženský“ sport udržel při životě. Kdyby ženskou kulturistiku všichni odsuzovali a odmítali, nebylo by dnes tolik vítězek různých kulturistických soutěží. Je pravda, že porovnat spolu vítězku Ms. Olympia z roku 1980 a současnou monstrózní Iris Kyle je trochu šokující. Z původně krásných ladných ženských křivek se postupně stala obrovská svalnatá těla, která by ženám mohl závidět nejeden muž. Vše ale souvisí s touhou jít pořád dál a dál. Mám velké svaly, tak chci mít ještě větší a větší. A neplatí to jen pro oblast kulturistiky, touha po extrémech je spojena se spoustou dalších sportů. Nejen v kulturistice vypadají ženy skoro jako muži (např. sprinterky), ale tam to prostě není tak do očí bijící jako v kulturistice.

rachel_lineup

Prapočátky ženské kulturistiky sahají do 70. let, kdy se ženy poprvé zúčastnily kulturistických soutěží ve Spojených státech. Touha po krásné postavě má ale samozřejmě mnohem hlubší kořeny, pomocí činek a dalšího nářadí si udržovaly postavu nejen filmové hvězdy minulého století, ale i spousta dalších žen, a to už ve 30., 40. a 50. letech 20. století. Za zmínku stojí fotografie Marylin Monroe s činkami na benchové lavičce. Krásná sexy postava byla prostě populární, ženy sportovaly, držely dietu a mírně posilovaly, aby si zpevnily postavu.

 O kulturistických závodech jako takových se dá hovořit až ke konci 70. let a začátkem 80. let. Připomeňme si Rachel McLish, tmavovlasou Američanku a první vítězku Ms. Olympia, nebo Lisu Lyon, první americkou vítězku mistrovství světa federace IFBB. Jedná se opravdové krasavice s ženskými rysy a spíše tvary dnešních bodyfitnessek. Tyto ženy cvičily a měly krásná těla, dnes by ale vůbec neobstály.

304461_470224149688966_326408697_n

Základem úspěchu je vyrýsované šlachovité tělo, bez tuku a vody a papírová kůže. Kulturistické princezny se sice snaží trochu načančat hezkými účesy a výrazným líčením, ale zamaskovat ostré, mnohdy až mužské rysy ve tváři není jednoduché. Otázkou pak je, co tedy hodnotit, přece nelze ženy strčit s muži do jednoho pytle? Podle mého názoru by mělo jít i o ženskou krásu a celkový dojem z osobnosti, než jen o vyrýsovanou objemnou muskulaturu.

Závodní a profesionální kulturistika staví každou ženu před důležitou volbu. Jak naložit se svou postavou? Kdy říct růstu svalů dost? Nejmenší „zlo“ je pochopitelně kategorie bikiny, do které se rády zapojují mladé dívky. Udržovat si štíhlou sportovní postavu po celý rok je asi sen všech dívek, a v tomto případě s ní dokonce můžete závodit, a tím zabijete dvě mouchy jednou ranou. Získáte zdravé sebevědomí z krásné postavy a navíc i nějakou tu cenu. A co k tomu potřebujete? Zpevněné hezky žensky tvarované tělo, sympatický vzhled a příjemný projev. Základem je samozřejmě štíhlá postava s minimem tuku, ale také rozumnou muskulaturou.

Od kategorie bikiny je pak jen krůček k bodyfitness. Je třeba se obalit o trochu více svalovou hmotou, ale pořád jde o zachování ženskosti. Vítězky této kategorie se určitě nesetkávají s výrazy nepochopení ve tváři ostatních lidí. Nikdo jim nepředhazuje dopingovou minulost, ani nedoporučuje změnu pohlaví, alespoň u nás v České republice. Prohlédneme-li si fotografie z mezinárodních soutěží, bodyfitnessky nám očividně ještě trochu narostly a možná u některých mužů už klesly za hranici atraktivity, ale pořád je zachována rozumná míra muskularity.

Důkazem toho, že v této kategorii vítězí krasavice, je báječné 2. místo členky Extrifit teamu Báry Černákové, která zabodovala v kategorii junior women bodyfitness open na Arnold Classic Europe ve Španělsku. Hodnocena měla být hlavně symetrie, pěkné vyrýsování, vyvážené tělesné proporce a celkově zdravý příjemný vzhled, který Báře rozhodně nechybí.

564856_293475964086153_875657130_n

Některé ženy však budování svalové hmoty zaujme natolik, že se rozhodnou pro kategorii kulturistiky, kterou berou naprosto vážně. Svaly se jim líbí, milují dril v posilovně a striktní jídelníček, milují tento životní styl. Chtějí prostě dosáhnout extrému. Po absolvování několika českých závodů se brzy dostaví touha pro profi kartě, stejně jako je tomu v mužské kategorii. Pak je třeba přidat další hmotu a „ubrat na ženskosti“.

 Okolí bývá k takovým ženám mnohdy dost nekompromisní. Uštěpačné poznámky, nevrlé udivené pohledy. Ale to už je prostě riziko povolání. Společenské role nám byly rozděleny před příchodem kulturistiky, proto není divu, že se od mužů očekává rostlá sportovní postava a od žen drobnější postava s ženskými křivkami. Svaly u žen nevnímáme jako přirozené, působí divně, hlavně u profesionálních kulturistek. Kdyby nám od dětství překládali fotografie kulturistek a říkali, že tohle je normální a takhle má každá žena vypadat, možná by byla kulturistka nebo alespoň bodyfitnesska z každé druhé ženy. Kluci se vidí v Arnoldu Schwarzeneggerovi, dívky spíš v některé z princezen nebo modelek.

Ženská kulturistika vždy byla a je důvodem k diskuzím už od svých prapočátků. Někomu se líbí, někdo ji toleruje a jiný odsuzuje a kritizuje. Ženy, které se jí věnují, ale ví, do čeho jdou, jsou si vědomy, jak vypadají, často tomuto životnímu stylu věnují veškerý volný čas, zatímco jiné ženy tráví odpoledne před televizí s pytlíkem brambůrek a netrápí je obézní postava. Svalnatá žena je se sebou spokojena uvnitř, o čem hovoří ve svém rozhovoru pro Extrifit třeba Monika Šlosrová, a s negativními názory okolí se dokáže vyrovnat možná lépe než jakákoliv baculka.

Cvičení v posilovně, zdravý životní styl, pozitivní myšlení, byť s trochou „nepřirozené“ svalové hmoty, je asi lepší než z tricepsů visící špeky a pneumatika na břiše, mindráky z postavy, špatná pohyblivost, chybné stravovací návyky směřující k onemocněním srdce a oběhové soustavy. Dnešní svět je plný nepochopitelných extrémů, co je proti tomu svalnatá žena, nemyslíte?

 Každá žena si může vybrat, buď bikiny, bodyfitness nebo kulturistiku. Nebo prostě cvičit pro radost. Vypracovat si krásnou atraktivní postavu není žádná procházka růžovou zahradou, je k tomu potřeba dřina v posilovně a pochopitelně správný jídelníček, což se týká všech tří zmiňovaných kategorií.

 Posilovna je pro všechny! Ženy by si neměly myslet, že se pro ně hodí jen aerobic, spinning, pilates a další ryze ženské sportovní aktivity. Zpevněné tělo, rovná záda, zvýšené sebevědomí a možná i možnost seznámení za návštěvu posilovny určitě stojí.

 

600full-katka-kyptova

Komentáře: